humala ja vakuutuskorvaus

epävarma...

Mietin tässä, nyt kun pieni tapaturma on pienessä sievässä sattunut...

vakuutusyhtiöön olen tehnyt korvaushakemuksen lääkärikuluista ja siellä kysyttiin oliko alkoholilla osuutta asiaan..? Voiko vakuutusyhtiö evätä korvaukset vain sen takia että on ollut promilleja veressä? Onko asia kenties vakuutusyhtiö ja vakuutus kohtainen juttu?

15

12128

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jättävätkin

      Hankettahan se yhtiölle on kun ei tarvitse korvata.

    • on kyllä!

      "Onko asia kenties vakuutusyhtiö ja vakuutus kohtainen juttu".
      Kyllä se on vakuutusyhtiö kohtainen asia.
      Kerro mikä vakuutusyhtiö on kyseesä?

      • ap...

        IF on vakuutusyhtiö ja laaja tapaturmavakuutus on löytyy...

        Eipä se kyllä häiritse jos eivät korvaa, kun ei suurista summista ole kyse...mutta ihan mielenkiinto vain heräsi kun kysyivät 'oliko alkoholilla osuutta asiaan'. Eivätkä sitäkään kommentoineet mitenkään, kun vastasin että kyllä.


      • jutellaan sitten lisää
        ap... kirjoitti:

        IF on vakuutusyhtiö ja laaja tapaturmavakuutus on löytyy...

        Eipä se kyllä häiritse jos eivät korvaa, kun ei suurista summista ole kyse...mutta ihan mielenkiinto vain heräsi kun kysyivät 'oliko alkoholilla osuutta asiaan'. Eivätkä sitäkään kommentoineet mitenkään, kun vastasin että kyllä.

        Alkoholin vaikutus korvauksiin ei ole niin yksiviivaista. Riippuu humalan asteestakin ja tapaturmasta. Jossain tapauksessa promillet vaikuttaa korvauksiin ja jossain ei ja muissa siltä väliltä.

        Vakuutuskorvauksen saaminen on aina yksilöllinen juttu, toisin sanoen vakuutusyhtiö päättää korvauksesta vasta saatuaan korvaushakemuksen, ei ennen. Jätä korvausvaatimus, sittenpä näet miten kävi.


      • lepikkoon
        jutellaan sitten lisää kirjoitti:

        Alkoholin vaikutus korvauksiin ei ole niin yksiviivaista. Riippuu humalan asteestakin ja tapaturmasta. Jossain tapauksessa promillet vaikuttaa korvauksiin ja jossain ei ja muissa siltä väliltä.

        Vakuutuskorvauksen saaminen on aina yksilöllinen juttu, toisin sanoen vakuutusyhtiö päättää korvauksesta vasta saatuaan korvaushakemuksen, ei ennen. Jätä korvausvaatimus, sittenpä näet miten kävi.

        "Alkoholin vaikutus korvauksiin ei ole niin yksiviivaista. Riippuu humalan asteestakin ja tapaturmasta."

        Jos esim. lennät lentokonetta 2 promillen humalassa ja sit putoat kuusikkoon voi olla että korvaus evätään.


    • kiukiu

      Henkilövakuutuksissa (kyseessä ilmeisesti tapaturmavakuutus) vakuutusyhtiö ei voi evätä tai alentaa korvausta pelkästään sillä perusteella, että vakuutettu on ollut alkoholin vaikutuksen alainen vahingon sattuessa. Tämä on laki ja koskee kaikkia yhtiöitä. Korvausta voidaan alentaa vain jos vakuutettu on aiheuttanut vahingon tahallisesti tai törkeällä huolimattomuudella. Tässä suhteessa alkoholin nauttiminen voi vaikuttaa korvauksen saamiseen. Jos nimittäin ryhtyy humalassa tekemään jotain, joka selvin päin olevallekin olisi vaarallista, esim. tasapainoilemaan sillan kaiteella tai kiipeämään kerrostalon katolle, voidaan katsoa, että tällöin sattunut vahinko on aiheutunut vakuutetun törkeästä huolimattomuudesta. Jos vain humalassa kompastuu omiin jalkoihinsa kävellessään, korvausta ei voida alentaa.

      • illina

        Mista ja milloin annetusta laita on kyse, kiitos vastauksesta.


      • rma06
        illina kirjoitti:

        Mista ja milloin annetusta laita on kyse, kiitos vastauksesta.

        Vakuutussopimuslaki. Tullut voimaan 1.7.1995.


    • on...............

      Mieheni loukkasi itsensä pahoin muutama vuosi sitten ja alkoholia oli veressä reilusti, siinä vaiheessa, kun sairaalassa mittasivat. Tosin vamman vakavuuttaa ei heti tajuttu ja hän ehti nauttia jopa lisää.

      Työantajan vapaa-ajan tapaturmavakutuus korvasi kyllä kaikki, aika hyvin, vielä kelan korvauksesta ja palkasta aiheutuvaa erotustakin osittain.

    • 0/00

      Korvausta voidaan ja vähennetäänkin yleensä vain päivärahan osuudesta.
      Hoitokulukorvauksista harvemmin. Silloin pitää syy-yhteys olla ilmeinen.

      • rma06

        Tämä koskee vain työnantajan ottamaa lakisääteistä tapaturmavakuutusta, johon sovelletaan tapaturmavakuutuslakia. Jos kyse on itse otetusta vapaaehtoisesta tapaturmavakuutuksesta, siihen sovelletaan vakuutussopimuslakia, jonka mukaan humalatila ei sellaisenaan oikeuta alentamaan korvauksia.


    • tasaarvoa

      Törkeästä-ratti ajoneuvo korvattu yli 200000eur.Eli tulkintaa on vakuutusyhtiö Lähivakuutus -Etelä.

    • Onk`s tietoo?

      Jos juna/metro tekee pysäkille äkkijarrutuksen ja lyön pääni ja niskani penkin kulmaan ja joudun nikamamurtumaleikkaukseen. Jos olin 2 lasin kuohuviinin maistissa onko sillä merkitystä korvauksiin nähden? ( HSL tai If )

    • Äkkiä pysäkille

      Lue kiukiu ja rma06 kommentit ketjusta.

      • Näin säädetään vakuutussopimuslaissa:

        "Vahinkovakuutuksen vakuutusehdoissa voidaan lisäksi määrätä, että vakuutetulle tulevaa korvausta voidaan alentaa tai se voidaan evätä, jos hänen alkoholin tai huumausaineen käyttönsä on vaikuttanut vakuutustapahtumaan. Moottoriajoneuvovakuutuksen vakuutusehdoissa voidaan määrätä alkoholin, huumausaineen tai muun huumaavaan aineen käytön vaikutuksesta vakuutuskorvaukseen siten kuin liikennevakuutuslain 7 §:n 4 ja 5 momentissa säädetään. (14.5.2010/426)" (VSL 30.3 §)

        Ja henkilävakuutuksista (tarkemmin apaturma- ja sairausvakuutuksista) vielä:

        "Jos vakuutettu tapaturmavakuutuksessa tai sairausvakuutuksessa on aiheuttanut vakuutustapahtuman törkeästä huolimattomuudesta, vakuutuksenantajan vastuuta voidaan alentaa sen mukaan kuin olosuhteet huomioon ottaen on kohtuullista." (VSL 28.3 §)

        Ja tuo "törkeä huolimattomuus" voi olla kännitörttöilyäkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      210
      4732
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      39
      3253
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      35
      2955
    4. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      84
      2923
    5. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      60
      2816
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      90
      2655
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      14
      2391
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      100
      2179
    9. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      148
      1521
    10. Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä

      Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn
      Haapavesi
      9
      1190
    Aihe