Viikkoja 5 4 ja nyt 5 päivää iltaisin kohtalaisen kovia kipuaja alavatsalla ja punaista vuotoa lähinnä vessareissuilla ja hieman myös siteeseen. Ei hyytymiä. Aamuisin yön jäljiltä rusehtavaa vuotoa.
Kestääkö tämä km kauan? Edelleen pissatestissä vahva plus sekä raskausoireina väsy, rintojen kipu, ajoittainen pahoinvointi, järjetön palelu.
Kestääkö tämä km kauan? Edelleen pissatestissä vahva plus sekä raskausoireina väsy, rintojen kipu, ajoittainen pahoinvointi, järjetön palelu.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ne saattaa olla kuukautiset, sellaista sattuu vaikka raskaus jatkuukin. KM vuoto kestää kylläkin kauemmin ja on runsaampaa kuin tavalliset kuukautiset. Raskausoireet taas jatkuvat keskenmenon jälkeenkin, kestää aikansa ennenkuin raskaushormoni laskee. Suosittelen kylläkin tarkistuksen vuoksi alapään ultraa yksityisellä, sillä jos se tosiaan on keskenmeno, niin asiaa tulee seurata.
seuraamiseta on hyötyä? Asiallehan ei mitään tehdä eikä voida?!
Itse keskenmenoa ei voi tuossa vaiheessa sinänsä pysäyttää. Keskenmenon seuraamisesta on hyötyä, sillä kohtuun voi jäädä jotain mikä aiheuttaa kohtutulehduksen tms. Kyseessä voi olla myös keskeytynyt keskenmeno. Silloin usein täytyy mennä vielä kaavintaan tai ottaa lääkkeet.
Jos taas ilmenee, että sikiö on kehittyy normaalisti ja vuoto on harmitonta, niin sittenhän siitä huolesta ja stressistä pääsee.
Toivottavasti sinulla ei ole keskenmeno. Minulla on ollut kolme keskenmenoa joissa on ollut paljon vuotoa ja hyytymiä. Kahdessa on tehty kaavinta ja yhdessä autettu tyhjentymistä lääkkeillä. Odota vielä viikko ja mene alkuraskauden ultraan. Saat varmuuden ja ohjeita, jos on ollut keskenmeno. Kohtuun saattaa jäädä raskausmateriaalia ja ne pitävät hormooneja yllä, jolloin raskausoireitakin on.
Kyllä,keskenmeno kestää päiviä ja on tuskaa...
Mulla alkoi sietämättömät tuskat ja sitten vuoto ja lönttejä.Se oli jotain karmeaa. Menin sitten ultraan ja sain helpotuksen.Tyhjentynyt oli ja uusia munasoluja kasvoi taas :). Että ei siinä aina huonosti käy, mutta kannattaa seurata tilannetta.keskenmeno kesti mulla n. viikon.Ja sitten saattaa olla se mahdollisuus kuitenkin,että sitten ei enää saakkaan lapsia.Mua vähän jännittää se mahku,koska haluaisin tenavia.
Särkylääkkeillä mennään selkä-ja vatsakipujen kanssa. Vuotoa kuten menkoissa, hyvin vähän hyytymää.
Kaikkinensa tihkuttelua ja oireita oli edeltävästi n. 8 päivää. Onkohan tarve käydä lääkärissä? Siellähän todetaan vain tapahtunut...
Moikka,hei mee oikeesti nyt lääkäriin ja mieluiten heti!Mulle sattui niin,etten päässyt ihan heti ja se lisää vaan tuskaa...vaikeroiden monta päivää.Lantio ihan puuduksissa ja silleen,niinkuin monta päivää kestävä ponnistusvaihe. Siinä voi seota sanon.Ja ainaskin suuremmissa kaupungeissa luulis saavan palvelua sairaaloista,vaikka yöaikaan, niinkuin mulle kävi.(Mä menin silti päivällä ja yksityiselle.)Mee vaan saamari...ei ne voi sua jättää kadulle.KOva kovaa vastaan,sano plikka kun kivelle istui.
Ja sitten vielä yksi juttu.Oishan se hienoo,jos pääsis sinne julkiselle keskenmenon sattuessa.Mutta kun mua muka tutkittiin silloin pääsiäisyönä ja sitten sanottiin,että mene vaan kotiin ja jos vuoto jatkuu, niin mene sitten lääkäriin.Oi katsokaa tätä nykyterveydenhuollon tilaa. Mun oma yksityinen kynekologi sitten auttoi minua, et kiitoksia hänelle edelleen. Kyllä ihmisiä pitää auttaa juhlapyhinäkin.Häpeällistä...hoitoa saa vaan sattumanvaraisesti tämän priorisoinnin keskellä.
alkoi ihan järkyttävä vatsakipu ja samalla kova vuoto joka kesti illasta aamuun.
keskenmeno kahdeksannella raskausviikolla kaksi viikkoa, tosin runsasta vuotoa oli n viikon ja loppu ruskeaa pientä vuotoa. Kohtu tyhjeni itsestään, ei tarvinnut kaapia. Mutta lääkäriin pitää siis ottaa yhteyttä että tarkistetaan ultralla, että kohtu on tosiaan tyhjentynyt ja hcg laskee normaalialueelle. Jos jompikumpi ei tapahdu, on jäänyt raskauskudosta ja voi tulla hankalakin tulehdus.