Auttakaa päättämään :)

Hei kaikki! olen tässä jo pitkään miettiny lapsen hankkimista, mutta olen 20- vuotias ja olen aika epävarma kannattaako se näin nuorena. Kertokaa omista kokemuksista, millaista se synnytys on ja millaista on olla nuori äiti ??
8638
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

niitä saadaan.

Äänestä

Hei, Tämä on vain MINUN mielipiteeni mutta itse 18v esikon saanena ja nyt 21v toinen tulossa sanoisin että et ole vielä valmis kun olet epävarma asiasta.. Itsellä oli jo kun esikkoa aloin odottamaan selvää että nuoria ollaan mutta lapsi on kaikki kaikessa ja oli tarjota jo silloin lapselle rauhallinen ja tasa-painoinen elämä. Naimisissa ollaan oltu nyt 2v ja talo valmistu viimekuun lopussa. Että kyllä nuori äitiys on ihanaa ja sen jaksaa kun on oma pää ja ratkaisu täysin varmaa ja tietysti se tärkein että ne SUURIMMAT menot on sit jo juostu, sillä kun lapsi syntyy lapsi tarvitsee sinua enämmän kuin voit koskaan uskoa kaan!! Mutta en voi muuta kuin suositella äitiyttä, mutta vasta kun olet siihen ITSE ja puolisosi valmis ;)

Äänestä

Nyt niin että et taida olla vielä ihan valmis äidiksi kun viestistäsi sai kuvan että haluat lapsia mutta olet kuitenkin aika epävarma... se tunne tulee kyllä ajallaan kun oikeesti on valmis perustamaan perheen ja valmis olemaan äiti, sulla on vielä aikaa siihen. Kyllä monet ihmiset ovat nuorempanakin valmiita olemaan äitejä mutta toiset sitten taas ei se on aika henkilökohtainen asia =) Kun tuntee itse olevansa aikuinen niin on valmis huolehtimaan lapsesta =) ...ja tosiaan niinkuin edellinenkin kirjoitti.... lapsia saadaan, ei hankita

Äänestä

Mielestäni jokaisen tulisi olla 110% varma, että haluaa juuri nyt perheen juuri tämän miehen kanssa, ja juuri tähän elämäntilanteeseen. Jos et ole ihan varma, että oletko jo valmis äidiksi, niin pitäisikö odottaa..???

Olen samaa mieltä edel.kirj. kanssa. Oletko ajatellut, että niitä pienokaisia ei ihan niin vaan tehdä?? Tiedän mistä puhun. Olen 21 vuotias pienen 3-kuisen ihanan neidon onnellinen äiti. Meillä pikkuista yritettiin 2 vuotta. Apu onneksi lopulta saatiin hormooneista... Lapset ovat todellakin lahja!!!

Synnytyshän voi olla millainen tahansa. Ihana tai kauhea... Ja eihän sitä tiedä millaista se arki tulee olemaan... Voi olla "helppo" lapsi, tai sitten esim. koliikki vauva...
Onhan nuorena olosta tietysti jotain hyötyäkin, jaksaapahan ainakin temmeltää lasten kanssa erilailla, mutta tärkeintähän on, että äiti on valmis!!! =)
Tälläisiä mielipiteitä täällä... Mukavaa alkavaa kesää, ja toivottavasti mietit asioita tarpeeksi, ennen kuin ryhdyt toimeen.. =)

Äänestä

rupesin odottaa esikoista 18vuotiaana, 19 vuotiaana synnytin ja nyt oon 20v ja toista odotellaan :) itse ainakin tunsin olevani valmis äidiksi ja kaikki on mennyt hyvin.

Äänestä

En ole ihan 100% varma, koska pitää tehdä vähän muutoksia ennen ku vois ajatella et sellainen pikkunen tulis meijän taloon. Mutta halusin vaan kuulla millaisia kokemuksia muilla on ollut, koska ajattelen asiaa aika paljon. :)

Äänestä

vaan saadaan, itse olen 25v täytän 26 joulukuulla.
esikoiseni on 8v toinen 7v kolmas 1v10kk ja neljäs syntyy about joulukuun puolessa välissä.
synnytys on jokaisella erilaista, ei kaikille mene samalla lailla, ja sitä ei kannata pelätä ei siihen nyt kuolla anneta sentään. millaista olla nuori äiti? ainakin tekemistä piisaa, ei voi sanoa että ei olisi elänyt miten sattuu.

se kasvattaa, se vanhemmuus siis, pitää ottaa vastuu pienestä elämästä vaikka olisi itse nuori, itseä se kasvatti ja paljon ja nyt neljännen ja viimeisen lapsen tullessa on oppinut paljon ja talossa riittää touhua.
(kaikilla on sama yksi isä)

Äänestä

No mä sain ensimmäisen lapseni juuri täytettyäni 18 vuotta. Pientä epävarmuutta oli, mutta enemmän oli syitä pitää lapsi, kuin tehdä abortti.. olen nyt 22 vuotias ja asiat on mennyt tähän asti aivan mahtavasti!:> Minä tulin vahingossa raskaaksi , mutta sinä olet pohtinut asiaa,ja vaikka epävarmuuta onkin niin pärjäät varmasti aivan loistavasti vaikka nuori oletkin! Ja nuorena ne lapset täytyy tehdäkkin=) Ja jos odottaa tarpeeks kauan ni eihä niitä lapsenlapsiakaan kerkii näkemää hirveesti! Lapsi on ihana asia ja jos kaikki tän hetkisessä elämässä on hyvin niin mitään estettä ei ole:)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ellu* kirjoitti:

Hei kaikki! olen tässä jo pitkään miettiny lapsen hankkimista, mutta olen 20- vuotias ja olen aika epävarma kannattaako se näin nuorena. Kertokaa omista kokemuksista, millaista se synnytys on ja millaista on olla nuori äiti ??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu