no nyt kun on saatu metsäkanalinnustus käyntiin tällekkin vuotta, niin miltäs se näin muutaman päivän perusteella näyttää??? Meillä oulun eteläisillä alueilla viisaat kokeneet metsästäjät osasivat sen kertoa jo kauan sitten ja nostivatkin meidän seurassa kiintiöitä ihan kivasti (100%). No minun havaintojeni perusteella ihan hyvin on lintua metsissä, mutta hyvin viimevuoden kaltainen on lintukanta p-pohjanmaalla.
Vastaukset 12
- keltä kysyt ?
Työkaverini kertoi seuransa alueella olevan metsäkanalintuja enempi, kuin vuosiin.
Itse kysyissäni samaa oman seurani puheenjohtajalta, sanoi, että kanalintukanta on todella vähissä.
En anna kummankaan kommentin hämätä itseäni, vaan ensi viikonloppuna käyn asian tarkistamassa.- Erämies
kaverit kertoo että on paljon lintuja ja uskon koska ovat luotettavia ja miksipä he minulle palturia puhuisivat.
Mutta itse en vielä parilla reissulla nähnyt lintuja niin kuin odotin. Taisin kulkea puolukoita keräillen liian kovia maita. Kyllä ne sieltä rääseiköistä vielä tulevatkin.
Nousevat latvoihin, onhan tässä vielä aikaa.
Kuulostaa niitä lintuja kuitenkin olevan, oli niitä viime syksynäkin ja keväällä havaintoja oli. Kesänkin luulisi olleen poikueiden kannalta suotuisa.
Näin siis täällä Lapin keski-etelä vaiheilla.
- EräVeli
Kyllä ainakin täällä Etelä-Pohjanmaalla, on kannat tosi heikot. Tai ainakin tässä Seinäjoen lähistöllä. Syynä pidän tosi laajoja avohakkuita mitä on ainakin meidän seuran alueella tehty parina viime vuotena. Mutta hirvikärpäsiä riittää vaikka muille jakaa. Ja toinen asia on aivan varmasti Kanahaukka ja muut pienpedot.
- Kuortaneen eräveli
Joo seinäjoen seudulla on vähän lintuja viime vuoteen nähden. Metsoja ainakin on näkyny yllättävän paljon. Eikä ne Kanahaukat ny niin paljon rokota kantaa. Mutta pienpedot pitäis tappaa.
- Mörrimöykky
Pyistä olen kovasti huolissani. Työkseni liikun metsässä joka päivä ja vuoteen 2002 verrattuna pyitä on todella vähän. Menneenä kesänä muistan vain yhden parven nähneeni, kun toissa kesänä niihin törmäsi harva se päivä. Normaali kannan vaihtelukaan ei mielestäni selitä tätä hävikkiä. Eikä täälä Seinäjoen naapurissa muutenkaan kanalinnuilla juhlita. Tosin itse en metsäinssinä laittaisi tuota täysin metsätaloudenkaan piikkiin... :o)
- Kari
Kuortaneen eräveli kirjoitti:
Joo seinäjoen seudulla on vähän lintuja viime vuoteen nähden. Metsoja ainakin on näkyny yllättävän paljon. Eikä ne Kanahaukat ny niin paljon rokota kantaa. Mutta pienpedot pitäis tappaa.
Kyllä kanahaukka on yksi pahimmista metsäkanalintujen surmista, mutta tosi pahoja linnunsurmia ovat myös metalliverkosta tehdyt poroaidat.
- Samooja
Kari kirjoitti:
Kyllä kanahaukka on yksi pahimmista metsäkanalintujen surmista, mutta tosi pahoja linnunsurmia ovat myös metalliverkosta tehdyt poroaidat.
Totta puhut. Täällä meidänkin selkosilla on paliskuntien rajalle tehty kymmenien kilometrien pituinen metallilankainen pari metriä korkea poroaita. Se on ympäri vuoden toimiva lintupyydys. Suuri määrä metsäkanalintuja pääsee vuosittain hengestään lennettyään päin aitaa. Eikä se tapa ainoastaan lintuja, vaan myös hirviä kuolee aitaan. Hirvi saattaa yrittää aidan yli ja repii mahansa tai tarttuu etusestaan aitaan kiinni ja tekee kuperkeikan menettäen henkensä. Näitäkin tapauksia on useita.
- J@mo
riista- ja kalatalouden tutkimuslaitoksen sivulta
http://www.rktl.fi/riista/seuranta/metsakanalinnut_/ - Reppu
oltiin kavereiden kanssa alotuksessa koillismaalla ja tosi hyvin oli lintuja. etenkin teeripoikueita. mutta kannathan vaihtelee tosi paljo alueittain.
- Olli
4 päivää kävelin pystykorvan kanssa Pohjois-Savon suunnalla, ja yhtään ainutta teertä ei sattunut kohdalle. Pyitäkin näin vain 2 kpl. Huonoja lintuvuosia on ollut ennenkin, mutta näin huonoa ei 25-vuotiselle metsästysuralleni ole vielä sattunut. No ihan ilman tapahtumien ei tarvinnut olla, koira nimittäin nitisti omatoimisesti supikoiran.
- Tase
on ns. kolmiolaskennat. Täällä Kainuussa lintukannat pitäisi olla tosi hyviä (laskennan mukaan kanalintutiheys 30-35 kpl/km2). Mutta höpö höpö. Kävelet päivän pystykorvan kanssa ja näet muutaman teeren. Yksi kunnon haukku 2-vuotiaalle koiralle! Totuus on aivan toinen. Riistanhoitoyhdistykset eivät uskalla täysrauhoittaa kanalintuja muutamaksi vuodeksi, mikä olisi ehdottoman välttämätön ensiapu tilanteen korjaamiseksi.
- Teerestäjä
Jep, täysrauhoitus päälle vaan 1-2 syksyksi, niin nähtäisiin miten metsästys vaikuttaa kanalintukantoihin. Tänä vuonna tosin omalta osaltani näin kohtuu paljon lintuja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Älä unohda minua
Nainen ethän unohda minua. Asiat olisivat voineet mennä toisin, olisi vain pitänyt uskaltaa lähestyä sinua kun annoit si84822On väärin
Tykätä ja haluta sua kun tilanne täysin mahdoton mutta minkäs teet. Mun sisällä roihuaa 🔥 kunpa tietäisit mitä sä minus43682Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v12658- 50609
- 65581
- 77524
Nyt on nyt
Turha miettiä menneitä tapahtumia. Niitä ei saa tekemättömäksi. Tärkeintä on mitä tekee nyt ja tulevaisuudessa. Korjausl49451- 33444
- 42404
Saat mut hymyileen suuresti, ja odotan koska saan antaa sulle haleja ja pusuja ihan oikeasti
En tiedä mikä sussa on, mut sun koko olemus ja ilmeet, ja persoona ja ulkonäkö saa mut vaan hyvälle tuulelle. Oot vaan s14389Martina avautuu
Martina on päässyt kertomaan Feminassa konkurssistaan. On viettänyt monia unettomia öitä. On elänyt ikäänkuin painekatti120388Kadutko mies?
Silloin kuin vielä yritin lähestyä, etkä tarttunut siihen. Asioista pitäisi voida aina keskustella.29369Hyvästi Iisalmen Citymarket.
Nyt riitti huolimaton kassatoiminta!Nyt sattuu joka toisella käynnillä samaa,joko laskutettu samasta tuotteesta liian mo18362- 52358
Eläkeikä nousee 70 vuoteen. Joudunko palaamaan työelämään?
Nyt se on sitten päätetty, että eläkeikä Suomessa nostetaan 70 vuoteen. https://www.is.fi/politiikka/art-2000012324133.h119353- 56347
- 26346
- 59343
Mitä järkeä kiusata ihmisiä palstalla
Luuleeko ne kiusaajat oikeasti, että joku tosissaan ajattelisi niiden haukkujen olevan itselle? Hukkaan menee kiusaajill89338Kaivatun haluaminen
seksuaalisesti herättää syvältä selkärangasta esiin villieläimellisiä vaistoja sekä haluja peittäen sivistyneen ihmisenä27334