Koraani ja Hadithit.
http://www.youtube.com/watch?v=UlnK3bEhuvM
Koraanin normatiivisyys
1
222
Vastaukset
- onhan se auktoriteetti
Jihad-vaihe
Tämä vaihe on silloin, kun muslimit ovat voimakas ja vaikutusvaltainen vähemmistö. Tässä vaiheessa on jokaisen muslimin velvollisuutena taistella aktiivisesti vihollista vastaan ja kumota ei-muslimivaltion valtiojärjestelmä ja perustaa islamilainen auktoriteetti.
Tämä vaihe perustuu Allahin lopulliseen ilmoitukseen jihadista, joka on Suura 9:5. Vaikka olen lainannut sitä jo aikaisemmin, se on niin tärkeä islamilaisessa ajattelussa, että se on toistamisen arvoinen:
surmatkaa monijumalaiset missä heitä löydättekin. Ottakaa heidät kiinni, piirittäkää heidät ja asettukaa väijymään heitä joka paikkaan...
Muslimeja käsketään tappamaan jokainen, joka ei suostu kääntymään islaminuskoon. Jakeessa sanotaan: "missä heitä löydättekin". Mitään maantieteellisiä rajoja ei ole.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/2091628Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1401394- 541133
- 721005
- 541005
- 106922
Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva52903Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53860- 82830
- 31764