G: Mikä laatikko jussiksi

Kokonpolttaja

Niin - eli galluppia, millaisia laatikkoviinejä olette ajatelleet juhannukseksi hommata grilliruuan jne. palan painikkeeksi ja muuten vaan seurustelujuomaksi?

1.Väri (V/P)
2.Maa
3.Merkki
4.Miksi juuri tämä?

4

578

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ostan

      VAIN pulloviinejä, en pahvisia. Punaisia lihan kanssa ja valkoisia kalan kanssa.

      • lkdjfglkj

        > Punaisia lihan kanssa ja valkoisia kalan kanssa.

        Kumpaankos lasket vaimon?


    • ei tyhjiä pulloja

      1 punaviini
      2 espanja
      3 Vina Albali Barrel Aged
      4 hinta jotain alle 25 euroa..
      vuosikerta on 2001 viini on vain aivan loistava ja toimii moneen eri makuun.

      suosittelen ostamaan

    • ovat aika

      hatarat jos vain väri, maa, merkki kiinnostavat.
      Itse en osta laatikkoviinejä lainkaan, eli en voi niistä sanoa juuta enkä jaata, tosin muutamaan olen maistanut ja valitettavasti maku ei vastaa pullossa olevaa.

      Itse olen sen verran utelias mies, että ostan hyvin mielelläni eri viinejä useamman pullon kerralla. Valintaan vaikuttavat viinin käyttötarkoitus, tilaisuuden luonne, käytetty rypäle, vuosikerta, maa ja alue, muiden antamat vinkit, omat kokemukset eri tuottajista ja hinta. Pyrin pitämään harrastuksen kulut kohtuullisena ja tämän takia hintat ovat 8-25€/pullo väliltä.

      Välillä tulee erittäin hyviä liki löytöjä ja välillä vähemmän mairittelevia pullotteita, mutta kokemuksia kertyy vain kokeilemalla ja maistelemalla eri tyyppisiä viinejä ennakkoluulottomasti. Suosittelen jättämään pahviviinit sikajuhliin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      222
      5494
    2. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      132
      5054
    3. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      27
      4861
    4. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      125
      2108
    5. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      404
      1817
    6. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      89
      1677
    7. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      29
      1662
    8. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      15
      1582
    9. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      93
      1333
    10. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      380
      1307
    Aihe