yksinhuoltaja vippaajan helvetti

apuuua!

hei!kertokaas mitä kannattaa tehdä.olen yhde lapsen yksinhuoltaja äiti.eronnut ja velkaa jäi paljon.välillä on pakko saada lapselle ja itelleni ruokaa ja vaatteita,joten turvauduin pikavippiin.pienituloisena tuli myöhemmässä vaiheessa maksuvaikeuksia ja otin lähes 3paikasta samaan aikaa vipin.500e tais olla se mitä enimmillään sain.osalla maksoin erääntyneitä vippejä ja osalla ostin ruokaa ja lapselleni uudet vaaatteet ajattelematta takaisin maksua.Pidinkin kyseistä päivää juhlapäivänä koska rahat olleet jo kauan tiukilla. tuhlasin samana päivänä kaiken ja tuli hirvee morkkis et millä mä maksan nyt kaiken takasin.Onko muita samassa veneessä olleita ja kuinka ootte selvinneet?mitään moraalisaarnaa en kaipaa vaan neuvoja.tienaan joku 1500 mistä verot ja pitäs sillä 2elää.sori tää vuodatus mutt masennus ja epätoivo syö mieltäni aika ajoin.Sirkka.

10

2635

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ninna---

      olen myöskin sotkenut itseni pikavippejen kanssa,
      velkaa on ihan hirveesti,monia tuhansia,
      mä tienaan 500€!! kuussa ja sillä pitää pärjätä vauvan kanssa ja ostaa omatkin ruoat,
      että täällä ollaan vielä pienempi tuloisia ja hyvin ollaan pärjätty tähän asti.

    • hy.

      "mitään moraalisaarnaa en kaipaa vaan neuvoja.tienaan joku 1500 mistä verot ja pitäs sillä 2elää.sori tää vuodatus mutt masennus ja epätoivo syö mieltäni aika ajoin.Sirkka. "

      kun ehdot laitoit,
      ei voi paljoa kuin sanoa että suljit suuni.

      ei ole oikotietä,
      mutta on useita pikku polkuja joita kulkien saa talouden kuntoon.

    • ratkaisu on

      Jos vippejä on tosiaan vain tuon 500 euroa, niin ei ole hätäpäivääkään. Pikkuisen vaan vyötä tiukemmalle. Maksat esim. yhden vipin ajoissa pois, ja lopuista odotat perintäkirjettä. Teet maksusopimukset perintätoimiston kanssa ja makselet ehkä noin satkun yhteensä kuussa.

      Tulosi nyt ei tietysti päätä huimaa, mutta tingit hieman vaikka omista ruuistasi sen aikaa (lapsen ruuasta ei tingitä...)

      Suosittelen ehdottomasti ylläolevaa. Toinen vaijtoehto on tietysti ottaa lisää vippejä ja olla parin kuukauden päästä todella syvissä vesissä.

      • voi tehdä

        maksuohjelman. Kannattaa aina olla itse yhteydessä perintätoimitoon ja tehdä maksuohjelma. Pysymällä sovitussa maksuohjelmassa pystyt maksamaan velat pois eikä luottotietoihin tule merkintöjä. Kokemusta on


    • Adalon

      No muutama neuvo...tiedä häntä, kuinka paljon näistä sitten on apua...

      1. Et ota enempää pikavippejä. Et vaikka kuinka tekisi mieli. Lisävelkaantuminen aiheuttaa vain lisäongelmia ja raastaa hermojasi.Älä ota vippiä tilanteessa, joka kuuluu selkeämmin sosiaalitoimelle.

      2. Jos tarvitset rahaa ruokaan jne. koita esimerkiksi sossua. Sossu ei puutu velkoihisi, mutta voi auttaa ruuan kanssa.(senkään takia ei sitä velkaa kannata tehdä pikavipeillä)

      3. Seurakunnista kannattaa kysellä apuja ruuan suhteen. Muutakin pientä apua voi saada. Vähävarainen voi saada esimerkiksi lapsen kesäleirille ilman maksuja. Joskus isosena vuosia sitten ollessani näitä tapauksia oli. Lapsi sai hauskan pienen loman ja yksinhuoltajaäiti latasi akkujaan. Menettelyt ovat seurakuntakohtaisia, mutta kannattaa kysellä. Joillakin seurakunnilla on myös talousneuvontaa, jota kannattaa kysellä.

      4. Velkaneuvoja. Tilaa aika kuntasi talous-ja velkaneuvojalle. Hän on ammattilainen ja osaa neuvoa siinä, mitä sinun kannattaisi tehdä. Tilanteesi on kuitenkin sen verran tiukan oloinen, että yksin ei ongelmien kanssa kannata jäädä.

      Velkojen poismaksusta sen verran, että sinulla kuitenkin on työpaikka, joten saattaisit saada apua takuusäätiöstä tai sosiaalisesta luotosta. Molemmissa on kyse lainasta, jossa on melko alhainen korko ja jonka avulla voi korkeakorkoiset kulutusluotot maksaa pois.

      Siitä velasta, joka jäi erosta sitten vielä: jos kyse on asuntolainasta, kannattaa harkita asunnon myymistäkin.

      Yritä jaksaa äläkä käperry itseesi.

      • .............

        tuohan on todella pieni summa.mulla on myöhässä olevia vippejä monta tonnia,joista osa perinnässä.en silti pyöri epätoivossa,makselen pois aina kun rahaa saan.


    • kehiin!

      Saatko
      - Visa
      - Mastercard
      - Diners Club tms. luottokortin, niissä on yleensä mahdollisuus siirtää rahaa omalle tilille reilummastikin, ja takaisin voi maksaa pienemmissä kuukausierissä (yl. väh 5% kokonaisluottorajan määrästä). Tai sitten pankista lainaa. Tai testaa Risicumin pienlaina, senkin saa pienempiin kuukausieriin!

    • yh-äippä85

      joopa joo. mun ei varmaan kannattais kehuskella asialla mut mulla tulot 800€ kuussa ja vippejä on yht 3000€ edestä. tiukkaa on mut kyl pärjätää muksun kans kahdestaa

      • Mulla ollut tapan toisinaan vippailla yksihuoltajille...

        Aina voi kysyä


      • =)
        joseman kirjoitti:

        Mulla ollut tapan toisinaan vippailla yksihuoltajille...

        Aina voi kysyä

        jos sulla vaan on tuo 500 euroa niin se ei ole paha. voit antaa vaikka kaikken mennä perintätoimistoon ja sitten sovit niiden kanssa maksu aika suunitelmman. itsellä sama tilanne mutta velkaa on vaan paljon enemmän. voit joap sopia 20 euron lyhennyksen kuukaudessa. ainakin itse olen saanut monen paikkan kanssa sovittua 20 eurosta ja se helpottaa todella jää rahaa ostaa sitä ruokaa ja vaateita.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      127
      8259
    2. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      456
      7443
    3. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      219
      5646
    4. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      89
      4590
    5. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      137
      4570
    6. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      104
      4432
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      10
      4142
    8. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      3810
    9. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      15
      2954
    10. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      13
      2680
    Aihe