Hei!yritän saada tietooni voiko saada toimeentulotuke jos jään kodinhoidontuella kotiin vaikkakin olisi työpaikka mihin palata mutta ajatuskin että veisin vauvelin hoitoon hirvittää.Mies on kyllä töissä mutta hänen palkastaan suurin osa menee vuokraan.Onko se niin että jos olisin rapajuoppo niin sitten saisin rahaa kun roskaa mutta kun olen ns.kunnon veroja maksava ihminen apua ei tule?kokemuksia?kiitos kaunis jo etukäteen!:)
kodinhoidontuesta!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
tiedoton!!!!!!!!!!
7685
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
tietenkin olisi kysyä asiaa suoraan Kelasta. Mutta sen verran tiedän että et voi saada täysimääräisenä sekä kotihoidontukea että toimeentulotukea. Nämä tulot vaikuttavat toistensa suuruuteen, ihan niinkuin asumistuki ja kotihoidontuki. On hienoa, että olet lapsesi kanssa ennemmin kotona, kun että kiirehtisit töihin. Kyllä sinä töitäkin ehdit tehdä, ja lapset on pieniä vain hetken :) Toivottavasti saat asiat hoidettua. Hyvää syksyä :)
olen jo töitä kerennyt tekemään 15v ja nyt kun tuli tämä pikkuinen ja joka varmaankin jää viimeiseksi niin haluan nauttia tästä ajasta niin kauan kuin mahdollista.vaikkakin olemme miehen kanssa päättäneet että töihin en palaa vasta kun vauveki on 3v.niin ainahan se toimeentulo pelottaa.mutta se on vaan kiristettävä vyötä jos rahat ei riitä:)onhan meitä varmaan monia jotka kiristelevät hampaitaan kun kodinhoidontuki on niin pieni ettei se riitä oikeastaan mihinkään.Hyvää syksyä sinullekkin!
Sinun tulee kysyä asiaa sosiaalitoimistosta, mutta luultavasti et tule saamaan, mikäli sinulla on työpaikka, sillä silloin katsotaan alentuneen tulotasosi olevan omaa syytä, jota ei yhteiskunnan tule kustantaa vrt irtisanoutuminen ja karenssi.
Mutta kauniisti hymyilemällä ja hyvin perustella voit onnistua, yrittänyttä ei laiteta.
siis se on lasten kotihoidon tuki. Et kai tukea saa kodin hoitamista varten...
Sosiaalityöntekijät tai muu henkilö sos.virastossa osaa kertoa sulle ns. normirajat toimeentulotukeen. Eli tietty perhekoko, tietyt tulot ja normiin kuuluvat menot ynnätään ja jos saldo on miinusta saat erotuksen tukena. On myös harkinnanvaraista tukea. Mutta ei sitäkään saa vaan siksi, että on tiukkaa, vaan menosta, jota varten katsoo olevansa tuen tarpeessa, on annettava selvitys.
Sosssut osaa neuvoa myös voisitteko saada muuta apua hoitovapaan ajaksi (asumistukea yms)
Perheillä on subjektiivinen oikeus lapsen kunnalliseen päivähoitoon. Siinä vaihtoehtoina ovat kunnallinen päivähoito (perhep.h tai päiväkoti) TAI lapsen kotihoito kotihoidontuen varassa.
Ota rohkeasti selvaa oikeuksistasi, mutta muista, ettei sossustakaan rahaa saa vain hakemalla ja valittelemalla.
kiitosta vaan oikasusta!
Tarkoitukseni ei ole hakea toimeentulotukea kossupulloa varten!
Hei! Teillä on melko varmasti oikeus toimeentulotukeen... itse olen samassa tilanteessa. mies töissä itse lapsen kanssa kotona.ja minulle ei tullut pieneen mieleenkään laittaa 10kk vanhaa poikaani päiväkotiin koska omasta mielestäni ei lapsi joka ei vielä osaa kävellä saatikka sitten puhua ole valmis päiväkotiin. missä tarhatädeillä ei ole tarpeeksi aikaa pienen vauvan kanssa olemiseen. pieni vauva kun tarvitsee koko aikaista huomiota.