mulla epäillään olevan ic:n lievä muoto, no lievä tai ei mut tän vaivan kans ei jaksa elää!! hitto soikoon, on turhauttavaa.. tuntuu että paras ystävä on vessa! mut onneks tähän sai jonkun "vastauksen", ettei tartte pitää itteensä hulluna... ;) oon elänyt tän vaivan kans 22 vuotta siis koko elämäni, vihdoinkin sain kerrottua tästä lääkärille.. hyvä minä! muita ic:tä sairastavia?
ic:n lievä muoto...
4
750
Vastaukset
- löytyy
Kärsin itse ic:stä myös, olen joka ikinen viikko sairaalassa rakkohuuhtelussa, eikä se auta kunnolla.Jo 38ml rakko aistii, että rakko on ihan täynnä ja pakko mennä pissalle.Rakko ei vedäkään kuin alle 2dl ja on pakko käyttää usein keskushermostokipulääkettä turruttamaan se jatkuva aistimus-nyt menen marraskuun lopulla urologille ja katsotaan mitä voisi tehdä.Aion kysyä tekorakosta, sillä näin ei todellakaan elämänlaatu ole kovin hyvä, olen itsekin joutunut luopumaan jopa monesta ystävästäni, kun elän vessassa kuten sinäkin.
- Nimetön
juu sama juttu tosiaan, oon viikottain käynyt rakkohuuhtelussa, tosin tuloksetta! mitään positiivista asiassa ei ole tapahtunut, koska ne huuhtelutkin tekevät niin kipeää.. :( muutaman viikon päästä meen lääkärin juttusille ja mietitään sit jatkoa että mitä asialle voisi enää tehdä.. tuntuu niin turhauttavalle! mikä on tekorakko? siitä en ole kuullutkaan... onneksi omat ystäväni eivät ole tästä moksiskaan, ja mielummin kerron tästä vaivasta aina avoimesti ettei kukaan ihmettele miksi ravaan koko ajan vessassa.. Tosiaan tätä harmia en kyllä toivoisi kenellekään!
- minä?
Miten IC diagnosoidaan? Itse olen myös kärsinyt koko elämäni virtsa ongelmista. Minnekkään en uskalla mennä ellen tiedä että voin juosta vessaan heti tarpeen tullen. Sosiaalinen elämäni kärsii ja on osa syy masennukseen. Onko mahdollista että myös minulla on IC en kärsi verivirtsaisuudesta eikä yleensä ole mitään kipuja virtsatessa. Ainoastaan virtsaamisen tarve on todella usein. En voi viettää tavallista nouruutta eikä huvita ryypätäkkään mikä ehkä sinänsä hyväkin mutta ei voi kannata juoda mitään ellei halua 5 min välein vessassa ravata.
- Nimetön
Diagnoosin tekee lääkäri/gynegologi.. Ihminen, joka on erikoistunut hoitamaan tällaisia vaivoja. Itse sain työterveyslääkäriltä ensin lähetteen sairaalaan gynegologian osastolle. ja siitä se pikku hiljaa rupesi selkenemään. En ole vieläkään saanut/löytänyt hoitoa tähän vaivaan. Päivä kerrallaan...Sama juttu minulla, että sosiaalinen elämä todella kärsii ja on inhottavaa ajatella aina ettei voi mihinkään lähteä, koska ei tiedä pääseekö milloin seuraavan kerran vessaan. Kärsin ic:stä ja vaivani on vain tiheävirtsaisuus, ei siis ole myöskään mitään kipuja eikä verivirtsaisuutta. Ongelma tuntuu olevan siinä että rakko ei tyhjene kerralla ja siksi tuntuu aina siltä kuin olisi hätä, vaikka olisin juuri käynyt vessassa. Yritän kuitenkin kovasti elää normaalia elämää ja monelle myös kertonut ongelmastani, eivät ainakaan ihmettele vessassa juoksemistani. Olen ylpeä kuitenkin siitä, että pystyn tekemään töitä, enkä niinkään välitä mitä muut tästä ajattelee, onhan minulla sentään todella paljon hyviä ystäviä! Tsemppiä myös sinulle! :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1044641Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/743911391- 1861072
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1091062Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna86970Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47911- 64901
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk11892tilitoimistopiirainen huutaa
mikä tää piiraisen tilitoimistomies oikee on? olin kuullut vaikka mitä huhuja, että ihan valtavan äkkipikanen mies mutt10877- 64866