Tarvitsisin pääkaupunkiseudulla sijaitsevaan pihaani vähän puuston uusimista ja havupuita. Enemmän varjopuolelle haluaisin 2 kaunista havua, toisen sinivihreän ja toinen voisi olla jokin n. 2 metrinen tuija. sinivihreä saisi olla isokin. Maa on savimaata. Mitkä olisi helppoja ja varmoja? Sitten auringonpuolelle ajattelin ensin katajaa mutta se ei kuulemma olekaan hyvä kaveri orapihlaja-aidan viereen (kantaa jotain sientä, joka haitallinen orapihlajalle), mutta jonkin kapean haluaisin (savimaa, paahteinen paikka). Ideoita?
Havupuu ehdotuksia
3
781
Vastaukset
- miriam
Sinertäväneulasista tulee mieleen harmaapihta. Sietää varjoa ja savista maatakin jos sinne laittaa hyvän salaojituksen. Kasvaa noin 20 metriseksi. Seuraksi sille voisi käydä vaikkapa riippakanadanhemlokki tai muu pienikasvuinen hemlokki (esim. "Jeddeloh" tai "Nana") tai sitten japaninmarjakuusi "Nana" tai euroopanmarjakuusi "Repandens". Aurinkoiselle puolelle pihaa ehdotan vuorimännyn kartiomaista lajiketta "Columnaris" tai pilarimäntyä tai surukuusta (jos saa olla reilusti korkeutta). Etupihallekin on syytä laittaa salaojitus sekä parantaa maata hiekan ja turpeen avulla vähemmän saviseksi.
- picea mariana
Erittäin vaatimaton ja kestävä, sinivihreä, 15-20 metriä pitkä kapealatvuksinen puu.
- poopii
Kiitos vinkeistä. Marjakuusi viehättää... onkohan ne marjat kivannäköiset??? Sitä ei kai tarvii suojata kuten kartiovalkokuusta (joka sekin on kiva)?
Tuo Columnaris lajike vaikuttaa myös huipulta (vuorimänty). Onko kellään tietoa mistä sitä saisi läheltä pääkaupunkiseutua???
Noihin ihan isoihin puihin en oikein lämpene.. Kiitos kaikille!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1212642Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J691094Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2101054- 39982
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va38931- 47894
- 36876
Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke123853- 4829
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35812