Kesäharjoittelu???

Heijoo!!!!

Minulla pari painijanalkua, jotka eivät vielä ole ihan tosissaan lajin suhteen. Elikkä painisalilla on käyty nyt pari vuotta, 1-2 krt/viikossa ja kilpailtu melkein sama aika. Talvella leijonanosan ajasta vie myös hiihto. Kesällä muutenkin ovat harkat jäissä (meillä ainakin tämän ikäisille) ja sitten meillä taas yleisurheillaan ja palloillaan.

Nyt vanhempi alkoi huolestuneena kysellä, että miten voisi harjoitella kesällä? Kun ei ole ohjattua harjoitusta. On myös seuraillut kisatuloksia, jutellut kisoissa muiden kanssa ja todennut, että hän on niitä harvoja, jotka harrastaa muutakin kuin painia. Sama nuoremman kohdalla, painikaverit tuntuvat kovasti "vaan painivan". Ja kyllähän se jossain vaiheessa alkaa näkyä myös tuloksissa.

Tykkäävät muustakin urheilusta, joten en vielä usuttaisi vaan painin kimppuun. Miten muualla? Iät??? 9 ja 12.
72907
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

näin kesällä. vieppä pojat(?) sinne. siellä tehhään paljon muutakin kuin vain painitaan.

Äänestä

kun valkku mulkku ei oo mukana, menee tietysti vituix ku kaikkitietävä ei oo soosaamas mukana.

Äänestä

älä usko niitä höyrypäitä, jotka täällä uhoavat, että peli on menetetty, ellei 10 vee treenaa vähintään 3-4 kertaa viikossa salilla. unohdatte koko painin kesäksi ja monipuolista liikkumista tilalle. yleisurheilu oikein hyvä, samoin kaikki joukkuepelit. uikaa, hyppikää trampoliinilla, suunnistakaa, pyöräilkää, rullaluistelkaa... kaikki liikunta tukee toistaan ja syksyllä sitten taas salille uudella innolla.

JOS intoa on, kuntopiirejä voisi vetää 1-2 krt viikossa. Mutta jos lapsi esim käy jo yu-harkoissa ja jossain joukkueharkoissa 2-4 krt viikko yhteensä, ette tarvi niitäkään.

olen huomannut saman, että ne painille vihkiytyneet eivät paljon muuta urheilua tunnusta, lapset vain painivat kesää talvea. silti väitän, että tosissaan mukaan ehtii myöhemminkin ja se, joka on urheillut monipuolisemmin, on jopa paremmissa asemissa sitten, kun lajivalintoja tehdään. kadettien em-kisaan ei tarvitse tähdätä 9-vuotiaasta alkaen. kyllä ne lahjakkuudet erottuvat jos ovat erottuakseen.

Äänestä
  • järkipuhetta.

    Äänestä

  • Pienten painijoiden kesäleirejä ei kannata ottaa siinä mielessä, että leiriläisestä kaavaillaan tulevaa EM-mestaria. Oma poika on paininut n. 12 vuotta hyvällä ja huonolla menestyksellä - tykkää lajista. Olemme aikoinamme käyneet kesäleirejä, kun poika oli nuorempi. Niihin mentiin, kun kesällä oli aikaa ja oli hlaua mennä leireille. Kesäleireillä oli muutakin ohjelmaa kuin painia. Niistä on jäänyt mukavat muistot ja hyviä kavereita näihin päiviin. Mukavia leirejä ovat olleet ne leirit, joisaa on ollut muitakin kuin suomalaisia - on riittänyt jännitystä. Viipurin Voimailijoiden Power Week usealta vuodelta on aikoinaan ollut suosikkimme, mutta Kauhajokikaan ei kalpene. Jos on halua, nimenomaan nuoren omaa halua, niin siitä vain leirille. Leirillä on muutakin funkiota kesäisin kuin pelkkä paini - elämästä täytyy nauttia. Sumon leireillä Power Weekissä nautittiin kovasta harjoittelusta ja muusta mukavasta sekä mielenkiintoisesta.

    Äänestä

  • Aristofaneksen Hermes kirjoitti:

    Pienten painijoiden kesäleirejä ei kannata ottaa siinä mielessä, että leiriläisestä kaavaillaan tulevaa EM-mestaria. Oma poika on paininut n. 12 vuotta hyvällä ja huonolla menestyksellä - tykkää lajista. Olemme aikoinamme käyneet kesäleirejä, kun poika oli nuorempi. Niihin mentiin, kun kesällä oli aikaa ja oli hlaua mennä leireille. Kesäleireillä oli muutakin ohjelmaa kuin painia. Niistä on jäänyt mukavat muistot ja hyviä kavereita näihin päiviin. Mukavia leirejä ovat olleet ne leirit, joisaa on ollut muitakin kuin suomalaisia - on riittänyt jännitystä. Viipurin Voimailijoiden Power Week usealta vuodelta on aikoinaan ollut suosikkimme, mutta Kauhajokikaan ei kalpene. Jos on halua, nimenomaan nuoren omaa halua, niin siitä vain leirille. Leirillä on muutakin funkiota kesäisin kuin pelkkä paini - elämästä täytyy nauttia. Sumon leireillä Power Weekissä nautittiin kovasta harjoittelusta ja muusta mukavasta sekä mielenkiintoisesta.

    powerweks, vapaa alkaa heti kesän jälkeen joten noi leirit on krekoporukan loppu hiilos leirejä.

    ei mnuutenkaan oikeen tajuu noita 10-14v iässä iskän mieltymysten mukaan valittuja painimuotoja.

    Äänestä

Tän tyyppiset liirum laarun ketjut sais poistaa. Viis ekaa viestiä asiallisia ja sitten menee eipäs-juupas, mun-auto-on-parempi ja mun-talo-isompi ja ainkin mun-lapset-on-parempia-painijoita -linjalle. Viimeistään nää "ota lääkkees" kehotukset saa mun vereni kiehumaan. Ne ei kuulu tälle palstalle. Sellaisten laukoja osoittaa todella heikkoa verbaalista kykyä ja lapsellisuutta. Peiliin saa katsoa ihan jotkut muut kuin siihen kehoittelijat.

Anteeksi sinulle aloittaja kaikkien näiden joutavien kirjoittelelijoiden puolesta. Minä voin vain vastata omien lasteni "harjoittelun pohjalta". Meillä sali sulkeutui toukokuun lopulla ja avautuu seuraavan kerran elokuun puolella. Eli kesä ollaan ihan painimatta ja tosiaankin ollaan viihdytty hyvin uimarannoilla vaikkei vielä niin lämmintä olekaan. Lisäksi meidät näkee usein siellä yleisurheilukentällä ja jalkapallokentillä ja joskus jopa suunnistamassa iltarasteilla. Varmaan kävisivät painiharjoituksissa jos siihen mahdollisuus olisi, mutta kaikilla ei ole.

Kaikki liikunta vie eteenpäin ja on hyväksi. Sitä tuskin kukaan kyseenalaistaa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 31 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Tietoa??? kirjoitti:

Heijoo!!!!

Minulla pari painijanalkua, jotka eivät vielä ole ihan tosissaan lajin suhteen. Elikkä painisalilla on käyty nyt pari vuotta, 1-2 krt/viikossa ja kilpailtu melkein sama aika. Talvella leijonanosan ajasta vie myös hiihto. Kesällä muutenkin ovat harkat jäissä (meillä ainakin tämän ikäisille) ja sitten meillä taas yleisurheillaan ja palloillaan.

Nyt vanhempi alkoi huolestuneena kysellä, että miten voisi harjoitella kesällä? Kun ei ole ohjattua harjoitusta. On myös seuraillut kisatuloksia, jutellut kisoissa muiden kanssa ja todennut, että hän on niitä harvoja, jotka harrastaa muutakin kuin painia. Sama nuoremman kohdalla, painikaverit tuntuvat kovasti "vaan painivan". Ja kyllähän se jossain vaiheessa alkaa näkyä myös tuloksissa.

Tykkäävät muustakin urheilusta, joten en vielä usuttaisi vaan painin kimppuun. Miten muualla? Iät??? 9 ja 12.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu