G: Mikä laatikko jussiksi

Kokonpolttaja

Niin - eli galluppia, millaisia laatikkoviinejä olette ajatelleet juhannukseksi hommata grilliruuan jne. palan painikkeeksi ja muuten vaan seurustelujuomaksi?

1.Väri (V/P)
2.Maa
3.Merkki
4.Miksi juuri tämä?

4

586

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ostan

      VAIN pulloviinejä, en pahvisia. Punaisia lihan kanssa ja valkoisia kalan kanssa.

      • lkdjfglkj

        > Punaisia lihan kanssa ja valkoisia kalan kanssa.

        Kumpaankos lasket vaimon?


    • ei tyhjiä pulloja

      1 punaviini
      2 espanja
      3 Vina Albali Barrel Aged
      4 hinta jotain alle 25 euroa..
      vuosikerta on 2001 viini on vain aivan loistava ja toimii moneen eri makuun.

      suosittelen ostamaan

    • ovat aika

      hatarat jos vain väri, maa, merkki kiinnostavat.
      Itse en osta laatikkoviinejä lainkaan, eli en voi niistä sanoa juuta enkä jaata, tosin muutamaan olen maistanut ja valitettavasti maku ei vastaa pullossa olevaa.

      Itse olen sen verran utelias mies, että ostan hyvin mielelläni eri viinejä useamman pullon kerralla. Valintaan vaikuttavat viinin käyttötarkoitus, tilaisuuden luonne, käytetty rypäle, vuosikerta, maa ja alue, muiden antamat vinkit, omat kokemukset eri tuottajista ja hinta. Pyrin pitämään harrastuksen kulut kohtuullisena ja tämän takia hintat ovat 8-25€/pullo väliltä.

      Välillä tulee erittäin hyviä liki löytöjä ja välillä vähemmän mairittelevia pullotteita, mutta kokemuksia kertyy vain kokeilemalla ja maistelemalla eri tyyppisiä viinejä ennakkoluulottomasti. Suosittelen jättämään pahviviinit sikajuhliin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      294
      4791
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3076
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      52
      2983
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1551
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1242
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1199
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      1016
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      991
    9. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      989
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    Aihe