Tiemaksuja

http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1545622

Vai että tiemaksuja pitäisi alkaa maksaa jotta saataisiin dieselverot pois? Ja minähän en bensa-autoa ajavana rupea mitään tiemaksuja maksamaan jotta nämä rekkamiehet saavat dieselveroaan alhaisemmaksi. En taatusti rupea. Nostakoot perkele niitä hintojaan. Niin ja näköjään on sitten hesa tukossa, onneksi asun kehä kolmosen ulkopuolella niin ei tarvi jussina ruuhkista kärsiä. Mutta tiemaksuille ei kiitos. Sitten pitäisi kyllä myös bensaveron laskea jos dieselverokin laskisi.
4195
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

"Vai että tiemaksuja pitäisi alkaa maksaa jotta saataisiin dieselverot pois? Ja minähän en bensa-autoa ajavana rupea mitään tiemaksuja maksamaan jotta nämä rekkamiehet saavat dieselveroaan alhaisemmaksi. En taatusti rupea. Nostakoot perkele niitä hintojaan. Niin ja näköjään on sitten hesa tukossa, onneksi asun kehä kolmosen ulkopuolella niin ei tarvi jussina ruuhkista kärsiä. Mutta tiemaksuille ei kiitos. Sitten pitäisi kyllä myös bensaveron laskea jos dieselverokin laskisi."

Tällä hetkellä diesel-autolla ajaminen on kalliimpaa kuin bensalla ajaminen, jos ei aja vähintään 50 000km/vuosi. Kyllä niitä pitäisi saada alas...

Äänestä
  • Valtiolle vielä maksaa siitä, että saa noilla paskoilla teillä ajaa! Ja sitten asiaan. Mikä järki tuossakin touhussa muka on? Henkilöauto dieselin omistajille tuosta voisi ollakkin hyötyä, mutta olisiko rekkakuskeille? Rekoillahan yleensä ajetaan teitä pitkin ja paljon, joten sehän saattaisi käydä kalliimmaksi pidemmän päälle.

    Äänestä

  • Jenkkiautoileva kirjoitti:

    Valtiolle vielä maksaa siitä, että saa noilla paskoilla teillä ajaa! Ja sitten asiaan. Mikä järki tuossakin touhussa muka on? Henkilöauto dieselin omistajille tuosta voisi ollakkin hyötyä, mutta olisiko rekkakuskeille? Rekoillahan yleensä ajetaan teitä pitkin ja paljon, joten sehän saattaisi käydä kalliimmaksi pidemmän päälle.

    Ei sitä mielellään kyllä näillä suomen kuoppaisilla teillä ajele. Enkä siitä ainakaan alkaisi mitään tiemaksua maksamaan, ellei niitä rahoja todella laitettaisi teiden ylläpitoon. Nyt on sellaista jyrinää ja räminää kun ajelee tuolla suomen teillä. Kiitos kuoppien ja kuluneen asfaltin.

    Äänestä

  • Miksi diesel-autolla ajamisen pitäisi olla halvempaa kuin bensa-autolla?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Justiinsa juu kirjoitti:

http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1545622

Vai että tiemaksuja pitäisi alkaa maksaa jotta saataisiin dieselverot pois? Ja minähän en bensa-autoa ajavana rupea mitään tiemaksuja maksamaan jotta nämä rekkamiehet saavat dieselveroaan alhaisemmaksi. En taatusti rupea. Nostakoot perkele niitä hintojaan. Niin ja näköjään on sitten hesa tukossa, onneksi asun kehä kolmosen ulkopuolella niin ei tarvi jussina ruuhkista kärsiä. Mutta tiemaksuille ei kiitos. Sitten pitäisi kyllä myös bensaveron laskea jos dieselverokin laskisi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu