Tiilikainen on Vihreä. Vihreät ovat Itä-Saksan lahja lännelle. Lokan mukaan terroristeja, joille mikään ei kelpaa, muu kuin huumeet ja homoseksi. Loka sanoi totuuden. Tiilikaisella ei mitään mahdollisuuksia lyödä Korhosta. Samalla kenttä sanoo jälleen kerran sanansa ja pääsee näpäyttämään Vanhasta oikein kunnolla.
Tiilikainen
on Vihreä
4128
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kenen se muun on kuin johtajan vika, kun puoluetoimistossa tapahtuu omituisia asioita?
Vanhasen juonia kaikki. Hänellä on rikollinen luonne ja se näkyy teoissa. Imelä lässytys ei nyt auta. Sillä ei enää huijata kenttää. Teot ratkaisevat.
syöjä. Vuoden 2006 syksyllä lautamiesten käyttöä käräjäoikeuksissa vähennettiin. Ja jo nyt taas on tekeillä lakimuutos, jolla lautamiesten käyttöä käräjäoikeuksissa vähennetään entisestään ensi vuoden alussa.
Pankaa hyvä keskustaväki toppi tälle kehitykselle! Lautamiesten käyttö käräjäoikeuksissa on vuosisatoja vanhaa ja sen perinteet ovat maaseudusta lähtöisin. Jokainen juttu käräjäoikeuksissa on niin teoltaan kuin taustaltaankin erilainen ja vaatii lautakunnan mukanaoloa "räätälöidyn" ja objektiivisen tuomion aikaansaamiseksi laissa annettujen tuomiorajojen väliin. Keskustaväki, käyttäkää talonpoikaisjärkeä!
Vanhanen raivostui kun lautamiehet tekivät oikean päätöksen ja vapauttivat Ruususen. Nyt se jahtaa mielipuolena lautamiesten kimpussa kun ei pystynytkään ostamalla ja uhkailemalla saamaan iselleen mieleistä tuomiota. Todella nilkkimäistä ja julkeaa toimintaa. Vanhanen jo kuvittelee, että oikeuslaitos on vain hänen panomokiensa selvittelypaikka, jossa hän voi ilman vastusta jaella tuomioita poliittisille vastustajilleen ja entisille panoilleen. Ruususen tuomitseminen olisi ollut törkeä oikeusmurha. Vanhanen on niin itseään täynnä ja vallanhimonsa turmelema, että vaatii lautamiehiltäkin osallistumista oikeusmurhiin. Poliisipäälikkökin piti vaihtaa mieleisekseen, Vanhasen tuuliviiriksi. Vanhanen pyrkii tekemään lopun Suomesta oikeusvaltiona, tuhoaa sen rippeetkin. Kaikkihan tietävät, että useimmat virkatuomarit ovat ostettuja. Ne suoltavat oikeusmurhia ammattitaidolla. Siksi on erittäin tärkeää, että lautamiesjärjestelmä on olemassa. Ei oikeuslaitoksen tehtävä ole nuolla Vanhasen persettä. Se jääköön Sonnimiehen tehtäväksi.