Olen väsynyt totaalisesti. Olen joutunut kaikesta pihalle. Rauhanyhdistyksillä olen yksinäinen, ja sinne meneminen on tuntunut aina tuskalliselta, monesti jopa pelottavalta. Yksin valtavan isossa rauhanyhdistyksessä vailla kavereita. Useita epäonnistuneita yrityksiä porukkoihin. Lopulta itseensä pettyneenä ja kovasti väsyneenä olen saanut monenlaisia pelkoja. Esimerkiksi, olenko normaali. Näytänkö jotenkin tyhmältä. Onko järkeä niin paljon, kuin normi-ihmiseltä vaaditaan. Onko minun osani olla yksin. Näiden ja monien muiden kysymysten kans olen kipuillut.
Lopulta väsyin niin kovasti, etten enää malttanut olla menemättä epäuskoisten työkavereiden erillaisiin iltamiin. Alkuun tuntui kaikki menevän hyvin. Olikin yllättäen paljon kavereita, paljon kyläpaikkoja jne. Mutta kuukauden edetessä aloin menettämään nekin kaverit. Olen ehkä pullossa kasvanut tai jotain. Heidän elämänmenonsa oli ehkä mulle liian vierasta. Yritin elää, kuin he. Lauloimme karaokea, ehdimme katsoa muutaman elokuvan jne. Lopulta minulle ei enää tullutkaan kutsuja diskoihin tai bileisiin. Ja kun kyselin, missä on meininkejä yms. Rupesi ihmiset olemaan samanlaisia, kuin ry:n piireissä. Ei vastailtu. Tanssilattialla minua karteltiin. Osasinko ehkä tanssia oikein.
Olen joko pullossa kasvanut täysin vieraantunut normaalin ihmisen arjesta, tai sitten olen vain tyhmä. Sellainen tyhmä ihminen, jota ihmiset vain rupeaa karttamaan, kun tietävät minut paremmin. En ole osannut selvittää syytä, mutta viimeisen kuukauden aikana olen ruvennut epäilemään kovasti sitä, olenko sittenkään ihan normaali. Mikä minussa mättää? Jos olen syntynyt vajaana, miksi Jumala salli sen? Oliko se edes Jumalan aikomus, Onko Jumalaa edes olemassa. Onko tämä kaikki vain sattumaa vai mitä lie. En jaksa enää elää, sillä mietittävää on liikaa. Ja ystäviä ei enää ainuttakaan :(
Lopulta väsyin niin kovasti, etten enää malttanut olla menemättä epäuskoisten työkavereiden erillaisiin iltamiin. Alkuun tuntui kaikki menevän hyvin. Olikin yllättäen paljon kavereita, paljon kyläpaikkoja jne. Mutta kuukauden edetessä aloin menettämään nekin kaverit. Olen ehkä pullossa kasvanut tai jotain. Heidän elämänmenonsa oli ehkä mulle liian vierasta. Yritin elää, kuin he. Lauloimme karaokea, ehdimme katsoa muutaman elokuvan jne. Lopulta minulle ei enää tullutkaan kutsuja diskoihin tai bileisiin. Ja kun kyselin, missä on meininkejä yms. Rupesi ihmiset olemaan samanlaisia, kuin ry:n piireissä. Ei vastailtu. Tanssilattialla minua karteltiin. Osasinko ehkä tanssia oikein.
Olen joko pullossa kasvanut täysin vieraantunut normaalin ihmisen arjesta, tai sitten olen vain tyhmä. Sellainen tyhmä ihminen, jota ihmiset vain rupeaa karttamaan, kun tietävät minut paremmin. En ole osannut selvittää syytä, mutta viimeisen kuukauden aikana olen ruvennut epäilemään kovasti sitä, olenko sittenkään ihan normaali. Mikä minussa mättää? Jos olen syntynyt vajaana, miksi Jumala salli sen? Oliko se edes Jumalan aikomus, Onko Jumalaa edes olemassa. Onko tämä kaikki vain sattumaa vai mitä lie. En jaksa enää elää, sillä mietittävää on liikaa. Ja ystäviä ei enää ainuttakaan :(
Vastaukset 17
Vanhimmat
Koeta jaksaa, vaikeat tilanteet menevät ohi ja kyllä ystäviä voi sitten myöhemmin eri tilanteissa löytää kuitenkin. Jokin välimuoto
baarin ja vl-porukoiden välillä ehkä jotain kulttuuria liikuntaa y.m. Elämä on arvokas, meidän kaikkien.
joskus joissain porukoissa ehkä toivotetaan aluksi syd. tervetulleeksi mutta jatkotuttavuus on vaikeampaa. Kyllä sinulta varmasti asiat vielä onnistuu.
että on vaikeamapaa?
- Pitääkö valehdella enemmän,
- Pitääkö tehdä lapsia enemmän, vai mitä?
riivaa kempelainen?? Onko sun pakko tulla aina tuhoamaan keskusteluja ja haastamaan riitaa? Asialliseen ja aika neutraaliin kommenttiin heität tollasia älyttömyyksiä. Edellinen kirjoittaja ei "tiennyt" mitään vaan sanoi, että joskus joissain porukoissa asia on näin. Turha sun on jotain lapsia tai valehtelua tähän väliin työntää. Mulla tekee pahaa kattoo välillä sun kommentteja. Miten aikuinen mies voi olla niin katkera? Itse asiassa olen aika surullinen puolestasi.
Hyvää kesää ja parempia aikoja kaikille. Myös Kempelaiselle.
Ps. Papukaijamerkki oikeinkirjoituksesta edellisessä viestissä.
Sinulta on jäänyt ilmeisesti kirjoitukseni lukematta, olen saarnaamassa juuri teille riivaajasta, jossa asutte. Kannattaa ottaa se mietintään.
Kerro minulle, milloin en ole ottanut asiallisesti kantaa asialliseen kysymykseen, milloin on jokin Raamatun kohta jäänyt auki? Anna tulla vaan.
Sinä sanot, että tulla tuhoamaan keskustelua, missä kohti se nyt tuhoutui? ja jos se meni sinun hilseen yli, eli se kerro, että muilla on matala otsa.
””Asialliseen ja aika neutraaliin kommenttiin heität tollasia älyttömyyksiä.”” Minä en vain ole takamusten nuolia, vaan tartun juuri siihen, mitä varten on tämä foorumi olemassa.
Jos Hän ei tiennyt sitä missä porukassa, tiedätkö sinä, jos tiedät, pane porukan nimi esiin, minä panisin, jos tietäisin. Minulle lause ” Rauhanyhdistyksillä olen yksinäinen, ja sinne meneminen on tuntunut aina tuskalliselta, monesti jopa pelottavalta.” Kyllä viittaa lestadiolaisiin, miten sinulle?
””Turha sun on jotain lapsia tai valehtelua tähän väliin työntää.”” Niin, koska se on teidän tavaramerkki, niin miksi sitten jättää pois?
””Mulla tekee pahaa kattoo välillä sun kommentteja. Miten aikuinen mies voi olla niin katkera? Itse asiassa olen aika surullinen puolestasi. ”” Miten minä katkera, sinähän tässä katkeruuttasi työnnät esiin. Minun ei tarvitset seurakunnan murhia, eikä valheita valehdella eteenpäin , ja lapsinakin ”piti ” hankkia alle kymmenen.
””Hyvää kesää ja parempia aikoja kaikille. Myös Kempelaiselle.”” Kiitos, vaikka olin hieman töykeä, haluan olla ystäväsi, asiat riitelee, ei me.
Kiitos siitä, että ei ollut virheitä. Rauhaa.
kommentti.
noita sun mielenliikkeitä. Ensinnäkään en ole siskosesi enkä kyllä velisesikään toivottavasti. Jos vielä tarkennat sen riivaajan jossa mä ausun?
Sulle pitää vääntää rautalangasta ennen kuin ymmärrät. Se kirjoittaja johon viittasin puhui viestissään muista kuin vl-porukoista. En tajua miten lapset tai valehtelu siihen liittyy. Enemmänkin kyseessä on yleismaailmallinen ilmiö, eli uusiin sosiaalisiin kuivioihin pääseminen on monesti haastavaa.
Ja mun tavaramerkki on valehtelu ja lapset? Herää mies! Mihin viiteryhmään oikein mut sijoitat. Sä tunnut tietävän omasta mielestäs paljonkin asioista tietämättä oikeasti yhtään mitään. Hieman nöyryyttä kehiin ja kunnioitusta lähimmäisiä kohtaan.
Varmaankin ihmetyttää, koska Hän uskaltaa sanoa asiat halki.
Saattaa olla, että K hellittelynimi siskonen, on sinulle mairitteleva, mutta K;lle ei.
Eikä hoitokokous, joka on vielä voimassa seurakunnassanne ole riivaajasta, jossa tehdään sopimuksia sielunvihollisien kanssa, sitomalla ihminen saatanaan, onko sitä purettu? Tässä K on kyllä tosi oikeassa.
Juuri VL tavaramerkki on hallitsematon lapsilauma ja selkeä valehtelu, sen K myös sanoo oikein. Siinä on turha syyttää maailmaa, olette lipunkantajia.
”Ja mun tavaramerkki on valehtelu ja lapset? Herää mies! Mihin viiteryhmään oikein mut sijoitat. Sä tunnut tietävän omasta mielestäs paljonkin asioista tietämättä oikeasti yhtään mitään. Hieman nöyryyttä kehiin ja kunnioitusta lähimmäisiä kohtaan.” Turhin kommentti kolmeen viikkoon.
Entinen VL, joten tiedän ja näen.
mutta mulla saattaa välillä palaa. Mairitteleeko siskottelu mua, raavasta ikämiestä? Kiitos, ei mairittele.
Jahas. En kyllä tällä hetkellä kuulu mihinkään seurakuntaan. Niin kauan kuin minä vl-piireissä pyörin, en joutunut hoitokokouksiin - hyvä niin. Sopimuksista sielunvihollisen kanssa mä en tiedä mitään. Enkä ihan samaa mieltä ole tosta tavaramerkistä edelleenkään. En minä ainakaan joutunut valehtelemaan tai lapsialaumojen alle ollessani vl.
K varmaan sanoo asiat halki, mutta se vaan tuppaa huitoon silmät ummessa kaikkea mikä liikkuu ja puolet sen jutuista menee aika pahasti metsään. Esimerkiksi mulle se vastaa olettaen, että oon joku vl-vanhapiika. Vähemmästäkin naurattaa. Eli Hän tietää enemmän kuin on mahdollista tietää. Kannattais jättää ne oletukset ja yleistykset hiukan vähemmälle. Jokainen kokee asiat omalla yksilöllisellä tavallaan.
No joo. Kivat sulle ja K:lle, pitäkäähän katkeruuslippu korkeella ja vl-viha pinnalla. Näillä mennään.
Kiitos ja hyvää kesää. "Tiedän ja näen" - heh;)
En todella voi olla olematta sarkastinen, asiaa unohtamatta.
Käsittämätöntä noin laaja- alaisesti VL töppäyksiä puotiluisteleva nainen. Normaalisti teitä leimaa alemmuuskompleksi, mutta sinä olet kun amerikkalaisissa elokuvissa kapakan kisissimirri, jota joka mies yrittää kesyttää. Olet todsella onnistunut.
Koekilin hellitellä, tämä on sitä peräänkuulutettua rakkautta, mutta miten sinä siihen suhtauduit, torjut, mutta olethan VL piirien vaikutusvallassa, joten se siitä. Normaalisti tämä toimii ihmislle, mutta ei koneille.
”””Niin kauan kuin minä vl-piireissä pyörin,”” Niin se on joku hengailee aina jossain, joku pyörii, mutta kristillisissä piireissä on kyllä totuttu hakemaan Jumalan Sanaa Jeesuksessa, se sinulta ilmeisesti jäi?
””en joutunut hoitokokouksiin - hyvä niin”” Ei ne varmaan olisi sinulle mitään voineetkaan, ja en halua kertoa juuri nyt syytä, kysymys oli siitä sitomisesta saatanaan.
”” Enkä ihan samaa mieltä ole tosta tavaramerkistä edelleenkään. En minä ainakaan joutunut valehtelemaan tai lapsialaumojen alle ollessani vl. ”” Juuri tämä on sitä mantraa valehtelusta.
K varmaan sanoo asiat halki, mutta se vaan tuppaa huitoon silmät ummessa kaikkea mikä liikkuu ja puolet sen jutuista menee aika pahasti metsään.”” Jos sinulla on yksikään opillinen kohta, missä on humauttamista, kannattaa panna postia, mutta ihmisten arvioinnissa minulla usein menee pieleen, mutta huitominen on juuri se sana mikä sopii sinulle, ja ääneen huutaminen.
”” Esimerkiksi mulle se vastaa olettaen, että oon joku vl-vanhapiika.”” Niin, miten sen oikein sanoisi,, no antaa olla. Missä olen arvioinut sinun siviilisäätyäsi, mutta nyt tuntuu, että jopa miehesikin saattaa olla sitä mieltä, aika suulas VL naiseksi, vaikka entisenkin.
””” Vähemmästäkin naurattaa. Eli Hän tietää enemmän kuin on mahdollista tietää. Kannattais jättää ne oletukset ja yleistykset hiukan vähemmälle. Jokainen kokee asiat omalla yksilöllisellä tavallaan. ”” Lue yllä oleva.
””No joo. Kivat sulle ja K:lle, pitäkäähän katkeruuslippu korkeella ja vl-viha pinnalla. Näillä mennään.”” Kun tunnet minut, näytä yksikään katkeruuden pisara mikä minua vallitsee.
kommetti
Mies on sekaisin. Ei voi muuta sanoa. Mä en kyllä missään kohdassa ole "puotiluistellut" tai puolustellut mitään vl-töppäyksiä. Päinvastoin. Hoitokokoukset ja muut älyttömyydet hakee vertaistaan. Mun mielestä se yhteisö ei voi hyvin, enkä itsekään voinut hyvin ollessani siinä.
"Amerikkalaisen elokuvan kissimirri" - toi oli aika hyvä. Koita nyt jo uskoa etten ole nainen, enkä vl. Sulla on kumma mielikuvitus. Hiukka likaset fantasiat kaverilla jos mun kirjotuksista kaivat sen kapakan kissimirrin esille. Itsekin olen elokuvan ystävä, mutta kannattaa vähentää elokuvien katsomista jos se vaikuttaa noin. Elokuvat on fiktiota eikä elämä mene niin kuin elokuvissa. Ainakaan tässä tapauksessa;)
"Totuttu hakemaan Jumalan sanaa Jeesuksessa" - totta kai on totuttu, enkä mitään sitä vastaan ole sanonut. Ymmärrät varmaan itsekin, että jos kerran vl niin siitä lähteminen ei välttämättä ole helppoa. Sen vuoksi varmaan itsekin vielä "pyörit" tällä palstalla, etkä hae "Jumalan sanaa Jeesuksessa".
Sun viittaus hoitokokouksiin ei oikein auennut mulle, niinkuin ei monet muutkaan sun jutut. Kyllä mä varmaan oisin murtunut semmoisen painostuksen edessä, ei voi tietää, onneksi ei ole kokemusta. Ja "mantraa valehtelusta"??? Mä kyllä pyrin totuuteen aina.
Opillisissa asioissa en ole kovinkaan etevä, mutta sen mitä olen sun kirjoitusvirheitä pullistelevia saarnoja lukenut, niin ei nekään mua vakuuta tai lämmitä. Älä vaan nyt "humauta" mua millään opilla. Mä en huuda enkä huido, mutta koita nyt hyvä mies rauhoittua!
"Jopa miehesikin saattaa olla sitä mieltä, aika suulas VL naiseksi, vaikka entisenkin" - mitä ikinä tuo taas tarkoittaakin niin antaa olla. Sä ilmeisesti kuvittelet tietäväsi kuka olen? Olen pahoillani, mutta se ei ole mahdollista. Sen verran voin sanoa, että olen hyvin kaukana sun mielikuvituksen "tunnistuksesta" ja fantasioista joissa "kesytät kissimirrin". Hyi h......i! Laatta meinaa lentää kun yrittää kuvitella mitä sun päässä liikkuu.
No joo, ehkä tuo katkeruuden ja vihan heittäminen oli hieman aiheetonta, pyydän sitä anteeksi. Eihän nämä asiat ole helppoja kenellekään. En todellakaan tunne sua, mutta sun kirjotukset on niin aggressiivisia ja hölmöjä monesti, että halusin puuttua tilanteeseen. Ja ikävä kyllä mun mielestä niistä paistaa katkeruus vl-liikettä kohtaan, enkä luultavasti ole mielipiteeni kanssa yksin.
Miksi et vain anna muiden olla rauhassa vl-liikkeessä tai Jumalan sanan Jeesuksessa seuraajia, vaan hyökkäät kaikkien kimppuun kuvitellen olevasi oikeassa joka asiassa? Kyseessä on kuitenkin jokaisen henkilökohtainen usko, oli se sitten vl tai mikä tahansa muu. Sen vuoksi ystäväni voin väittää, että olet katkera, eikä siinä mitää pahaa ole. Luonnollinen tunne, olen itsekin joistakin asioista katkera.
Oikein hyvää juhannusta!
T. Kyllästynyt Kempelaisen ja Lyylerin kirjoitusten lukija.
rakkikoira taas räkyttää.
kannattaa välillä levätä ja pitäälomaa. 'Ei se uskominen minnekkään karkaa!' Sanoi eräs uskovainen.
He tosiaan elivät naisetkin siellä erämaissa yksinäisyydessä, eivätkä halunneet edes vieraita vastaanottaa!
He tekivät siellä jotain työtä, punoivat esimerkiksi juurikoreja ja möivät niitä toreilla, josta saivat jokapäiväisen leivän, vaatteet ja mitä tarvitsivat. Rukoilivat ja lukivat Raamattua ja hengellisiä kirjoja.
"Olikin yllättäen paljon kavereita, paljon kyläpaikkoja jne. Mutta kuukauden edetessä aloin menettämään nekin kaverit. Olen ehkä pullossa kasvanut tai jotain."
Jotenkin tuntuu siltä, että et anna itse omaa panostasi tuohon ystävyyteen vaan kärtät valmista. Onko näin?
Ystävyys perustuu aina vastavuoroisuuteen. Kutsujen järjestäminen vaatii aina vaivaa. Oletko muistanut kiittää illan emäntää/isäntää jälkikäteen? Oletko muistanut kiittää kutsusta? Oletko muistanut kiittää seurasta kun sinut on kutsuttu mukaan? Jos et ole, sinua saatetaan pitää moukkana. Ihan oikeasti, näitä asioita (=hyviä tapoja) arvostetaan ns. epäuskoisten piirissä!
Voisit vastavuoroisesti pitää näille uusille ystävillesi illanistujaiset vaikka mölkyn pelaamisen ympärille. Ota ensin selvää milloin näille ystävillesi sopii ja sovi päivä. Järjestä hyvää syötävää ja kerro illan ohjelmasta etukäteen, myös tarjoamastasi ruuasta (ruokaa harva voi vastustaa). Näe vaivaa, sitä arvostetaan.
Minä olen ex-vl. En osaa sanoa ihan olenko enää edes tav. kristitty, mun mielestä kristityt riitelee aivan liikaa joka paikassa kuka on suurin ja eniten oikeassa. Vrt. Kempeläinen. Minä olen 100% täynnä oppikeskusteluja ja sanodun totaalisesti irti niistä. Nyt tietenkin tuleekin kommenttia ettei mussa mitään Jeesusta asukaan jne, sama mulle mitä muut ajattelee. Hetkeäkään elämästäni en enää käytä kiistelyyn. Mutta se on kyllä ihan hurjaa miten Kempeläinen tuomitsee, pilkkaa ja "rakastaa" samaan aikaan. Mutta olen aika vakuuttunut että Kempeläinen ei ole henkisesti terve.(Hänet tuntien hän kohta haastaa mut oikeuteen, mutta sama se.)
Mutta, vaikka uskoni on pienempi kuin sinapinsiemen niin silti tunnen usein etten ole yksin. Saan apua kun huokaisen jne. Jumala (mikä se nyt kellekkin on) on PALJON suurempi kuin mitä vl:t ja ihminen yleensäkin voi ymmärtää.
Minua on auttanut elämässä, niin hyvinä kuin vaikeina aikoina seuraava asia: keskity kaikkeen mikä elämässäsi on hyvää (terveys, työpaikka, asunto tms.), kiitä niistä: OLE KIITOLLINEN, koeta keskittyä niihin positiivisiin. Kaikilla on syytä kiittää!! (negatiiviset jutut ja huolet pulpahtaa väkisten mieleen, ei niitä tarvitse mieliimme kylvää).Aloitan päiväni aina kiitoksella.
Haluan myös lohduttaa sinua että sinä et ole mitenkään epänormaali, vaan Jumalan luoma ainutlaatuinen ihminen, arvokas ja hyvä. Sano se itsellesi. Useimmilla ihmisillä on hetkiä ja aikoja jolloin tunnemme olevamme aivan yksin. Minullakin on ollut. Joku ei ehkä uskoisi sitä, olen aina ollut " suosittu", nyt onnellisesti naimisissa oleva perheenäiti. Ihmisenä kuitenkin tiedän mistä kirjoitat. Eroamisvaihekaan vl-uskosta ei ole helpointa aikaa elämässä...
Ja haluan oikeasti auttaa sinua!! Joskus mua auttoi kun tunsin olevani "erilainen" kuunnella Röllipeikon omituisten otusten kerhoa yhdessä lapseni kanssa. Me kaikki ollaan omituisia jonkun mielestä...muista se. Kukaan ei voi miellyttää kaikkia! Sen olen opettanut lapsillenikin.
Kaikkea hyvää ja Jumalan siunausta elämääsi. Sinua rakastetaan enemmän kuin ikinä arvaat!