Punakorvan akvaarioon

Minkälainen olisi punakorvalle sopiva lepo/lämmittelypaikka? Nykyisin siinä on eläinkaupasta tilattu jonkinlainen puusta tehty paikka. Se ei kuitenkaan pysy paikallaan, eikä konna siinä ikinä lepää..
Enkä tiedä onko konna muutenkaan terve, koska se on löytöeläin, joten sille on tiedossa eläinlääkärireissu..
3576
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Punakorville hyvä lämmittelytaso on sellainen, jossa konnan alle jää muutama milli tyhjää, jolloin kilpi pääsee kuivumaan hyvin. Esim. ruohomatto on hyvä tähän, meillä on laitettu sitä vanerin päälle kiinni ja konnat pääsevät siinä kuivumaan hyvin lämmittelyn ohella. www.herppi.net -sivustolla on hyvin ohjeita tähän, kannattaa vilasta :)

Äänestä

Sitä nyky-styroxia (ei vanhaa pallo-rakenteista/hajoavaa vaan sinistä kiinteää?) joka hyvin menee lasien väliin eli ei pääse liikkumaan.Ei haittaa vaikka kastuu (kuten esim vaneri) ja halvalla saa uuteen vaihdettua jos alkaa pilalle menemään.
Styroxiin tein pari reikää.Pitkä ruohomatto palanen ja siihen kans reikä,kiinnitys nippusiteellä (ruostumaton verrattuna rautalankaan) reikien läpi styroxiin niin että ruohomattoa jää sinne tasolle,että menee alas maahan asti,eli se käy samalla portaana mitä pitkin kiivetä ylös.
Oon kokeillu muitaki tasoja konnalle,mutta on hyväksynyt vain tuon.Kaverille väsäsin samanlaisen,sekään konna ei hyväksy enää entistä muovista viritelmää =)

Äänestä

on laitetu akvaarioihin tarkoitetulla silikoonilla kiinni lasiin kaksi rimaa jonka väliin on ujutettu fleksilevy johon on kiinnitetty ruohomatto ja muutama porras. Siistin näköinen taso, pysyy puhtaana ja tuskin joutuu uusimaan kuten esim vanerista tehty taso :)

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


+---( 'c ' )---+ kirjoitti:

Minkälainen olisi punakorvalle sopiva lepo/lämmittelypaikka? Nykyisin siinä on eläinkaupasta tilattu jonkinlainen puusta tehty paikka. Se ei kuitenkaan pysy paikallaan, eikä konna siinä ikinä lepää..
Enkä tiedä onko konna muutenkaan terve, koska se on löytöeläin, joten sille on tiedossa eläinlääkärireissu..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu