Minua pyydettiin kummiksi. En suostunut.
Syyni tähän on, että lapsen isä, joka minua pyysi kummiksi on pedofiili, joka käytti minua hyväkseen lapsena. En uskaltanut kertoa asiasta vanhemmilleni, mutta olin sen verran fiksu, että en enää jättäytynyt kertaakaan yksin kyseisen miehen kanssa. Sitten rippikoulun jälkeen tämä pervo pyytää minua lapsensa kummiksi. Laskeskeli varmaan, että en kehtaa kieltäytyä ja kummina joudun käymään heillä, joten hän saa tilaisuuden yrittää raiskata minut. No, äitini oli kovin suuttunut kun kieltäydyin tästä kummiuden suuresta kunniasta, ei tiennyt hän totuutta.
Nyt tästä on yli kymmenen vuotta aikaa ja mutta ihmettelen yhä tämän miehen kieroutuneisuutta. Pyytää jotain kummiksi, että pystyisi jatkamaan hyväksikäyttöä. Sääliksi kyllä käy hänen lapsia.
ei ikinä kummiksi
5
1010
Vastaukset
- tunne vastuutasi
Olet uhri, mutta haluatko toisten kokea saman mitä sinä olet kokenut?
Mieti miten se muutti sinua lapsena..
Sinulla ei ole mitään HÄVETTÄVÄÄ!!!! Uhreilla on juuri noin, kun he eivät juuri ymmärräkkään mitä heille on tapahtunut, he eivät uskalla kertoa kennellekkään. Kirjoita vanhemillesi tai vaikkapa suoraa rikosilmoitus poliisille. Pedofiili ei parane ikinä ja hänet on saatava vastuuseen, ennen kuin hän vahingoittaa muita lapsia. - kieltäytynyt
itse jouduin kieltäytymään kun lapsen isä yritti raiskata minut viikkoa ennen ristiäisiä. en kyennyt menemään paikalle ollenkaan. voimia sinulle
- ovat
yleensä myös insestin tekijöitä, joten jokainen heistä pitää paljastaa ympäristölle ja poliisille ja mahdollisimman nopeasti, mutta parempi myöhään kuin ei milloinkaan.
- uskoo?
Niin, paitsi että kuka uskoo? Suku suuttuu ja alkaa syyttää uhria liioittelusta tai valehtelusta. Näin se vain on. En ole itse kokenut, mutta sukulaistyttöni äiti alkoi syytellä lastaan mielenvikaiseksi, kun tämä kertoi isäpuolen yrityksistä. Tämä isäpuoli jäi kiinni sitten nuoremman lapsen kohdalla, yritykseksi onneksi jäi ja lapsi pääsi muualle asumaan. Äiti on vaan isäpuolen kanssa yhä vain.
- asiasta
uskoo? kirjoitti:
Niin, paitsi että kuka uskoo? Suku suuttuu ja alkaa syyttää uhria liioittelusta tai valehtelusta. Näin se vain on. En ole itse kokenut, mutta sukulaistyttöni äiti alkoi syytellä lastaan mielenvikaiseksi, kun tämä kertoi isäpuolen yrityksistä. Tämä isäpuoli jäi kiinni sitten nuoremman lapsen kohdalla, yritykseksi onneksi jäi ja lapsi pääsi muualle asumaan. Äiti on vaan isäpuolen kanssa yhä vain.
puhutaan niin paljon, että huonouskoisimmatkin alkavat jo tajuta ja uskoa, miten yleistä insesti ja pedofilia on.
Itse en nuorempana uskonut työtoveriani, joka kertoi insesti-isästään. Halusin torjua koko asian, sehän oli niin ahdistava, oli niin uskomatonta että isä voisi sellaista tehdä, mielestäni.
Nyt kadun, etten häntä uskonut, enkä siis tukenut.
Olen myöhemminkin tullut tekemisiin tällaisten asioiden kanssa ja nyt uskon ja tuen.
Mutta missä on yhteiskunnan antama tuki uhrille ja lähimmille perheenjäsenille.
Uhrin lisäksi apua tarvitsee myös uhrin äiti ja sisaret.
Äidin lähellä on äidin luottohenkilö/puoliso tehnyt rikoksen, vahingoittanut raa'alla tavalla hänen lastaan, sisaruksille taas on selvinnyt, että heidän isänsä on seksuaalisesti hullu. Se ei ole helppo tieto kasvavalle lapselle/nuorelle.
Myös nainen voi olla pedofiili ja insestintekijä.
Kertomassasi tapauksessa on ilmeisesti molemmat seksuaalisairaita hulluja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1393095- 81686
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2221374Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701191- 441171
- 371051
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va381032Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke133987- 47964
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.38918