Ensinnäkin kysyn, saanko ilman mitään lupia naapureilta tai kaupungilta pystyttää muovisen kasvihuoneen omakotitalon pihalle? Asumme taajaman ulkopuolella, kasvihuone ei tule tontin rajaan kiinni.
Sitten asiaan: Olen ajatellut tällaista kasvihuonetta http://www.tuontiukkonen.fi/tuotteet/kasvihuoneet/harjamallit/9-kennomuovikasvihuone-sun-108,-koko-8,2-m2.html . Kun tuon laittaa savimaalle, niin onko ok, että tehdään ainoastaan tällainen pohja:
- alimmaksi suodatinkangas
- sen päälle hiekkakerros
- sen päälle tuollainen lisävarusteena saatava alumiinisokkeli (10 cm)
- siihen päälle kasvihuone
Kertokaa, te asiasta tietävät! :) Kiitos vastauksista jo etukäteen!
Kasvihuoneen pohja savimaalla...
3
5594
Vastaukset
- juha123
Mun tietääkseni tuolle ei vaadita rakennuslupaa tai toimenpidelupaa, kun on alle 10m2 ja sille ei tehdä perustusta.
Savimaalla pärjää ilman perustusta, kun vain rakenne kestää liikkumisen. Se muovinen kasvihuone ei pienistä liikkeistä rikki mene.
Oma kasvihuone on melkolailla samalla tavalla. Hiekan molemmin puolin on kangasta (päällä "mansikkakangas"), että hiekka ei sekoitu alas tai ylöspäin. Omassa kasvihuoneessa 10cm sokkeli (terästä) on 50mm x 50mm x 1m puilla maassa kiinni, ettei tuuli vie...
Jos sinne alustaan laittaa eristystä (routastyrox), niin keväällä maa lämpiää nopeammin ja voi paremmin kasvattaa kasvihuonekurkkua.- sandttu
Kiitos Juha123 viestistäsi. Jos vielä lueskelet tätä keskustelua, niin vielä kyselen, että:
- miten sinulla pysyy se mansikkaverkko ehjänä? kuulostaa hyvältä, että laittaa vielä hiekan päälle jotain, ettei kulkeudu ympäriinsä. Mutta olisiko joku levy tai esim. ohut lautalattia parempi?
- entä millaisia rakennelmia kasvihuoneesi sisäpuolella on? hyllyjä ruukuille? - juha123
sandttu kirjoitti:
Kiitos Juha123 viestistäsi. Jos vielä lueskelet tätä keskustelua, niin vielä kyselen, että:
- miten sinulla pysyy se mansikkaverkko ehjänä? kuulostaa hyvältä, että laittaa vielä hiekan päälle jotain, ettei kulkeudu ympäriinsä. Mutta olisiko joku levy tai esim. ohut lautalattia parempi?
- entä millaisia rakennelmia kasvihuoneesi sisäpuolella on? hyllyjä ruukuille?Käytävällä mulla on mansikkakankaan päällä vielä ihan pieni kerros hiekkaa ja betonilaatat. Jos ostaa 50cm x 50cm laattoja niin saa 50cm leveän käytävän.
Käytävän reunoilla mulla on laatat pystyssä (30cm laattoja). Yläreunassa lauta ja raudat sopivasti pitämässä ne laatat rivissä... Oli yksinkertainen, edullinen ja helppo tehdä.
Tomaatit ja muut kasvatettavat kasvaa mullassa/turpeessa. Se multa on suoraan mansikkakankaan päällä. Kun ei lapioi pohjia myöten niin kestää se siellä alla. Mullan syvyys on lähes laatan verran, vähemmälläkin pärjää.
Ruukuissa viljelevä voisi betonilaatottaa koko kasvihuoneen pohjan. 30cm x 30cm laatat maksoi vähän yli euron kappale (ne halvimmat). Kestävät varsin hyvin paikoillaa, kun alusta on "jyrätty" ja tasainen. Hiekalla tasoittuu hyvin.
Hyllyjä mulla ei ole kasvihuoneessa, kun en ole jaksanut tehdä. Isokuplaista kuplamuovia pistin seinille, kun sillä saa lämmityskuluja pienemmiksi. (Kuplan halkaisija 30mm. Pakkaustarvikeen myydään.) Lämmitin lähtee puhaltaan 17C (ja nostaa asteen).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki52955Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.1222940Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma242714Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne452578Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv792444PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist462392Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest102274Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k801922Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle1971786- 1341695