mulla on ollut nyt kolmatta vuotta pikkuinen puutarha ja jo ekana vuonna tein mansikkapenkin niinkuin pitääkin,vuorasin muovilla ja sopivin välimatkoin laitoin mansikan taimet.sen tiesinkin että ekana vuonna ei mansikoita yleensä tule mutta viime vuonna odotin jo innolla.keväällä se oli kukkia valkoisenaan täynnä mutta kun tuli se aika että mansikoiden piti valmistua ne olikin ryppysiä,tummia,pieniä kurttukasoja :( ja sama juttu tänä vuonna!!! mitä niissä on vikana?? mitä teen väärin??
mitä teen väärin
6
772
Vastaukset
- mapee
Tarkoittaahan tuo muovi mansikkakangasta eikä mustaa muovia? Muovi on aika hankala nimittäin koska sen alal viihtyy muurahaiset ja maa on yleensä myös kuivaa. Kuivuus taas pienentää mansikoiden kokoa..
Tuohon rupisuuteen on tarjottu monia syitä, mutta yksi on varmaa; ne rupuisimman näköiset on aian kaikkein makeimpia!
Mutta jos ne siis on ihan kuin olisivat menoss apilalle kuin joku ylikypsä persikak tms niin kyse on siitä, että kasvit on kuivass atai jopa että maa on niin köyhää, että ne ei siinä pärjää.
Uusien mansikoidne muodotumiselle tärkeä vaihe on syksyllä ja silloin lannoitu sja kosteus. Ilmeisesti se on kunnossa, koska kasvisi kukkivat noin innoissaan.mulla on sellanen vihree aika paksu muovi,ja mitä muurahaisiin tulee niin niitä varmasti on vaikka kuinka ja paljon.kyllä mä oon mielestäni kastellut paljon mutta pitää varmaan kastella vielä enemmän.lannoituksessa en uskoisi olevan puutetta sillä lykkään kourallisen/taimi sellaista yhdistettyä missä on kalkitus samassa joka kevät plus että kastelen lenhmänkakka vedellä silloin tällöin.
- mapee
heili-tukholma kirjoitti:
mulla on sellanen vihree aika paksu muovi,ja mitä muurahaisiin tulee niin niitä varmasti on vaikka kuinka ja paljon.kyllä mä oon mielestäni kastellut paljon mutta pitää varmaan kastella vielä enemmän.lannoituksessa en uskoisi olevan puutetta sillä lykkään kourallisen/taimi sellaista yhdistettyä missä on kalkitus samassa joka kevät plus että kastelen lenhmänkakka vedellä silloin tällöin.
lannoitusta on varmaan liikaakin, sillä ei s emansikka nyt mikään supersyöppö ole. Itse lannoittelen vain syksyllä tulevaa vuotta silmitellen..
Muovi on se tuhon alku ja juuri jos on umpinainen. Murkut kun ei ole mikään paras kasvualusta. Meillä oli keväällä penkin päässä murkkuja eikä edes pesää vielä, mutta elukoita kuitenkin ja ne taimet on paljon pienempiä nyt. Saman muistan aikanaan mummollani. Kun muovit otettiin pois niin samat taimet intoutui ihan uuteen kasvuun kun siihen asti oli kituneet.. Niin ja murkkuja riitti! mapee kirjoitti:
lannoitusta on varmaan liikaakin, sillä ei s emansikka nyt mikään supersyöppö ole. Itse lannoittelen vain syksyllä tulevaa vuotta silmitellen..
Muovi on se tuhon alku ja juuri jos on umpinainen. Murkut kun ei ole mikään paras kasvualusta. Meillä oli keväällä penkin päässä murkkuja eikä edes pesää vielä, mutta elukoita kuitenkin ja ne taimet on paljon pienempiä nyt. Saman muistan aikanaan mummollani. Kun muovit otettiin pois niin samat taimet intoutui ihan uuteen kasvuun kun siihen asti oli kituneet.. Niin ja murkkuja riitti!nyt lähti muovit samanteitten!! minä kun aattelin leikkiä parastakin mansikan kasvattajaa ja muistelen että suurilla mansikkamailla on muoveja niin minä ja...toivottavasti ei ole liian myöhästä täksi vuodeksi,jos ennättäisi edes muutaman mansikan saamaan :)suuret kiitokset neuvostasi.
- mapee
heili-tukholma kirjoitti:
nyt lähti muovit samanteitten!! minä kun aattelin leikkiä parastakin mansikan kasvattajaa ja muistelen että suurilla mansikkamailla on muoveja niin minä ja...toivottavasti ei ole liian myöhästä täksi vuodeksi,jos ennättäisi edes muutaman mansikan saamaan :)suuret kiitokset neuvostasi.
mutta onhan niillä myös myrkyt ja sadetuksen sun muuta joten enpä ole koskaan juurikaan tavannut juolavehnää puskemassa ammattiviljelmillä mansikkakankaan läpi ja kotona taistelen sen kanssa alati.
Toivotaan, että muovin poisto auttaa. Eipä siitä ainakaan haitta ole, paitsi jos sataa niin mansikat likaantuu. Kankaiden ja muovien tarkoitushan on suojata kasvia lialta. Joskus antiikin aikoina (lapsuudessani) käytettiin olkea ja sittemmin sahanpurua sun muuta samaan tarkoitukseen. Vertaa vaikka engl. strawberry...
Ja jos marjat kerran on alkuun pärjänneet, mutta loppusuoralla tulos heikkenee niin toivotaan parasta! Kerro jos viitsit auttoiko asia kun satoa menet hakemaan.. mapee kirjoitti:
mutta onhan niillä myös myrkyt ja sadetuksen sun muuta joten enpä ole koskaan juurikaan tavannut juolavehnää puskemassa ammattiviljelmillä mansikkakankaan läpi ja kotona taistelen sen kanssa alati.
Toivotaan, että muovin poisto auttaa. Eipä siitä ainakaan haitta ole, paitsi jos sataa niin mansikat likaantuu. Kankaiden ja muovien tarkoitushan on suojata kasvia lialta. Joskus antiikin aikoina (lapsuudessani) käytettiin olkea ja sittemmin sahanpurua sun muuta samaan tarkoitukseen. Vertaa vaikka engl. strawberry...
Ja jos marjat kerran on alkuun pärjänneet, mutta loppusuoralla tulos heikkenee niin toivotaan parasta! Kerro jos viitsit auttoiko asia kun satoa menet hakemaan..lupaan laittaa viestiä jos keinot tehoavat.voi kyllä olla että tämän vuoden sato on mennyttä mutta jos ensi vuonna vielä sinut löydän jostain niin ... ;)en ole vielä kerennyt kasvimaalla muoveja poistelemaan mutta heti kun ensimmäinen vapaapäivä töistä tulee niin sitten.oikein mukavaa kesää sinulle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke482705- 1252030
- 921738
- 1621329
Mitä harrastuksia kaivatullasi on?
Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?701279- 521169
- 691102
- 611066
Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi
Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂731049Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?
Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t32987