SIIS VOI VITHU!

Siis ei se mithään, että koko kevään käyttänyt tän saman kuivan tekstin pänttäämiseen. Sitten vielä tällainen pääsykoe. Täytyy sanoa, että meni kyllä koko panostus harakoille. Ei tule minusta juristhia.
21344
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Älä vielä luovuta, jos olet koko kevään päntännyt ahkerasti ja koe tuntui hankalalta, niin se on varmaan ollut hankala muillekin. Sitä paitsi monet oikiksessa opiskelevat ovat päässeet sisään vasta toisella tai kolmannella pyrkimiskerralla. Jos todella haluat oikikseen, eikä tänä vuonna onnista, pyri ensi vuonna uudestaan.

Äänestä

Terve ! Ikävä että kävi sinulle noin tai tunnet käyneen .
Tämän vuoden koe oli aika lailla tavanomainen siten että kun hallitsi muutaman asian kuten( KK )velonta, vakuus objektin velka/velonta, ensisijainen oikeus, hallinta, hallinta luovutus, velonnan suojaaminen laji/määrä esine.
esm.( MK ) Yhteisomistus pinta-alasta, oikeus hallinnan kirjaamisiin, irrotus emäkiinteistöstä, vakuutena käyttäminen .
esm. ( HL ) asioiden käsittely, valitustie, muutos hakemus oikeus, virkamies epäilty asenteestaan ( sivutetaan tutkinnan ajaksi hakemus käsittelyn ulkopuolelle ).
esm. ( RL ) tuomiot ( 15-17 vuotta )jne , itsepuolustus, yllytys, näpistys, pahoinpitely .

Aika tavanomaisia asioita kun lähtee kokeeseen lukemaan miettiä ensin mitä jokaiseen kysymykseen liittyy ja siten keskittyy .
Siis luoda ensin kaavion kysymyksille käänteet ja aika / tapa ja tuottamus / virhe ja käsittely .

Tämän vuotiset kysymykset kun lukiessa ajatteli noita asioita eivät olleet yli vaikeita .

Lisäksi oli hyvä edes hankkia etäopiskelupaketteja joistakin valmentautumiskursseista niin ei pelästy kysymys kaavaketta niin ettei pysty lähes heti rentoutumaan .

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pänttääjä pälperöinen kirjoitti:

Siis ei se mithään, että koko kevään käyttänyt tän saman kuivan tekstin pänttäämiseen. Sitten vielä tällainen pääsykoe. Täytyy sanoa, että meni kyllä koko panostus harakoille. Ei tule minusta juristhia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu