Elikkästä yli vuoden yrittämisen jälkeen sain sen plussan testiin...mutta ei se siellä kauan pysynyt. Sen verran, että kerkesi tottua asiaan. Nyt alkais taas uusi yritys pakollisen tauon jälkeen. Onko teillä mitään kikka kolmosia. Onko kenelläkään kokemuksia kuinka kauans keskenmenon jälkeen mennyt tärppiin?
onko teillä mitään jekkuja raskautumiseen?
toivonsa jo menettänyt
91319
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
aloittaneet minkäänlaisia hoitoja? Tuossa vaiheessa luultavasti kannattaisi.. Ja onnea! :)
Jos raskaus on alkanut, se kertoo että munatorvet on auki ja miehen siittiöissä ei ole vikaa eli edellisen vastaus on TYHMÄ. Vaikka keskenmeno on kurja, yksi sellainen ei vielä merkkaa pahaa vaan itse asiassa hyvää eli olette hedelmällisiä.
Kannattaa tehdä ovulaatiotestejä ja harrastaa seksiä plussapäivänä ja sitä seuraavana. Ja seksin jälkeen jalat ylös (tai koukkuun vatsan päälle) jos sulla on normaalisti eteenpäin kallistunut kohtu etkä ole altis virtsatulehduksille. Ja siinä sitten makoilee ainakin puolisen tuntia.
Ei kofeiinia luteaalivaiheessa, ei tupakkaa, ei lääkkeitä (ei etenkään tulehduskipulääkkeistä muuta kuin parasetamolia)... ja molemmille multivitaa. Jos ovulaatiolimoja ei ole, voi kokeilla valion greippimehua kierron alusta ovulaatioon asti, se lisää limoja (siittiöt liikkuu limoja pitkin kohdunkaulasta sisään, siispä limat on tärkeitä).
tyhmästi. Mutta voihan olla että kmkin on jokin syy, joka voi vaikuttaa niin vaikeaan raskautumiseen kuin keskenmenoihin. Ei lääkärillä käynti ainakaan pahaa tee?
Onnea vain kaikille yrittäjille ja anteeksi kun olen niin tyhmä.
Koska tuo alkanut raskaus voi olla ihme. Eli munajohtimet voivat olla lähes tukossa tai ovulaatiota ei tapahdu kuin kerran vuodessa jne. Ja keskenmenollekin voi löytyä joku syy.
Minä kyllä menisin tutkimuksiin yli vuoden yrittämisen jälkeen (olen itse asiassa mennytkin jo alle vuoden yrittämisen jälkeen).
Vuoden yritysaika on ihan normaalin rajoissa. Ei mitään vikaa välttämättä ole. Ja koska hedelmöitys on tapahtunut, ei kummassakaan pitäisi olla mitään vikaa. Toki voi olla jokin esim. diagnosoimaton kilpirauhasen vajaatoiminta joka aiheuttaa keskenmenon, mutta jos ihminen tuntee olonsa terveeksi, kierto on normaali, ovuloi (testeillä voi tarkistaa, suosittelen!) niin ei mitään hätää. Jos nyt ei heti napsahda niin voihan sitä käydä verikokeissa sun muissa mutta ei siis todellakaan mitään hätää vielä tuossa vaiheessa. Meillä yritettiin 1 v. 8 kk eikä mitään vikaa ollut vaikka niin myöhään nappasi. Se on ihan tuuristakin kiinni.
vikaa teillä? Kävittekö siis tutkimuksissa.
Se on niin, että osassa meistä on vikaa ja osassa ei. Joten kyllä yli vuoden yrittämisen jälkeen jotain viitteitä viasta on -suosittelen tutkimista, saa sitten ainakin apua jos tarvetta on.
Vuosi on pitkä aika yrittää.
Mieheni on kertonut sellaisen, että kivekset ei saa kuumeta, esim. saunassa viilentää vedellä välillä, kun kuumuus ei tee hyvää siittiöille.. Eikä käyttää tiukkoja alushousuja, etteivät muhi siellä :)
eli minulle on tehty laparoskopia, kaikki oli ihan TÄYDELLISTÄ! Ovuloin ja kierto on säännöllinen. Mitään vikaa ei ole, mutta sitä ihmettä ei ole vielä tapahtunut. Syön raskaus multivitaa ja kalamaksaöljyä. Aina olen ollut huono liikkumaan ja tämäkin raskaus sai alkunsa kun liityin ladylinille (pientä piilomainontaa) :) JA siellä aloin suht ahkerasti käymään. Poltan tupakkia jonka jo lopetin raskauduttuani, mutta niin sitä vain aloin polttaan sen vitutuksen alettua keskenmenon jälkeen. Juhannuksen jälkeen lopetan! :) Mutta jotenkin kumman syystä tärppiä ei tullut kuin nyt ja sekin päättyi keskenmenoon. :(
Jossain oli taulukko siitä, kuinka paljon kauemmin tupakoiva nainen joutuu yrittämään ja se oli tuplasti enemmän kuin tupakoimaton... joten kannattaa siis lopettaa :) Onnea matkaan. Ja tuo keskenmenohan kertoo että homma toimii. Eri asia sitten jos tulee lisää keskenmenoja. Keskenmenot ovat tosi yleisiä eikä tarvitse olla vikaa.
P.S. lopeta kalanmaksaöljy kun raskaudut, siinä on nimittäin a-vitamiinia mitä ei suositella.