Miten toimisitte, eli teen vuorotyötä, joskus tehdään pidempiä työvuoroja ja kuukauden aikana työpäiviä saattaa olla vain kymmenen. Toisinaan taas ns. "normi" 20 työpäivää kuukaudessa. Miten kirjaatte työmatkakulut? Lasketteko jonkun keskiarvon työpäiville, minkä mukaan ilomoitatte kulut vai miten?
3-vuorotyö+työmatkavähennys-kokemuksia!
6
6066
Vastaukset
- ainakin yrittäisin
11 kuukautta omalla autolla, jos nyt on hirveän rehellinen, niin pistää vain sen 20 päivää.
Käsittely riippuu paljon virkailijasta, ei siellä yleensä ole aikaa ruveta miettimään, että ehkä tuo pääsisi joskus yleiselläkin.
Olen ollut kolmivuorotyössä viisi vuotta ja teen paljon yövuoroja, joten ei niitä työpäiviä kuukaudessa aina ole täysiä normaalimääriä, en kyllä ole ruvennut pitämään päiväkirjaa, milloin on mahdollista mennä yleisellä, milloin ei ja aina on hyväksytty matkavähennykset omalla autolla.Itse olen laskenut vähennykset tehtyjen päivien mukaan.
Tehtyjen työpäivien määrä X Edestakaisen matkan kilometrit X 0,22
Näin saan kaikki reissut merkityksi ja läpi on mennyt.
- näin.
vuodessa keskimäärin 321 työpäivää.se kertaa työmatkat.ei verottaja tiedä mitä pirun vuorotyötä teet,ellet itse ole tyhmyyksissäsi mennyt sitä itse kertomaan.10v olen noin ilmoittanut,ja kunaan ei ole perään kysellyt.yleisillä kulkuneuvoilla ei tosin ole mahdollista kulkea mihinkään vuoroon.joka vuosi olen selvityksen noin tehnyt ja niin on läpi nmennyt.
- tällä tavalla
Ei sinne ruveta värkkäämään, että miinus 5 sairauspäivää ja yksi päivä mummon hautajaisissa.
- Pizza6euroa
Onko noin että verottaja ei tarkasta vuorotyöläisten ilmoittamia päiviä, eli siihen lappuun voi runoilla ihan mitä vaan kun verotgaja ei tarkasta niitä. Siistiä, ja onneks vaan tutkitaan kuuden euron pizzoja, eikä kilometreillä huijaamista, mistä taitaa tulla aika turhaa maksua miljoonien edestä vuodessa. Onneks suomessa ei ole kateellisia, niin hommaa voi jatkaa loputtomiin
- qeryqeryt
Kuinka monta verotarkastajaa ajattelit sitten että palkataan tutkimaan pelkästään 2 miljoonan ihmisen ilmoittamia vähennyksiä? Miten ylipäänsä kuvittelet että tuo tarkastaminen on mahdollista?
Tuo ei ole mahdollista mitenkään muuten kuin JOKAISELLE suomalaiselle laitetaan varjoksi verottajalta tarkastaja joka tutkii tekemisiäsi 24/7 AIVAN KOKO AJAN!
Mitäs luulet.. Onko mahdollista?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 484056
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131940Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631385Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951316Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681215Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A51111- 47971
Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥28959Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti334940En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?40927