Kasvihuoneen pohja savimaalla...

sandttu

Ensinnäkin kysyn, saanko ilman mitään lupia naapureilta tai kaupungilta pystyttää muovisen kasvihuoneen omakotitalon pihalle? Asumme taajaman ulkopuolella, kasvihuone ei tule tontin rajaan kiinni.

Sitten asiaan: Olen ajatellut tällaista kasvihuonetta http://www.tuontiukkonen.fi/tuotteet/kasvihuoneet/harjamallit/9-kennomuovikasvihuone-sun-108,-koko-8,2-m2.html . Kun tuon laittaa savimaalle, niin onko ok, että tehdään ainoastaan tällainen pohja:
- alimmaksi suodatinkangas
- sen päälle hiekkakerros
- sen päälle tuollainen lisävarusteena saatava alumiinisokkeli (10 cm)
- siihen päälle kasvihuone

Kertokaa, te asiasta tietävät! :) Kiitos vastauksista jo etukäteen!

3

5645

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juha123

      Mun tietääkseni tuolle ei vaadita rakennuslupaa tai toimenpidelupaa, kun on alle 10m2 ja sille ei tehdä perustusta.

      Savimaalla pärjää ilman perustusta, kun vain rakenne kestää liikkumisen. Se muovinen kasvihuone ei pienistä liikkeistä rikki mene.

      Oma kasvihuone on melkolailla samalla tavalla. Hiekan molemmin puolin on kangasta (päällä "mansikkakangas"), että hiekka ei sekoitu alas tai ylöspäin. Omassa kasvihuoneessa 10cm sokkeli (terästä) on 50mm x 50mm x 1m puilla maassa kiinni, ettei tuuli vie...

      Jos sinne alustaan laittaa eristystä (routastyrox), niin keväällä maa lämpiää nopeammin ja voi paremmin kasvattaa kasvihuonekurkkua.

      • sandttu

        Kiitos Juha123 viestistäsi. Jos vielä lueskelet tätä keskustelua, niin vielä kyselen, että:
        - miten sinulla pysyy se mansikkaverkko ehjänä? kuulostaa hyvältä, että laittaa vielä hiekan päälle jotain, ettei kulkeudu ympäriinsä. Mutta olisiko joku levy tai esim. ohut lautalattia parempi?
        - entä millaisia rakennelmia kasvihuoneesi sisäpuolella on? hyllyjä ruukuille?


      • juha123
        sandttu kirjoitti:

        Kiitos Juha123 viestistäsi. Jos vielä lueskelet tätä keskustelua, niin vielä kyselen, että:
        - miten sinulla pysyy se mansikkaverkko ehjänä? kuulostaa hyvältä, että laittaa vielä hiekan päälle jotain, ettei kulkeudu ympäriinsä. Mutta olisiko joku levy tai esim. ohut lautalattia parempi?
        - entä millaisia rakennelmia kasvihuoneesi sisäpuolella on? hyllyjä ruukuille?

        Käytävällä mulla on mansikkakankaan päällä vielä ihan pieni kerros hiekkaa ja betonilaatat. Jos ostaa 50cm x 50cm laattoja niin saa 50cm leveän käytävän.

        Käytävän reunoilla mulla on laatat pystyssä (30cm laattoja). Yläreunassa lauta ja raudat sopivasti pitämässä ne laatat rivissä... Oli yksinkertainen, edullinen ja helppo tehdä.

        Tomaatit ja muut kasvatettavat kasvaa mullassa/turpeessa. Se multa on suoraan mansikkakankaan päällä. Kun ei lapioi pohjia myöten niin kestää se siellä alla. Mullan syvyys on lähes laatan verran, vähemmälläkin pärjää.

        Ruukuissa viljelevä voisi betonilaatottaa koko kasvihuoneen pohjan. 30cm x 30cm laatat maksoi vähän yli euron kappale (ne halvimmat). Kestävät varsin hyvin paikoillaa, kun alusta on "jyrätty" ja tasainen. Hiekalla tasoittuu hyvin.

        Hyllyjä mulla ei ole kasvihuoneessa, kun en ole jaksanut tehdä. Isokuplaista kuplamuovia pistin seinille, kun sillä saa lämmityskuluja pienemmiksi. (Kuplan halkaisija 30mm. Pakkaustarvikeen myydään.) Lämmitin lähtee puhaltaan 17C (ja nostaa asteen).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      322
      12314
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      48
      3591
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      83
      3197
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      129
      2976
    5. 101
      2892
    6. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      64
      2642
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      158
      2568
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      273
      2459
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1511
    10. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      15
      1508
    Aihe