Hevosen ruokinnasta!

Kertokaahan te heppakonkarit hevostenne ruokinnasta, esim. kuinka paljon annatte kauroja ja heiniä, entä em. suhteutettuna hevosen liikuntaan. Entä moniko korvaa kauran täysrehuilla? Tai muilla viljalajeilla? Ja moniko käyttää sekäettä? Jokaisella on omia oppeja ja periaatteita tämänkin asian suhteen, siksi tämä niin kovasti kiinnostaa. Kiitos hyvistä vinkeistä kaikinpuolin!!
7581
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

elikäs,kotona on tällä hetkellä hieman iäkkäämpi poni tamma, joka on pihatossa lähes koko vuoden,kovimpia pakkasia lukuun ottamatta. Liikunta on melko kevyttä, lähinnä pitkiä käyntimaastolenkkejä muutamana päivänä viikossa,vähän kentällä. Kesät pärjäilee laidunruoholla, lisäksi suolakivi ja valmista kivennäisseosta, talvella pihatossa ollessaan vapaasti heinää,tallissa noin 7kg/päivässä, lisäksi kylmällä ilmalla valmista täysirehua,koska se on mielestäni kätsympää kuin kaurat,siinä kun on vitamiinit yms jo valmiina samassa paketissa.Täysirehua siis n. 1-2 litraa päivässä,mm liikunnasta riipuen. Lisäksi muutama porkkana päivässä talviaikaan, tilkka ruokaöljyä ja b vitamiiniä karvanvaihdon yhteydessä, sekä talvella pari valkosipuli kuuria.
Esimerkki kaksi on hevoseni,joka asustelee tallissa ja on melko raskaassa kouluvalmennuksessa tällä hetkellä,kooltaan on myös aika iso ja raskas. Ruokavalioon kuuluu normaalisti (ratsastusta siis 6:na päivänä viikossa,1-2 tuntia ja kohtuu raskasta)9-10 kg heinää, 6l kauraa,litran verran lesettä ja puolisen litraa melassia, porkkanaa parisen litraa,kivennäis seosta ohjeen mukaan, valkosipulia talvella ruokaöljy ja b-vitamiini tarvittaessa, samoin e-vitamiinia ripaus kovimman treenin aikaan. Että näin, täysi rehu on hyvä ja helppo vaihtoehto, suhteessa muuhun väkirehuun tulee heinää aina olla reilusti enemmän,korsirehu on hevosen tärkein ravinto kuitenkin. :)

Äänestä

eli oma hevoseni on 4krt viikossa kovalla koulutreenillä, yksi vp ja kahtena päivänä kevyesti. hevonen on iso westfalen, n.650-kg painava. se saa aamuisin 2l prixiä, 1 l proteiiniä, ja ½l melassileikettä. iltaisin saman verran , mutta lisänä mineral : aa 1dl. heinää se saa yöllä vain 2-3 siivua.
toinen hevoseni on kevyellä liikutuksella oleva aika iäkäs suomenhevostamma.n500kg. se saa aamuisin ja iltaisin litran kauraa ja prixiä kivennäistä ja kalkkia. heinää n. puoli paalia. Kysy ihmeessä jos tarvitset apua!!=)

Äänestä
  • hei!
    1.lv. tamma,kevyessä liikunnassa,maastolenkkejä n.6 kert./viikko,lenkit n.10-15km mittaisia. Litra kauraqa,litra melaasileikettä,ruokaöljyä,valkosipulirouhetta/ ruokintakerta.usein myös nokkosta(kuivattua), porkkanoita..talvella anerautaa..
    2.lämminveri-ruuna,Ravihevonen,treeni 3-4 krt. viikossa+ yksi hiitti,kauroja 3 litraa,mellasiirappia,kaikki vitamiinilisät+anerauta,porkkanoita ja omenia puolilitraa pilkottuna/kerta.
    kivennäiset ja suolat nuolukivistä
    3.risteytysponitamma,kevyessä este/maastoilu "treenissä":½litraa kauraa,½melassia,kivennäistä,valkosipulia..nokkosta.

    Heinää olen antanut aina tosi runsaasti:n.½-1 paali/hevonen,ponille ½-75 % paalia.

    Äänestä

...ei eroa paljonkaan tavallisen harrastehevosen ruokinnasta.
Itsellani on 6 vuotias puoliverinen, jolla menen He A - Va B luokkia, treenissa siis 5-6 pvaa vkossa ja 1-2 h pvassa.
On niita, jotka syottaa ties mita ihmerehuja. Ongelma on vain siina, etta hevosen luontainen heinansyojamaha voi antaa tayden stopin - liian moni kilpahevonen kuolee koliikkiin.
Omani syo paalin verran heinaa paivassa(10-12kg) ja tayskauraa(ei litistettya, enempi toita suolistolle) 8 litraa paivassa(3-2-3) Racing Poweria litran verran paivaruokinnan yhteydessa.
Tietty saa vitamiini- ja mineraalilisansa, erityisesti kesaisin ollaan tarkkoja elektrolyyttitasapainosta.

Äänestä
  • Sulla tuntuu olevan kokemusta näistä heppa-asioista, mitä nyt olen tätä palstaa lukenut. Mitä mieltä olet harrastehevosen ruokinnasta suhteella vapaasti heinää, 0,5 kg kauraa ja biomineraali lisä. Ratsastusta hevosella on 1-2 per pvä, suht kevyttä maastoilua.

    Äänestä

  • Poku kirjoitti:

    Sulla tuntuu olevan kokemusta näistä heppa-asioista, mitä nyt olen tätä palstaa lukenut. Mitä mieltä olet harrastehevosen ruokinnasta suhteella vapaasti heinää, 0,5 kg kauraa ja biomineraali lisä. Ratsastusta hevosella on 1-2 per pvä, suht kevyttä maastoilua.

    Heinapuoli ok, mutta kauraa saisi antaa vahan enemman kuin puoli kiloa, kevyessakin kaytossa oleva hevonen tarvitsee vakirehunsa. Heinassakun ei ole energiaa juuuri ollenkaan.
    Mineraaleja ja vitamiineja tarpeen mukaan. Eivat ne koskaan pahaa tee, mutta rahapuolen vuoksi on parempi antaa kuuriluonteisesti kuin syytaa niita joka paiva, terve ja noin kevyen kayton harrastehevonenkun ei niita niin kovasti tarvitse.

    Äänestä

Suosittelen kaikille hevosen omistajille Markku Saastamoisen kirjaa " Hevosen ruokinta ja hoito".
Siinä on asiantuntijan tekemä erittäin kattava tietopaketti erílaisten hevosten ruokinnasta. Kaiken perustana ovat hyvälaatuiset perusrehut.
Tärkeätä ruokinnassa on ruokintakertojen määrä ( väh. 3 krt/pv.) ja ruokinta-annosten sama koostumus ja määrä joka ruokintakerralla. Rehut tulee syöttää mahdollisimman kuivina jotta syljen eritys olisi runsasta, jotta mahan happamuus ei pääse kasvamaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Poku kirjoitti:

Kertokaahan te heppakonkarit hevostenne ruokinnasta, esim. kuinka paljon annatte kauroja ja heiniä, entä em. suhteutettuna hevosen liikuntaan. Entä moniko korvaa kauran täysrehuilla? Tai muilla viljalajeilla? Ja moniko käyttää sekäettä? Jokaisella on omia oppeja ja periaatteita tämänkin asian suhteen, siksi tämä niin kovasti kiinnostaa. Kiitos hyvistä vinkeistä kaikinpuolin!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu