Uskallatteko alkuvaiheessa nostaa painavia tavaroita tai käydä esim.salilla?Ite nostin eilen suht painavaa hyllyä ja sen jälkeen oikealta puolelta alamahaa rupesi juimimaan!Tuli vaan mieleen että menikö nyt sitten kesken?Olen rv 5 6.
painavan tavaran nostelu
siisniinkuhäh
4587
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
jos et esim työsi takia ole tottunut nostelemaan painavia asioita, niin vältä sitä. Kaikki äkilliset pinnistelyt ja ponnistelut voivat olla haitallisia istukan kiinnittymisen kannalta juuri alkuraskaudessa. Istukka kun on vasta kiinnittymässä, niin se saattaa äkillisestä/liian voimakkaasta ponnistuksesta irrota heti alkuunsa. Jos tuntuu pahalta tai haluat ottaa varman päälle, älä tee mitään raskaita hommia.
kuitennii :) mu tosiaa.. seuraa vessassa käydessäsi ettei ole verta ja jos on enempi ni voip olla et män keske..
vähän alkuraskaudesta(istukasta) ja lääkäri neuvoi etten nosta mitään raskasta ja otan muutenkin iisisti.varmuutta sille ei ole että siitä olisi haittaa mutta ei sitten tarvitse jossitella..
Mulla on ollut alusta saakka se, ettei vatsa kestä nostelua, vaikka olen siihen tottunut. Kätilö sanoi kyllä, että ne pari nostokertaa kun asian tajuamiseen meni, ne oli mun omat vatsalihakset, jotka kipeytyi. Mutta siitä seurasi mahdollisesti supistuksia, ja se ei ole hyvä juttu.
Unohda siis kaikki nostelu, edes "kohtuupainavia" ei sinunkaan tod.näk. tule nostella nyt. Tulee turhaa päänvaivaa ja kipua, vaikkei kesken nyt olisi mennytkään. Toisin sanoen, se, mihin on tottunut, ei ihan joka ihmisellä olekaan jatkettavaa toimintaa..!