Minulle tuli vajaa viikko sitten kauan eläinkaupassa asustellut sarvisammakko. Ohjeeksi annettiin syöttää sirkkoja ja matoja ym. ja niinhän netissäkin lukee ohjeina. Meidän pikkunen ei ole syönyt mitään sen jälkeen kun tuli meille. Voiko stressi olla niin kova niin pitkään? Vai mikä neuvoksi? Täältäpäin on vaikea löytää eläviä sirkkoja kaupoista, mutta olen koittanut syöttää sille matoja ja kuolleita sirkkoja, heilutellut niitä vaikka kuinka. Silti näyttäisi vain siltä että herraa ei kiinnosta. Mikä neuvoksi?
Toiseksi. Suositteletteko mielummin turve- vai vesipohjaa terraarioon? On tullut niin kaksipuolista palautetta. Kumpi kannattaa siis sammakon kannalta paremmin?
Kiitän jo nyt vastauksista :)
sarvisammakon kanssa ongelmia!
4
1127
Vastaukset
- iitu75
mikset soita vaikka sinne eläin kauppaan ja kysy sieltä kumpi kannattaa ottaa ja miksi se ei syö.
- omistaja_
no sielläpä ei oikein osattu sanoa. Ajattelin nyt vain kysyöä jos harrastajilla olisi ollut tietoa asiasta. Ja tosta että kumpi kannattaa ottaa lähinnä kysyin mielipidettä kun jokainen tuppaa sanomaan erilailla.
- teksti jotain?
omistaja_ kirjoitti:
no sielläpä ei oikein osattu sanoa. Ajattelin nyt vain kysyöä jos harrastajilla olisi ollut tietoa asiasta. Ja tosta että kumpi kannattaa ottaa lähinnä kysyin mielipidettä kun jokainen tuppaa sanomaan erilailla.
kelaa alaspäin ja lue kohdasta "Ongelmia turvepohjan kanssa"
- vaan..
Aluksi, tuosta pohjamatskusta on ollut kauheasti vääntöä, meillä oli jo liikkeessä mistä omat sammakkomme olemme hommanneet. Mutta itse olen lopulta pääsynyt käyttämään turvepohjaa, jonka tosiaankin täytyy olla märkä. Omasta mielestä vesipohjakokeilun aikana sammakot olivat syömättömämpiä. Kun vaihdoin turvepohjan takaisin, sammakot kaivautuiva innolla turpeeseen vaanimaan.
Itse olen kokeillut syömättömälle sammakolle hiiren pinkkiä tai isomapaa (riippuen sammakon koosta) ja tämä on yleensä aina kelvannut. Nyt kesällä symättömät ovat vedelleet kastematoja ihan innolla, ei sirkat vaan ole kelvanneet.
Kaikkea kannattaa kokeilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021062- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658