Paljonko mustaa rahaa

Kyllä rahaa jäsenistöltä on imuroitu aivan tolkuttomasti kun sitä syydetään SDP:lle vaaliavuksi miljoonittain. Onkohan homma edes aivan laillista?

Pitäisikö SDP:n pyörittäminen SAK:n varoilla lopettaa ja pudottaa jäsenmaksut vaikka puoleen? Näin päästäisiin lailliseen tilaan ja jäsenistön rikollinen kuppaaminen loppuisi.
9262
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Näin kertoo uutinen:

"Kun oppositio vaatii pääministeriä keskeyttämään valtiovierailunsa vaalirahoitussotkujen vuoksi, ei populismilla ole enää mitään rajaa. Hajotetaan vain eduskunta ja järjestetään uudet vaalit, mutta demareidenkin olisi syytä pitää mielessään, etteivät kaikki eurot ole olleet puhtaita heidänkään vaalikassassa.

Suorastaan iljettävää on ollut demareita lähellä olevan, oululaisen Riihi-säätiön touhu. Säätiön tehtävänä on tuottaa ja hallinnoida yleishyödyllisiä asuntoja Oulun seudulla. Sääntöjensä mukaan sen olemassaolon tarkoitus on myös ”työväen ja muun kansanperinteen tallentaminen, biodynaamisen viljelyn edistäminen ja tunnetuksi tekeminen ja ammatillisten opintojen tukeminen”.

Näiden sääntöjen puitteissa säätiö on jakanut auliisti rahaa kunnallis- ja valtakunnan tason demaripoliitikoille aina presidentti Martti Ahtisaarta ja Tarja Halosta myöten. Ja Riihi-säätiön asukkaat ovat maksaneet lystin vuokrissaan.

Säätiön sotkuja on puitu jo pitkään Oulun käräjillä, ja nyt alkaa olla päätösten aika. Oikeudessa eivät vastaajina kuitenkaan ole vaaliavustuksia säätiön sääntöjen vastaisin perustein saaneet poliitikot, vaan säätiön johto."

Äänestä
  • Tietysti oikeudessa viimekädessä yhdistyksen johto vastaa? Kukas sitten? Tiedoksi vaan kaikille viimeisillekin, ettei kukaan ole viimeiseen 15 vuoteen enää tunkenut itseään mihinkään hallitukseen tyhmänä patsastelemaan. Yhdistyksen tavoitteet ja periaatteet lukee yhdistyksen kielellä yhdistysrekisterissä ja ne saa sieltä, maksaa 10 euroa. Jokaiseen päätökseen voi panna eriävän mielipiteen pöytsikkään, jos alkaapi pelottamaan.

    Näin toimivat kaikki yhdistykset, osakeyhtiöt , säätiöt jne. Vai pitäisikö lahjoituksen saajan tutkia kaikki rekisterit ennenkuin ottaa fyrkat vastaan? höpöhöpö

    Äänestä

palkka neuvotteluihin eikä politrukkien taskuihin, SAK Halonen toisin väittikin

Äänestä
  • vastaan! Tarvittaessa ne käytetään aseisiin, jos tiukka paikka tulee! Työväestön on taisteltava sinunlaisia fasisteja vastaan. Vaikka henki menisi!

    Äänestä

SDP on puolue. Puolue pysyy yllä jäsenmaksuin ja puoluetuella. Silleen on kaikkien puolueiden laita. Lisäksi vaalien alla ehdokkaat ovat itse saaneet fyrkkaa kuluihin muualta, mikä ei liity puolueeseen tai puoluisiin. Sitä voi kerätä omaan piikkiin niinkuin parhaiten pystyy. SAK:n antamia fyrkkia ei todellakaan kannata kierrättää minkään puolueen kassan kautta. Eiköhän siitä jo kaikki yhtä mieltä. Myös kepu, jonka asettamia ehdokkaita varmaan tukee MTK. Puolueet eivät yksittäisiä kampanjoita tue. Pärstä yhteiseen ilmoitukseen, puheaikaa tilaisuuksiin ja kauha käteen kun haluaa jakaa rokkaa pari tuntia.

Puoluejärjestelmä Suomessa on demokraattinen, vankka ja laillinen sekä myös tarkoituksen mukainen, mikä ei välttämättä aina näissä yleisöosaston kirjoitteluissa ilmene. On vaikea edes kuvitella, että jollakin vaihtoehtoisella järjestelmällä olis mitään merkitystä demokratiaan ja kansanvallan välineenä. Mikäs se olisi, joku kyläkäräjät vai?

Äänestä
  • särpiellä hurmejuomaa kanssa korppien

    Äänestä

Tämä pitäisi sinun kusipään tietää! Taidat olla melkonen fasisti! Miten on sitten työantajaliittojen jäsenyys! Pitäisikö sekin kieltää? Ammttiliitto on ainoa turva sinunlaisia fasiteja vastaan! Liittojen jäsenten on taisteltava sinua ja muita fasisteja vastaan! Vaikka fintohka kädessä tarvittaessa.

Äänestä
  • käytännössä vapaaehtoinen. Maksoin 37v jäsenmaksua vapaaehtoisesti, mutta häpesin kun monia pakotettiin
    liittymään. Olen varma, että Varma Kosto pyörii haudassaan, kun lukee sinun vintofka juttujasi.

    Äänestä

  • ei ole kirjoitti:

    käytännössä vapaaehtoinen. Maksoin 37v jäsenmaksua vapaaehtoisesti, mutta häpesin kun monia pakotettiin
    liittymään. Olen varma, että Varma Kosto pyörii haudassaan, kun lukee sinun vintofka juttujasi.

    ..ei ollenkaan tuollainen porvarien puuteroitu puudeli niin kuin tämä nykyinen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


SAK:n holvissa? kirjoitti:

Kyllä rahaa jäsenistöltä on imuroitu aivan tolkuttomasti kun sitä syydetään SDP:lle vaaliavuksi miljoonittain. Onkohan homma edes aivan laillista?

Pitäisikö SDP:n pyörittäminen SAK:n varoilla lopettaa ja pudottaa jäsenmaksut vaikka puoleen? Näin päästäisiin lailliseen tilaan ja jäsenistön rikollinen kuppaaminen loppuisi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu