Täällä oli viestejä, että htd ja jopa hyvinkää yhdistyvät lähitaksiin.
Ei se ihan noin mene. Lähitaksi on osakeyhtiö, eikä sinne kävellä kuin talliin.
Toivottavasti stadi ei kuuna päivänä ole lähitaksin kanssa samassa keskuksessa. On meinaan suomen röyhkeimmät veivurit juuri stadissa.
Ei se ihan noin mene. Lähitaksi on osakeyhtiö, eikä sinne kävellä kuin talliin.
Toivottavasti stadi ei kuuna päivänä ole lähitaksin kanssa samassa keskuksessa. On meinaan suomen röyhkeimmät veivurit juuri stadissa.
Vastaukset 34
Vanhimmat
ostaa Lähitaksi tai vaihtaa osakkeita niikuin Fiksut tekevät. Mitäs siihen sanot.
Ja mistähän ne varat on tullu? Miksi niitä ei jaeta osakkaille, kuten Lähitaksi? Melkein löisin vetoa, että LT voisi helpommin ostaa HTD:n kun toisinpäin.
Helsinkihän on tunnettu hienosta taloudenpidosta. Aikoinaan taisi HTA ja HTD olla konkan partaalla, ja suuri osa jäsenistöstä lähti koko putkasta. Meni perseelleen bensabusinekset ym.
Lähitaksi on huomattavasti paremmin hoidettu ja vakavaraisempi kuin HTD. Automäärälläkin mitattuna kohta saman kokoinen, mutta asukkaita lähitaksin alueella on jo enemmän kuin Helsingissä. Kyse ei ole siitä mitä HTD tahtoo, kyse on siitä huolitaanko htd:tä lähitaksin tytäryhtiöksi. Minun mielestä ei kannattaisi, alkaisi taso laskea.
sen verran hyvin ne on lähitaksissa kupannut autoilijoita ja asiakkaita että varmasti on hyvissä varoissa. Antaa hyvinkään ja sotkamon vaan jonottaa lähitaksiiin ja odotellaan nyt ensin että mongolia liittyy eu;hun. Moskovassakin jo ajateltu yhdistymistä. Sanelupolitiikkakin vanhastaan tuttua.Vain yksi vaihtoehto.Se on helppoa olla mukana:)
Tiesittekö muuten että ensi maanantaista lähtien autoihin aletaan liimata lähitaksin mainoksia; "Tässä menee laatukriteerit täyttävä Lähitaksin ajatukseton pösilö."
Miten niin kupannut asiakkaita ja autoilijoita? Lyö jotain perusteluja pöytään äläkä selitä jotain ufoja. Muistatko esim. koska viimeksi autoilijoilta perittävää 140€/kk sis.alv maksua olisi meiltä autoilijoilta nostettu? Asiakkaiden puhelut on halvempia, kuin esim. HTD:lla. Asiakkaiden tilaukset ei häviä bittiavaruuteen 10min kulutta kuten naapurissa ja asiakkaan on pakko soittaa uudelleen sinne ja tilata uusi auto, eli HTD nappaa samalta asiakkaalta puhelumaksut x2. Miten Lähitaksi siis kyykyttää asiakkaita? Onko sekin kyykytystä, jos kaikki Espoon kk kortti asiakkaat saavat soittaa autonsa ensivuoden alusta lähitaksista, eikä matkoja yhdistellä. Lähitaksi hoitaa 2009 alusta myös kaikkien Espoon, Vantaan ja Kauniaisten maksamien invatilausten välityksen autoille. Onko nämäkin asiakkaiden ja autoilijoiden kuppaamista?
Kyllä mua ainakin autolijana hävettää omien kollegojen tietomäärä ja kiittämättömyys, jos joku hoitaa kerrankin asioita hyvin. Jos meidän välitysyhtiöllä menee hyvin, menee meillä autoilijoillakin hyvin. Mitä tulee esim. Hyvinkään huhuttuun mukaan tulohaluun, niin tuskin kukaan paskaan yhtiöön edes harkitsisi tulemista.
Ensinnäkin se 140/kk on osakkeenomistajilla,ssurimmalla osalla autoilijoita suurempi. Lisäksi tämän semelin takia 104/2kk. Autoiljat joutuneet ostamaan n.10000e datavehkeet autoon, kun ei käy muut. Nyt ajetaan autoilijoita hankkimaan 1600e maksavia maksupäätteitä vaikka halvemmallakin saisi, kk-kortitkin saisi toimimaan jos käytettäisiin edes hieman siitä vähintään 1,3miljoonasta muuhun ohjelmistoon.
Olisi mielenkiintoista tietää ketä lähitaksissa nettoaa tästä kaupasta minkä autoilijat maksavat.Ja millaisen summan.
Lähitaksi sitonut autoilijoiden kädet laitevalinnoissa, Ei mitään järkeä maksaa navigaattorista ,kortinlukijasta ja keikanvälityslaitteista 11000euroa.
Navigaattori ja maksupääte vapaasti ostettuna max.1000. Eli keikanvälitys-systeemille ja sille että pysyy mukana välityksessä jää hintaa 10000e. Kuulostaa todellakin kyykyttämiseltä..
Järkyttävää myös että näinkin keskeinen osa yhteiskunnan toimintoja on muutaman autoilijan omistuksessa, ja tuottaa voittoa niin paljon että jaetaan osinkoa 500e/osake, muut autoilijat maksavat.
Lähitaksi kertoo milloin syödä, mitä tarroja saa laittaa autoon, milloin paskantaa, miten pukeutua, ja mitkä vehkeet pitää olla, huvittavinta että tj;n oma auto on pesussa kutistunu pikkumersu, ei todellakaan ole laatukriteerien parhaasta päästä.
Täytyy alkaa kertoa muillekkin kuten myös hyvinkääläisille kuinka kähmijöiden paratiiisi tämä lähitaksi on. Todellakin suosittelen heille ja muillekkin pysymistä erossa niin kauan kuin yhtiö tulee tähän päivää...
Näitä ja muitakin perusteluja löytyy täältä sivustoilta vaikka kuinka paljon jos ei ole lukihäiriötä niinkuin tällä heränneellä.
Väität että Lähitaksi on muutaman autoilijan omistuksessa vaikka osakkaita on kuitenkin noin 750, eli selkeä enemmistö kaikista välitykseen kuuluvista autoista. Osakkeenomistajan palvelumaksu on vain 9e pienempi kuin ei osakkaan, eli ei merkittävää eroa.
Puhut "keskeisestä yhteiskunnan toiminnosta", mitä helvettiä sillä tarkoitat? Lähitaksi on yksityinen yritys jonka yksityishenkilöt ovat aikanaan perustaneet myymään välityspalvelua, miten siihen liittyy sanat "keskeinen yhteiskunnan toiminto"?
Se että yhteiskunta ostaa joitain palveluja Lähitaksilta on ihan normaalia, niinhän yhteiskunta tekee. Ei vuosaaren satamaakaan ole rakennettu valtion omana työnään vaan yksityisten urakoitsijoiden tekemänä ostopalveluna, tai kaupunkien sisäistä bussiliikennettä ei ajeta kaupunkien omilla autoilla vaan liikenne ostetaan yksityisiltä linja-autoyrityksiltä.
No sinulla on selvästi vikaa ymmärtämisessä. Kenenkään ei ole pakko liittyä kyseiseen yhtiöön, eikä näin ostaa sen tarjoamia palveluja. Erittäin yksinkertaista.
Eikö yhtiö yleensä saa sanella mitä laitteita se tai siltä palveluja ostavien tulee käyttää? Saneeleehan luottokuntakin sen, millaiset kriteerit heidän jäsenliikkeidensä maksupäätteiden pitää täyttää. Lähitaksin maksupäätteen pitää täyttää niiden lisäksi mahdollisuuden vastaanottaa kaikkia taksimaailman ja kaupunkien kortteja. Näin on käsittääkseni määritellyt myös "isoveli" HTD.
Meinaatko, että yhtiön pitäisi vaihtaa välitysojelmistonsa ja maksuliikenne ohjelmansa muutaman jänkkääjän takia?
"kk-kortitkin saisi toimimaan..."
Tämä on kaiken huippu :) Onko sulla mitään käsitystä mitä ja millaisia tietoja kaupungit näillä korteilla ajetuista matkoista haluavat takaisinpäin? Ei näiden kaupunkien maksamien kyytejen ajamiseen riitä pelkästään se, että sinä vedät sen kortin autossa lukijasta läpi ja saat maksun tilille.
Näistä hinnoista on kyllä aivan turha lässyttää, osta ne halvemmat laitteet jos haluat, omahan on valintasi, jos kerran yrittäjä olet.
Ikävä kyllä alueella ei ole kuin yksi ajovälityskeskus mihin auto voi liittyä.
Monopoliasema ja yksityisten vetämä.Tulee muuttumaan.
Laitteista; Ikävä kyllä yhtiölle ei käy kuin yhden valmistajan(semel) laitteet. Monopoli taas.. Luottokunta ym. hyväksyvät useita laitteita.
Taksimaailman korteista; Laissa muistaakseni sanotaan "hyväksyttävä yleisimmät luottokortit" ei mainita mitään lähitaksin omista tai kuntien kk-korteista.Ei kait lähitaksi-yhtiö mene lain edelle tässä asiassa?
Ei lähitaksin tarvitse vaihtaa maksupääte ohjelmaansa muutaman jankkaajan takia, senkuin vaan jatkaa menoaan perse edellä puuhun, kyllä me "muutama" saadaan itse hoidettua omat korttimaksumme. Maailma on muuttunut, oletko huomannut?
Kaupungin haluavat tiedot ei juurikaan minua kiinnosta, ei kuulu minulle. Tai jos oikein erityis spesiaali potaskaa mielessä, miksi et sitten kerro tätä tärkeää tietoa? Taidat muutenkin uskotella kaikkea ufoa vanhemmille autoilijoille mitä ne ei välitä tai jaksa vaan miettiä sen enempää kun jo odottelevat eläkkeelle pääsyä.
Taksikeskuksen pitäisi hoitaa se ajovälitys, jättää muut, kuten maksupääte, navigointi,mittaristo,yms asiat itse autoilijoille omaan harkintaan. Ei kuulu lähitaksille ollenkaan tällaiset asiat.
jo miettii pks-seudun taksiliikenteen uutta organisaatiota. Ja lähteneet puhtaalta pöydältä.
Voisin arvata että lähitaksin osake on kohta arvoton, ehkä muisto-arvoa joillekin..
"Taksikeskuksen pitäisi hoitaa se ajovälitys, jättää muut, kuten maksupääte, navigointi,mittaristo,yms asiat itse autoilijoille omaan harkintaan. Ei kuulu lähitaksille ollenkaan tällaiset asiat."
Sinä se et näytä ymmärtävän, että ei niitä kyytejä voi välittää noin vaan erilaisiin laitteisiin sormia napsauttamalla. Vai haluatko palata vanhaan huuto-ulaan, siihen kyllä onnistuisi.
Keskuksen perustajat ovat perustaneet sen nimenomaan hoitamaan kaikki nämä asiat puolestaan, joten ne kuuluvat Lähitaksille. Aikoinaan vuonna 1966 ula maksoi n.1500mk, joka nykyrahaksi muutettuna (Suomenpankin rahanarvolaskuri)olisi n.2300€ siis pelkkä ula radio!!! Saman tasoisia laitteita saa nykyään romuliikeistä hintaan 5€.
Kaltaistesi kiviriipojen perässä vetäminen on ajan haaskausta. Perälauta auki vaan, niin ylimääräinen paska tippuu kyllä matkalle. Hoida laitteesi ja maksusi kuten parhaaksi näet, onpahan meillä muilla sitten enemmän ajettavaa. Jos tulisi eteen tilanne, että pitäisi valita vedetäänkö kaltaisiasi hemmoja mukana vai ei, niin luulen, että enemmistö näyttää kengänkuvaa.
Mikset muuten perusta omaa keskusta? Sinne voitaisiin työntää laakista muutama muu kaltaisesi kiviriippa jänkkäri. Luulen, että HTD:lla olis myös muutama kaltaisesi annetavana keskukseesi.
puhu mistään monopolista kun keskuksen perustaminen on täysin vapaata toimintaa. Jos Lähitaksi ei miellytä niin voihan kuka hyvänsä perustaa kilpailevan laitoksen samalle alueelle.
Jos toinen keskus takaa paremmat palvelut halvemmalla niin kyllä siihen autoja liittyy ja asiakkaatkin alkaa soitella sinne, ei muuta kuin keskusta perustamaan.
KK korttijärjestelmähän on luotu asiakkaan toiveiden mukaisesti, eli jos emme pysty vastaanottamaan kk kortteja niin ne ajothan tietenkin ajaa joku muu. KK korttijärjestelmä toimii siten että kaupungin työntekijä, yleensä vammaiskuljetuksista vastaava sosiaalityöntekijä, hakee kyytitiedostot Lähitaksin järjestelmästä omalle koneelleen. Niissä kaupungile menevissä tiedostoissa pitää olla samat tiedot kuin taksikuitissakin on. Kaupungilla kyydit käydään läpi ja joko hyväksytään tai jos joissain kyydeissä on jotain epäselvää niin pyydetään autoilijalta lisäselvitys. Vasta sen jälkeen kuin ne on hyväksytty, raha lähtee liikkeelle. KK kortti järjestelmä on kuljetusten hallintajärjestelmä, eikä pelkkä maksukortti, se tarvitsee normaalista maksupäätteestä poikkeavan softan.
On turha kuvitella että kk kyydit olisi automaattisesti aina taksien hoidossa. Niille kyydeille on ollut vuosien aikana monta ottajaa mutta niillä kenelläkään ei ole ollut käytössä yhtä toimivaa kyydinhallinta järjestelmää kuin Lähitaksilla on ollut. Jos meillä ajetaan järjestelmä alas vain joidenkin änkyröiden takia jotka ei näe nenäänsä pidemmälle, menetämme vahvan kilpailuedun yhteiskunnan kuljetuksiin.
Miten te viitsitte? Änkyrät änkyttää, jotkut viitsivät näille Urpoille edes alkaa selittelemään????
Jättäkää nämä änkyröitten jutut omaan arvoonsa ja hankkikaa itsellenne toimivat laitteet, änkyrät ajakoot "halpiskortinlukijoillaan"!
Yksinkertaista...
Sama juttu tuntuu olevan valitsemansa automerkin kanssa. Jotkut tarvitsee työkalukseen parasta ja kallista työkalua, jotkut tyytyvät Corollaan.
Sekin on vapaa valinta, samoin kuin hankkiiko autoonsa 500€ tai 1600€ maksavan kortinlukijan. Tai liittyykö tilausvälityskeskukseen tai on liittymättä.
Taksiautoilijan verotettavat tulot liikkuvat vuositasolla 15000- 65000 €uron välillä. Joku tulee toimeen sillä 15000:lla, jollekkin toiselle ei riitä edes se 65000€ mitenkään, lisää pitäisi saada pärjätäkseen.
Että kukin tyylillään vaan.
Tämä kun nyt sattuu pitämään paikkansa.
monopoli,monopoli, Kk-kortitkin keskuksen oma keksintö varmaan, monessa muussa kunnassa selvitään vielää mangneettikortilla..
Kyllä taitaa siellä joku ottaa hyvän siivun kun saa kaupat semelille..
Onneksi on kaltaisiasi "vänkyröitä".
Ei todellakaan keskukselle kuulu muu kuin keikanvälitys.Rahaliikenne ja muut hommelit kuuluu yrittäjille itselleen.
Tällä hetkellä. Vai väitäkö että on muita keskuksia lähitaksi alueella mihin autoilijan mahdollista liittyä? Kyllä lähitaksi on monopoli asemassa. Ja jottei menisi liian helpoksi lähitaksilla ja Htd;llä on kartelli pks-seudulla.
Näin espoolaisena autoilijana ottaisin mieluummin htd;n laitteet autooni koska niillä näkyy keikkaa pukkaavan paremmin esim. keilaniemessä. Siellä sentää yritetään, vaikka kuinka olisi talous huonompi. Eivät ainakaan ryöstä autoilijoita ja vielä vittuile päälle.
ei estä perustamasta keskusta. Tälläkin pastalla moni on esittänyt toinen toistaan halvempia välitysratkaisuja jotka voisi ottaa käyttöön, miksei kukaan ole perustanut toista kilpailevaa keskusta, vaikka sinä? Ei kai se Lähitaksin vika ole jos kilpailijoita ei ole?
Niistä HTD:n laitteista tai HTD toiminnasta ei ole kovin hyvää kuvaa kyllä jäänyt.
Ohi menee. Se KK softa ei muuten ole Semelin. Rahaliikenteen jokainen voi järjestää haluamallaan tavalla ihan niin kuin kaiken muunkin, autoilijalla ei tarvitse ammattia harjoittaessaan olla kuin auto ja hyväksytty taksamittari, ei muuta.
Joissain kunnissa on käytössä vielä serlatkin, mutta onko kaikki aina tehtävä vain periaatteesta vaikeimman kaavan mukaan?
Osake ei ole koskaan arvoton niin kauan kuin yhtiössä on varallisuutta. Mikään työryhmä ei voi lopettaa yksityisen yrityksen laillista toimintaa. Kilpailua toki voi tulla eikä se ole edes pahasta.
Lamaa ja pakkasta. Tulis lama ja tappas nää muutamat "tietäjät". Perustais joku uuden keskuksen, jonne nämä jäärät menis ja saatais lytätä ne oikein kunnolla läjään. Ne reppanat ei pääsis ajaan kentältä, niille ei myytäis tageja, ne ei vois ajaa kk korttikyytejä, kun kaupungeilla on niiden välityksestä sopparit Lähitaksin kanssa, joka on ne autoilleen hommnnut pistämättä siihen asiaan senttiäkään autoilijoiden rahoja. HTD hotaa Helsingin kk keikat, ei VTA:n sopimuskyytejä, ei HTD:n sopimia kyytejä, ei Helsingin kk kyytejä.
Oikeastaan me tarvitaankin tätä jänkkä sakkia ajamaan kuonasakki pois tolpilta, kun Lähitaksin ja HTD:n autot keskityy "parempiin" kyyteihin.
osake on nimellis arvoinen jolla on varallisuutta mutta ei ostajia.
Myymällä mitä teillä on mittaatte osakkeen käyvän arvon.
Kuka ostaisi käytettyä vanhentunutta keskusta joka on ainakin kuusi vuotta ajasta jäljessä.
Tänä päivänä keikat hoidetaan "kämmenmikrolla" ja keskus laitteisto Pääkaupunkiseudulle (n. 3000 autoa) maksaisi n. 150,000 euroa ja olisi nykyaikainen.
- autoon rahastuslaite per / auto n. 800,00 euroa
- autoon kämmenmikro per / auto n. 1000,00 euroa
Laitteet ovat siirrettävissä autosta toiseen muutamassa minuutissa koska ne on pinta asennettuja ja tarvitsevat autossa vain virran otto paikan.
Ja kun ei päästä Semeliä osuuksille saa kaikki learing palvelut kilpailuttamalla halvemmalla.
ja tähän minäkin haluaisin hieman lisäselvitystä.
Mikä keskus on kuusi vuotta ajasta jäljessä?
Tänä päivänä ei missään isossa keskuksessa hoideta keikkoja "kämmenmikrolla" Tämän voit vaikka kysyä Vihtiläisiltä, joita on aika vähen mutta sielläkään se ei toiminut.
Kämmenmikro oli auton päätelaite, toimii muuten
hyvin, ominaisuudet huomattavasti paremmat kuin tässä 6 vuotta vanhassa keskus museolaitteessa.
Navigaatiot ja muut hässäkät saa, toisin kuin tähän nykyiseen, ajantasaiset, online-päivittyvät ilman lisäkustannuksia;)
Se isompi summa oli keskuksen hinta jos osaat lukea niinkin huimia lukuja..
Ja nyt puhutaan isoista keskuksista, ei mistään vihdin tai lähitaksin näpertelystä..
On se kieltämättä tehty vaikee kaava kehittämällä tollainen kk-kortti. En tiedä kenen etua se palvelee. Mutta ompahan joku keksinyt taas oivan keinon ottaa pieni siivu välistä. Markkinamiehet saa ihmeitä aikaa pienistäkin asioista kunhan myyvät juttuja tarpeeksi yksinkertaisille;)
Sinänsä hupaisaa kun serlat kelpaa joillekkin ja toiset saa sirukortin taskuun ja joku hemmetin lukija tonnin lisää hintaa että se "siruserla" voidaan laskuttaa,ihmeellisiä on euron tiet..
arvo on vähintään se minkä verran yhtiössä on varallisuutta. Jos yhtiötä ei enää jostain syystä tarvittaisi, mitä tosin ei tule tapahtumaan, voidaan yhtiö purkaa ja realisoitu varallisuus jaetaan osakkeen omistajille. Silloin se arvo realisoituu juuri siihen hintaan paljonko sitä varallisuutta on olemassa olkoon sen nimellishinta mikä hyvänsä.
Sanot että "kuka ostaa vanhentunutta keskusta joka on kuusi vuotta ajastaan jäljessä", eikö ne sinunkin mainostamasi laitteet ole kuuden vuoden päästä ajastaan jäljessä? Ostetaanko silloin taas uudet vehkeet? Ei nämä välitysjärjestelmät ole mitään viihde-elektroniikkaa jotka uusitaan muotivirtausten mukaisesti parin vuoden välein. Niitä päivitetään ja käytetään niin kauan kuin se on tarkoituksen mukaista, eikä uusita huvikseen vain siksi että joku taho on tuonut markkinoille kivan näköisen vehkeen.
Olisi auton päätelaitteitten osalta 200e kalliimpi kuin nyt hankittava pelkkä maksupääte.
Lisäksihän nykysystemissä tulee hankittavaksi uusi navipalikka, tai itse asiassa en tiedä mitä kaikkea mutta kustannukset yli 2000e se maksupääte 1600e eli yli 3600e.
Niin, näinhän siinä käy, markkinoille tulee uusia nättejä vehkeitä ja huomattavasti halvempaan hintaan.
Jos itse olisin päättävässä pöydässä, katselisin todellakin ympärille, enkä aina kävelisi semelille. Vai ostaako joku aina sen mersunkin koska se vaan on aina ollut? Miksiköhän sitten esim hyandaita on tullut niin paljon taksiksi?
Kyllä sen keskuksen voi pistää pakettiin ja lähettää vaikka romaniaan Caucescu-museon Suomi osastolle esimerkiksi siitä miten suomessa toimi sama systeemi kuin siellä.
tekniikka nyt ihan niin aatamin aikaista ole kun annat ymmärtää, silloin kun päätöksiä tehtiin niin vehkeet oli viimeistä huutoa ja toimii edelleenkin ihan hyvin. Autolaitetta ei ole pakko ottaa naviversiona, litekin riittää välitykseen ihan hyvin hommaa sitten sen tomtom:n erikseen. Silloin ei autolaitteetkaan maksa niin tolkuttomasta, muistaakseni 1500e.
Mersumiehistä olen kanssasi samaa mieltä.
Toistan edelleen saman kun olen sanonut jo aikaisemminkin, keskuksen perustaminen on täysin vapaata toimintaa. Polkaiset vain oman keskuksen pystyyn ja markkinoit sen hyvin niin eiköhän saa siihen lähitaksiin kyllästyneitä autoilijoita mukaan. Lähitaksiin kuuluminen on ihan oikeasti vapaehtoista.
on vanhanaikaista. Lisäksi oli otettava ylihintainen semelin mittari, ylihintainen semelin maksupääte,muita vaihtoehtoja ei annettu. Ja jatkossa liten toimivuus tulevaisuudessa, mahtaako pelata vuoden päästä?
Sekin tossa edellisessa päätöksen teossa oli ihmeellistä, mahtoiko olla vähän kilpajuoksua htd;n kanssa, joku hieno piti saada ja sit onnettomat meni sitomaan kätensä semeliin.. vai olisiko ollut muut vaikuttimet?
Kyllä se keskuksen perustaminen on käsittääkseni luvanvaraista. Oikeessa elämässä ei ole vaihtoehtoja lähitaksi alueella vain lähitaksi,määräävä markkina asema, ja helsingissä htd, määräävä markkina asema. Edes isot kuten kovanen eivät pysty murtamaan tätä asetelmaa, kuinka siis joku yhden auton yrittäjä siihen pystyisi?
on se että toiminta on oltava ympärivuorokautista ja on otettava ennakkotilauksia vastaan, lukee taksilaissa. Kovasen intressit on välittää kyytejä vain omille autoilleen, eli pelaavat eri lähtökohdista kokonaan kuin normaali taksikeskus.
Jos joku perustaa keskuksen ja tuo markkinoille selvästi paremman tuotteen ja halvemmalla, niin totta kai siihen liittyy autoja ja asiakkaatkin alkaa soitella sinne jos homma toimii.
Jos pystyt tarjoamaan toimivan ja teknisesti ylivertaisen autolaitteen vain murto-osan nykyisten hinnasta ja keskuspalvelumaksun halvemmalla kuin lähitaksi niin tottakai siihen liittyy autoja.
Niin sinun kuin monen muunkin kirjoittelijan mielestä keskustoiminta tuntuu olevan takuuvarmaa bisnestä, niin mikset keräisi joukkoa kokoon ja perusta yhtiötä kilpailemaan Lähitaksin kanssa? Ei sitä yksin kannata tehdä, mutta teidän puheita kun kuuntelee niin Lähitaksiin pettyneitä autoilijoitahan pitäisi olla satoja, kyllä siitä joukosta jo saa jonkinlaisen osakepääoman kasaan. Vai pelkäätkö että realiteetit on kuitenkin jotain muuta kuin suuta piestessä on tullut ajatelleeksi? Moni firma on ollut ensin pieni, mutta kasvanut ajan saatossa suureksi peluriksi, jostain on aloitettava.
täytyy olla jos maksaa osakkeelle 500e osinkoa ja pystyy sanelemaan täysin kaikellaisia sääntöjä autoilijoille. Onneksi saa olla mukana kampittamassa tätäkin systeemiä;)
Kuten edellinen kirjoittaja totesi todellisessa elämässä kun on vain yksi näinkin iso toimija markkinoilla, ei ole vaihtoehtoja, ainoa on toimia sisältäpäin...
et siis uskalla ottaa riskiä, vaikka tiedossa on takuuvarma bisnes?
muutoksia tulee päättäjien puolesta, muuttunee hieman erilaiseksi pelisäännöt.
Juuri näin!
Onkohan lähitaksin osakkailla edes haluja fuusioitua.
Ja tuohan on totta, että taso laskisi.
Ei missään tapauksessa huolita mukaan. Jos jossain, niin siellä sitä sankareita on. Nytkin taidetaan asennella uutta maksupäätettä autoihin, ilman minkään laisia testejä. Ei EI.