voiko parvekkeelle laittaa havuja kuten tuijia yms? vaikka ruukkuun. miten hoidetaan ja mitenkäs talvella?? pitsä olla tietty semmonen ettei kovin korkeex kasva..
havut
2
664
Vastaukset
- mapee
Tuijat ei tykkää keväällä paahteesta edes ruukussa, mutta jos kastelet niitä heti kun kevät koittaa kuumalla vedellä niin sulaahan se ruukku ja kasvi tulee heti toimeen. Katajat pärjää myös ja varsinkin lasitetulla parvekkeella puksipuut, mutta voi niitä testata tavallisellakin kun suojaa hyvin talveksi. Niin ja marjakuusi on siitä hyvä, että kestää leikkaamista jos sille tulee tarvetta, vaikka on aika iso parvekkeelle..
Ruukku on oltava aika reilua kokoa ja se on hyvä eristää joko sisäpuolelta tai sitten talveksi ulkoa ettei koko paakku jäädy ja samalla kasvin selviäminen heikkene. Tosin tässäkin taas se ikuisuusjuttu kun maakin jäätyy puoleen metriin niin jäätyyhän ne juuret sielläki..
Mitä isompi asti aniin sitä helpompi on hoitaa eli kosteus pysyy isossa multamäärässä paremmin kuin monessa pienessä. Lopultahan havujen hinnat ei ihan kamalia ole joten jos talvella ei pärjää niin uutta sitten hankkimaan. Kesäkukkaamppelin hinnalla saa aika mahtavan havupuskan.. - kartiotuijan
ei tarvi olla enää ensi vuonna maksoi 5,9 euroa...(ruukku on n. 15 litraa)
Mikä tahansa joutuu elelemään runsaalla kastelulla ja sitten "dietillä" pari viikkoa tai sitten ei. Olen reissussa ja kastelijaa ei ole.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lopetin kokonaan ravintoloissa ruokailun ja juomisen
Ravintoloissa hinnat ovat aivan naurettava korkealla. Alkoholin juomisessa ravintoloissa ei ole senkään vertaa järkeä.1862900Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä
Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin232400Mari Rantanen eroa! Lausunnot vapun pahoinpitelystä ovat järkyttäviä!
Poliisiministerin, eli sisäministeri Mari Rantasen on syytä erota!1601133kukaan ei pakota kasteeseen..
Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot4001115- 691060
Anabaptismin kirous
Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä4171002- 67938
- 114888
Rakas, haluan sut niin hulluna kuin olet, tiedän jo sun pakkomielteet ja muut jutut, ihana naiseni
Kunhan et minun takia satuta itseäsi tai muita, minulla nyt ole niin väliä. Rakas mä ymmärrän ja näen kaiken, sun suure48794Ja taas oli vappu. Ja jokavuotinen ulina siitä kuinka juhlinnasta syntyy roskaa.
Pitäsköhän vaan juhliminen kieltää. Voitais kaikki viettää vaputkin vaan neljän seinän sisällä puhelimiamme hiplaten147752