Kapasen tulo KalPaan...

ei auta.

En yhtään tajua, miks ihmiset puhuu että Sami Kapasen tulo nostais KalPan tasoa ja siivittäis ne playoffeihin.

Kun katsoo tilastoja, huomaa että Kapanen on ollu ihan jäässä, viime kaudella 74 ottelussa tehot 5 3=8 ja toissa kaudella 77 ottelussa tehot 11 14=25. Ei se sais Philadelphiastakaan potkuja jos siitä oikeesti jotain hyötyä olis siellä.

Karu fakta: jos KalPa pärjää ensi kaudella, se ei todellakaan Kapasen ansiota ole.

4

507

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tasoa

      Tyhmäkin sen jo tajuaa, että vaikka Kapanen ei itse olekkaan viime vuosina loistanut on kyse kuitenkin yhdestä Suomen parhaista pelimiehistä kautta aikain. Ja kun Sami on Kalpan suurin omistaja, niin on selvää että jokainen kalpalainen antaa jäällä parhaansa kun pomon kanssa pelataan. Lisäksi yleisön kiinnostus kasvaa ja se myös antaa lisä tempoa muullekin joukkueelle.

      Ja Kapanen olisi kelvannut lähes kaikille Euroopan joukkueille eli siis mistään tyhjäntoimittajasta ei kuitenkaan ole kysymys.

    • Hemmo

      Mitä nyt toi vähän lisää rahaa ja huimasti uskottavuutta Kalpalle. Uusia osakkaitakin tullu Kapasen ansiosta. Karu fakta!! Mutta tulis tänne vaikka Oveshkin tai Malkin niin eikohän siitäkin jotkut veistäisi jotain negatiivista. Ei ole Sami varmaan samassa vedossa kun joskus mutta olisi kelvannu varmaan mille tahansa SM-liiga seuralle. Nyt puhutaan liigasta ei mistään NHL:n tehoista. Tuskin ovat ihan suoraa verrannollisia, SM-liiga tehot = NHL tehot. Ainakin uskon vahvasti niin!!

      • 5-10min

        NHLssä viime vuosina minimiajalla mutta 5-8 vuotta sitten pelasi 20min ja tehot oli 50-70p kaudessa NHLSSÄ! ensi kaudella pelaa KalPassa 15-20min per peli ja ylivoimat ja kaikki joten hieman eri asia kuin minimipeliaika maailmankovimmassa liigassa puolustavassa ketjussa vastustajien ykköskenttiä vastaan jossa maailman parhaat pelaajat.

        Toki ikää jo 35v mutta liigaan kelpaa vallan mainiosta. Mutt liigaseurat voivat vain haaveilla NHL:ssä viime vuonna pelanneista. KalPalla on Kapasen lisäksi toissa kaudella NHLssä pelannut Jussi Timonen.


      • pablo83
        5-10min kirjoitti:

        NHLssä viime vuosina minimiajalla mutta 5-8 vuotta sitten pelasi 20min ja tehot oli 50-70p kaudessa NHLSSÄ! ensi kaudella pelaa KalPassa 15-20min per peli ja ylivoimat ja kaikki joten hieman eri asia kuin minimipeliaika maailmankovimmassa liigassa puolustavassa ketjussa vastustajien ykköskenttiä vastaan jossa maailman parhaat pelaajat.

        Toki ikää jo 35v mutta liigaan kelpaa vallan mainiosta. Mutt liigaseurat voivat vain haaveilla NHL:ssä viime vuonna pelanneista. KalPalla on Kapasen lisäksi toissa kaudella NHLssä pelannut Jussi Timonen.

        noi tehot ei kerro totuutta siitä kuinka hyvä pelaaja sami kapanen on...se miten kapanen pelaa nähdään vasta kun kausi alkaa ja siitä vielä muutama viikko eteenpäin toivottavasti vauhdista on jotain jäljellä(oli carolinan aikana yks nhlän nopeimpia luistelijoita)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4652
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      180
      1957
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1630
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      134
      1202
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1121
    6. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1056
    7. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      953
    8. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      52
      926
    9. Hyvää huomenta!

      Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as
      Ikävä
      78
      882
    10. Mulla on tarkat korvat

      Kuulin sun äänen ihan selvästi.
      Ikävä
      4
      848
    Aihe