Maksaan sattuu?

Vai mihin

Pari kertaa tässä elämän aikana on tullut eteen sellainen tilanne, että muutaman päivän juhlimisen jälkeen on tuntunut kipua oikeassa kyljessä, jossain tuolla sisuskaluissa. Voiko kipu olla maksassa ja voiko liittyä dokaamiseen?

En ole sellainen ihminen joka sylkee lasiin mutten myöskään toisaalta juo joka päivä. Muutaman kerran vuodessa tulee lähdettyä festareille tms. useamman päivän juhliin, jossa sitten tuleekin juotua reilummin alkoholia useamman kuin yhden päivän ajan. Tällaisten juhlien yhteydessä on pari kertaa tullut tämä kipu, joka menee sitten noin vuorokaudessa ohi kun on taas palattu arkeen ja holittomaan elämään. En osaa yhdstää tätä muuhun kuin alkoholiin maksaan, ja jos se on kyseessä niin onko tää normaalia maksan ärhentelyä yhtäkkisestä alkoholimäärästä vai pitäiskö olla huolissaan? Olen nuori ihminen ja terve noin muuten, tää nyt tietty vaan kummastuttaa.

11

4216

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mutta siinä

      voi olla myös se, että alkoholi on hapanta ja saattaa ärsyttää mahalaukkua ja muuta ruoansulatuselimistöä, joka voi tuntua vatsan alueella kipuna, lisäksi närästystä ja poltteluna, mutta kannattaa kysyä lääkäriltä jos toistuu, ja tosiaan jos tuntuu nimenomaan vain alkoholin, ei esim runsaan kahvin nauttimisen yhteydessä, niin kannattaa tutkituttaa

    • Dr.Sutton

      Maksa ei kovin herkästi viinasta oireile. Yleensä ensin tärveltyy polla. Juominen sekoittaa vatsan ja suoliston toimintaa voimakkaasti. Joskus suoliin pakkauttuu ilmaa=kaasuja ja "piarun" liike saa aikaan polton tunteen joskus kyljissä joskus alimmaisten kylkiluiden alla.

    • gherube

      Ei sitä maksaa saa paskaks tollasilla määrillä

      • Alkup.

        Juu, voi hyvin olla ettei saa :) , mutta mietityttäähän se silti että ylipäänsä sattuu, kivunhan ei pitäisi olla normaalia.

        Närästyksestä ei ole kyse koska sen tunnistan, tulee esim. mausteista ruokaa syödessä ja on eri paikassa. Ei ole myöskään suolistokipua, mulla on nimittäin herkkä vatsa ja tiedän paremmin kuin hyvin nuo ilmavaivojen aiheuttamat kivut, eipä ole sitäkään tämä.

        No, ehken jaksa pohtia asiaa enempää kun ilmenee vain harvoin usean vuoden välein. Voi se kait olla jotain nestehukkaankin liittyvää, festareilla kun harvemmin muistaa sitä vettä juoda..


      • Alkup. kirjoitti:

        Juu, voi hyvin olla ettei saa :) , mutta mietityttäähän se silti että ylipäänsä sattuu, kivunhan ei pitäisi olla normaalia.

        Närästyksestä ei ole kyse koska sen tunnistan, tulee esim. mausteista ruokaa syödessä ja on eri paikassa. Ei ole myöskään suolistokipua, mulla on nimittäin herkkä vatsa ja tiedän paremmin kuin hyvin nuo ilmavaivojen aiheuttamat kivut, eipä ole sitäkään tämä.

        No, ehken jaksa pohtia asiaa enempää kun ilmenee vain harvoin usean vuoden välein. Voi se kait olla jotain nestehukkaankin liittyvää, festareilla kun harvemmin muistaa sitä vettä juoda..

        Sama vika oli itellä ja kesti vuosia ja oon lukenut aiemminkin tällä palstalla. Kaikki tutkimukset tehtiin ja mitään ei löytynyt ja kipu oli ryyppäämisen takia jokapäiväistä ja kovaa, no niin oli ryyppääminenkin. Viime vuonna olin viisi kuukautta ottamatta ja kuukauden jälkeen kipu oli poissa. No repsahdin ja kipu tuli takaisin. Nyt taas helmikuun alusta raittiina ja ei mitään kipuja. Oiskohan jotain paksusuoli juttua? No ite aion jatkaa raitistelua vaikka kyllähän se kaipuu aikaajoin siihen entiseen elämään tulee.


    • Asyk

      Mulla alkoi maksa aristamaan myös. Olen juonut lährs joka päivä ainakin viimevuoden lopusta alkaen.
      Aristus meni ohi kun olin päivän juomatta.
      Tiesän varmasti että kyseessä on maksa koska aikoinaan minulla oli sappikivet kipu oli juuri samassa paikassa.
      Välillä on myös ollut sietämätöntä kutinaa iholla, sekin voi johtua maksasta.

      • tsottsot

        Maksa ei arista mitään eikä kipuile, kun siinä ei ole tuntoaistia ollenkaan.


    • oliko.ihana.joulu

      Yhteisö antanut maksa-arvoja nostavia doubbeja ja paskannat verta vaikka parin kaljan takia. Muutut keltaiseksi ja kuolet. Koska joit niin yhteisö voi pestä kätensä ja saa synninpäästön vaikka tappoikin sinut. Jos et juo niin olet jo kuolemaantuomittu silti koska vääryys mikä tehty on liian vaikea korjata. Helpompi lääkitä ja lukita. Poissa silmistä on poissa mielistä.

      • PakenitPakkopaidassako

        Pääsit sitten murtautumaan ulos.


      • oliko.ihana.joulu
        PakenitPakkopaidassako kirjoitti:

        Pääsit sitten murtautumaan ulos.

        Eka asiallinen vastaus kuukausiin täällä. Mene kesällä nousemaan kävelevän robotin haudalle saat tyydytyksen.


      • iidixkfkfnfusemaan
        oliko.ihana.joulu kirjoitti:

        Eka asiallinen vastaus kuukausiin täällä. Mene kesällä nousemaan kävelevän robotin haudalle saat tyydytyksen.

        Nousemaan=kusemaan


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1974
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1720
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      57
      1360
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      77
      1334
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1028
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      933
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      926
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      882
    9. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      109
      863
    10. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      73
      856
    Aihe