Analyysi verkostomarkkinoinnista

Olen työssäni talous- ja sosiaalitieteen tutkijana perehtynyt kohtuullisen paljon ihmisten käyttäytymiseen mm. pörssikuplissa, osakeantihuijauksissa ja verkostomarkkinointijärjestelmissä. Kirjoitan alla muutamasta tekemästäni huomiosta, joita olen tehnyt tätä palstaa seuratessani muutaman kuukauden ajan. Useat lukijat varmasti ovat eri mieltä - olkoon niin, sillä mikä tahansa asiallinen keskustelu (jota on ollut toistaiseksi hyvin niukasti) aiheesta, johon on sekaantunut jo tuhansia ihmisiä, lienee tervetullut.

Pyramidin mahdottomuus

Tämä lienee kaikille tuttu käsite: järjestelmä joka kasvaa eksponentiaalisesti, kaatuu hyvin nopeasti omaan mahdottomuuteensa. Kaikki eivät voi koskaan tehdä rahaa pyramidissa. Yksinkertaistetusti pyramidissa on kyse siitä, että puolet maailman ihmisistä huijaa jokainen toiselta puoliskolta euron. Lopuksi rahat jakautuvat siten, että huijauksen aloittanut saa suurimman potin, seuraavalla kierroksella mukaan tulleet vähemmän ja niin edelleen. Puolelle maailman väestöstä jää kuitenkin musta pekka käteen. Toki kaikki verkostomarkkinointiyritykset eivät perustu pyramidiin, mutta kaikkien jotka lupaavat rahaa vain sijoittamalla rahaa, on pakko tavalla tai toisella perustua tälle järjestelmälle.


Ihmisimieli ja nopeiden rikkauksien tavoittelu

Ihminen on perusluonteeltaan kärsimätön ja vaatii nopeita saavutuksia. Kaikki asiat maailmassa - kuten raha ja rikkaudet - pitäisi pystyä saavuttamaan nopeasti ja varmasti. Verkostomarkkinointiyritykset käyttävät ovelasti hyväksi juuri tätä heikkoutta ihmisessä: luvataan paljon tuloja nopeasti, rahaa heti tai ainakin muutaman kuukauden päästä.

Riski ja tuotto

On mielenkiintoista seurata, kuinka kaiken maailman broukkerit ja senior dealerit retostelevat tekevänsä hirveästi rahaa ja vannovat verkostomarkkinointiyrityksen nimeen. Varmasti joku tekee rahaa - mutta on myös monia, jotka eivät tee. Kuitenkin vain rahaa tekevät ihmiset tuntuvat olevan kaikkiein aktiivisempia näillä palstoilla . Selitys on sama kuin esimerkiksi osakemarkkinoilla: hyvin menestyneet sijoittajat kirjoittavat kirjoja, huonosti menestyneet kiroilevat ja halauavat unohtaa koko asian. Korkea tuotto on mahdollista saavuttaa - mutta korkealla riskillä.

Hyvän rahan heitto huonon perään

Myönnän, etten ole juurikaan perhetynyt verkostomarkkinointifirmojen diileihin, mutta käsitykseni pyramidissa mukana olevat joutuvat maksamaan ainakin yhteen otteeseen pysyäkseen mukana jatkossa. Tämä on ovela tapa saada ihmisiä lisäämään ja lisäämään rahallisia panostuksiaan pyramidiin, vaikka epäilys homman toimivuudesta alkaisi kalvaa mielessä. Houkutus heittää lisää rahaa peliin on suuri, sillä muutoin joutuu myöntämään itsellensä jo alun perin huonon sijoituksen - ja sehän se vasta kismittääkin.

Huhut ja puheet

Tälläkin palstalla satelee huhuja ties minkälaisista sopimuksista ja hinnastojen julkistamisesta. Huhuja ja puheita satelee, silti täysin varman tiedon saaminen tuntuu olevan erittäin vaikeaa. Ihmiset uskovat sitä minkä haluavat olevan totta: puolustuspuheita satelee tyyliin: "että nyt on tullut soppari ja älä sä puhu semmoisesta mistä et tiedä." Mitä enemmän huhuja, sitä enemmän mahdollisia todellisuuksia ja sitä parempi mahdollisuus, että ihmiset uskovat siihen itselleen mieluisaan lopputulokseen ja jatkavat mukanaoloaan pyramidissa.

Ihmissuhteiden hyväksikäyttö

Sohaisen tässä nyt arkaan paikkaan, josta varmasti kaikki eivät ole kanssani samaa mieltä. Verkostomarkkinoinnissa käytetään milestäni hyväksi röyhkeästi ihmisten välisiä sosiaalisia suhteita. Miltei jokaisesta ihmissuhteesta on hyötyä suhteen osapuolille: kaverin kanssa voi mennä kahdestaan kaljalle, salibandyä pelaamaan tai kysyä apua ongelmasta tietokoneen kanssa. Siksi kaverin ei kannata heti käskeä painumaan helvettiin, kun hän tarjoaa verkostomarkkinointijuttuja, "ihan pienellä alkupanostuksella". Kukapa ei maksaisi 20€ siitä, että paras kaveri on vielä huomennakin paras kaveri? Tämän vuoksi verkostomarkkinointiyritykset menestyvät hyvin: ihmiset ostavat, koska eivät halua sanoa ei ja pahoittaa ystävyyssuhteitaan muutaman kympin takia.

Lopuksi

En väitä, etteikö verkostomarkkinoinnilla voisi tehdä rahaa. Varmasti voi, ja jos sillä saadaan myytyä tuotteita niitä tarvitseville ihmisille, niin rehellinen liiketoimintahan on aina tervetullutta. On kuitenkin täyttä tyhmyyttä ja hulluutta laittaa rahaa kiinni yrityksen toimintaan, jonka toiminnasta on tiedossa vain huhupuheita, huonoa tiedotusta, tyhjiä lupauksia ja suoranaisia valheita "virtuaaliosakekurssien noususta analyytikkojen mukaan lähes varmasti 100% ensi kuussa."
61238
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mielenkiintoinen näkökulma ja osittain jopa asiaakin. Perinteiset verkostomarkkinointiyritykset ovat perustaneet toimintansa myytävälle, konkreettiselle tuotteelle ja pitkässä juoksussa se kaatuu omaan mahdottomuuteensa.

Mutta kuvio, joka perustuu ei-konkreettiseen tuotteeseen, näyttäisi toimivan. Ihmiset ovat aina pelanneet rahapelejä (lottoa, veikkausta, vedonlyöntiä, jopa markettien eteiset ovat täynnä rahapeliautomaatteja ja tietysti pelaajia). Ja todennäköisesti rahpelaaminen ei tule koskaan loppumaan. Paitsi maailmanlopun myötä.

Kun eräänlainen verkostomarkkinointi (käyttäisin mielummin sanaa suosittelu) on osa tätä toimintaa, niin mikä ettei? Kenenkään, joka haluaa mukaan pelaamaan internetissä tapahtuvia erilaisia rahapelejä, ei tarvitse halutessaan suositella tai värvätä ketään. Pelaa omia pelejänsä ja sillä selvä. Ne, jotka haluavat lisätä ansioitaan, voivat tehdä sen suosittelemalla omaa toimintaansa muillekin. Ja ehkä saavat siitä "työstä" pienen palkkion. Ei tässä mitään niin ihmeellistä ole.

Oleellista lienee se, ettei sekoiteta ja yleistetä asioita niistä taremmin ottamatta selvää. Sanoilla "verkostomarkkinointi" ja "pyramidi" käsitellään asioita kovin yleisesti.

Tuota puhelinliittymien markkinoinnin businesta en oikein ymmärrä, toivottavasti sen joku minulle joskus näyttää. Voi olla, että työmäärä ehkä sitten joskus tuleviin ansioihin nähden on kohtuuttoman suuri.

Äänestä
  • Puhelinliittymien markkinointi toimii (ainakin oamlla kohdallani) verkostomarkkinoinnin periaatteilla. Eli, suositellaan edullista puhelinliittymää, kertoen kaikki edut ja mahdolliset huonotkin puolet. Mielestäni työmäärä on ihan kohtuullisella tasolla, ja tietysti täysin riippuvainen itsestä. Mukaan voi lähteä erilaisilla tavoitteilla, alkaen siitä, että haluaa hiukan pienentää omaa puhelinlaskuaan ja toisena ääripäänä tavoitteena voi olla se että saa ihan kunnolliset kuukausittaiset tulot aikaiseksi. Ja tietysti kaikkea näiden kahden väliltä.

    Tietysti jos haluaa ihan kunnollisille tuloille päästä verkostomarkkinoinnilla yleensäkin, joutuu varsinkin alkuvaiheessa panostamaan paljon aikaa ja vaivaa. Ehkä sitten myöhemmin työmäärä vähenee. Tässä vaiheessa en pane suurehkoakaan työmäärää ollenkaan pahakseni, päinvastoin, äitiysloman jälkeen työnteko tuntuu suorastaan taivaalliselta vaihtelulta ;)

    Sanoisin vielä omana kokemuksenani, että kännykkäliittymä on helposti myytävä verkostomarkkinointituote. Ja ainakin siinä firmassa, jonka itsenäinen edustaja itse olen, tiedotus ja muut asiat toimivat oikein.

    Ymmärrätkö nyt yhtään enempää puhelinliittymien markkinointi businesta? Toivottavasti osasin jotain järkevää kertoa :)

    Äänestä

  • Nennarai kirjoitti:

    Puhelinliittymien markkinointi toimii (ainakin oamlla kohdallani) verkostomarkkinoinnin periaatteilla. Eli, suositellaan edullista puhelinliittymää, kertoen kaikki edut ja mahdolliset huonotkin puolet. Mielestäni työmäärä on ihan kohtuullisella tasolla, ja tietysti täysin riippuvainen itsestä. Mukaan voi lähteä erilaisilla tavoitteilla, alkaen siitä, että haluaa hiukan pienentää omaa puhelinlaskuaan ja toisena ääripäänä tavoitteena voi olla se että saa ihan kunnolliset kuukausittaiset tulot aikaiseksi. Ja tietysti kaikkea näiden kahden väliltä.

    Tietysti jos haluaa ihan kunnollisille tuloille päästä verkostomarkkinoinnilla yleensäkin, joutuu varsinkin alkuvaiheessa panostamaan paljon aikaa ja vaivaa. Ehkä sitten myöhemmin työmäärä vähenee. Tässä vaiheessa en pane suurehkoakaan työmäärää ollenkaan pahakseni, päinvastoin, äitiysloman jälkeen työnteko tuntuu suorastaan taivaalliselta vaihtelulta ;)

    Sanoisin vielä omana kokemuksenani, että kännykkäliittymä on helposti myytävä verkostomarkkinointituote. Ja ainakin siinä firmassa, jonka itsenäinen edustaja itse olen, tiedotus ja muut asiat toimivat oikein.

    Ymmärrätkö nyt yhtään enempää puhelinliittymien markkinointi businesta? Toivottavasti osasin jotain järkevää kertoa :)

    Muuten ihan hyvä, mutta niitä tulee juuri tällä hetkellä liikaa. Sinun edustamasi Terraflex, Seven, Acn ja vanhojakin on jo todella paljon. Acn systeemiä en tunne, mutta toisella palstalla speku kauppasi sitä ja varmasti ryvettää sen maineen, kuten teki WGI:lle. Helppo noita sinänsä on myydä, mutta niitä myyjiä on jo todella paljon. Itse en lähde puhelijuttuihin mukaan, vaikka Sevenissä olisikin jo alalinjaa. Voin kyllä joltain ottaa itselleni liittymän jos siinä on hyvät edut, eli en vastusta mitenkään. Haluan itse rakentaa verkostoa, jossa on konkreettinen tuote, koska sen osaan.

    Äänestä

  • Verkostoija kirjoitti:

    Muuten ihan hyvä, mutta niitä tulee juuri tällä hetkellä liikaa. Sinun edustamasi Terraflex, Seven, Acn ja vanhojakin on jo todella paljon. Acn systeemiä en tunne, mutta toisella palstalla speku kauppasi sitä ja varmasti ryvettää sen maineen, kuten teki WGI:lle. Helppo noita sinänsä on myydä, mutta niitä myyjiä on jo todella paljon. Itse en lähde puhelijuttuihin mukaan, vaikka Sevenissä olisikin jo alalinjaa. Voin kyllä joltain ottaa itselleni liittymän jos siinä on hyvät edut, eli en vastusta mitenkään. Haluan itse rakentaa verkostoa, jossa on konkreettinen tuote, koska sen osaan.

    Minä olen mukana kännyliittymiä kauppaavassa verkostossa ja mielestäni tuotteena kännyliittymä sopii verkostoon erinomaisesti.
    Uskoisin että känny verkostot pysyvät hengissä muita pitempään koska tuotetta ei tarvitse joka kuukausi myydä ja tämä poistaa yhden verkostojen kaatumissyistä eli ihmisten kyllästymisen verkostoon: vaikka ihminen kyllästyy niin hänen tekemänsä asiakkaat tuottavat verkostoon edelleen rahaa ja verkosto kuolee hitaammin.
    Olen laskeskellut, että palkkioni ovat mainiosti suhteessa tekemäni työn määrään ja aion hankkia jonkin aikaa elantoni verkostomarkkinoinnilla. Uskon että kolmannes suomen matkapuhelin liittymistä on kolmen vuoden päästä verkostomarkkinoijilla, jos operaattorit eivät laske hintojaan.

    Äänestä

  • verkostoija II kirjoitti:

    Minä olen mukana kännyliittymiä kauppaavassa verkostossa ja mielestäni tuotteena kännyliittymä sopii verkostoon erinomaisesti.
    Uskoisin että känny verkostot pysyvät hengissä muita pitempään koska tuotetta ei tarvitse joka kuukausi myydä ja tämä poistaa yhden verkostojen kaatumissyistä eli ihmisten kyllästymisen verkostoon: vaikka ihminen kyllästyy niin hänen tekemänsä asiakkaat tuottavat verkostoon edelleen rahaa ja verkosto kuolee hitaammin.
    Olen laskeskellut, että palkkioni ovat mainiosti suhteessa tekemäni työn määrään ja aion hankkia jonkin aikaa elantoni verkostomarkkinoinnilla. Uskon että kolmannes suomen matkapuhelin liittymistä on kolmen vuoden päästä verkostomarkkinoijilla, jos operaattorit eivät laske hintojaan.

    Kerron lyhyesti vain oman tarinani, ketään yllyttämättä. Olen 21-vuotias mies, ja lähdin mukaan kaverini tarjouksesta 2-3 vuotta sitten Nature´s Own verkostomarkkinointiin mukaan. Kävi kuitenkin niin, että olin tosi epäluuloinen kyseisestä moskasta, maksoin silti starttimaksun ja pysyttelin mukana touhussa joka kuukausi. Opiskelin, ja olin töissä, enkä jaksanut vaivata ketään puhelinsoitoilla ja anelemalla mukaan tähän huijaukseen. Ystäväni joka minut sai mukaan tähän, teki kuitenkin samaan aikaan kamalan määrän töitä itsensä, ja samalla myös minun puolesta keräämällä myös minun alleni lisää ihmisiä. Olen puolen vuoden ajan saanut mainittavia summia rahaa kuukaudessa, voin ostella vähän mitä tahansa turhaa, mitä ei raaskisi opiskelijana muuten ostaa. En tiedä koska rahahanat sulkeutuu, mutta kiitän silti jo ystävääni palveluksesta. MUTTA SILTI EN USKO NÄIHIN FIRMOIHIN, KOSKA NE KUSETTAVAT SILTI. SENIORIT PUHUVAT PASKAA JNE. RAHAN HIMOSSAAN. Pyramideihin ei kannata uskoa.

    Äänestä

  • verkostoija II kirjoitti:

    Minä olen mukana kännyliittymiä kauppaavassa verkostossa ja mielestäni tuotteena kännyliittymä sopii verkostoon erinomaisesti.
    Uskoisin että känny verkostot pysyvät hengissä muita pitempään koska tuotetta ei tarvitse joka kuukausi myydä ja tämä poistaa yhden verkostojen kaatumissyistä eli ihmisten kyllästymisen verkostoon: vaikka ihminen kyllästyy niin hänen tekemänsä asiakkaat tuottavat verkostoon edelleen rahaa ja verkosto kuolee hitaammin.
    Olen laskeskellut, että palkkioni ovat mainiosti suhteessa tekemäni työn määrään ja aion hankkia jonkin aikaa elantoni verkostomarkkinoinnilla. Uskon että kolmannes suomen matkapuhelin liittymistä on kolmen vuoden päästä verkostomarkkinoijilla, jos operaattorit eivät laske hintojaan.

    - et perustele, miksi kännykkäliittymä sopii verkostoon erinomaisesti. Minun mielestäni se ei sovi, koska kuluttajilla on paljon kysyttävää liittymästä ja sen toiminnasta, joihin pystyy vastaamaan vain ammattalilaiset, ei VM-myyjä.
    - et voi tietää palkkioisi todellista määrää, koska yhtään liittymää ei ole avattu. Sinä unelmoit.
    - 30 % matkapuhelinliittymistä verkostoissa? Huh huh. Ruotsissa esim. virtuaalioperaatoreilla on 2 % markkinaosuus.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Tiedemies kirjoitti:

Olen työssäni talous- ja sosiaalitieteen tutkijana perehtynyt kohtuullisen paljon ihmisten käyttäytymiseen mm. pörssikuplissa, osakeantihuijauksissa ja verkostomarkkinointijärjestelmissä. Kirjoitan alla muutamasta tekemästäni huomiosta, joita olen tehnyt tätä palstaa seuratessani muutaman kuukauden ajan. Useat lukijat varmasti ovat eri mieltä - olkoon niin, sillä mikä tahansa asiallinen keskustelu (jota on ollut toistaiseksi hyvin niukasti) aiheesta, johon on sekaantunut jo tuhansia ihmisiä, lienee tervetullut.

Pyramidin mahdottomuus

Tämä lienee kaikille tuttu käsite: järjestelmä joka kasvaa eksponentiaalisesti, kaatuu hyvin nopeasti omaan mahdottomuuteensa. Kaikki eivät voi koskaan tehdä rahaa pyramidissa. Yksinkertaistetusti pyramidissa on kyse siitä, että puolet maailman ihmisistä huijaa jokainen toiselta puoliskolta euron. Lopuksi rahat jakautuvat siten, että huijauksen aloittanut saa suurimman potin, seuraavalla kierroksella mukaan tulleet vähemmän ja niin edelleen. Puolelle maailman väestöstä jää kuitenkin musta pekka käteen. Toki kaikki verkostomarkkinointiyritykset eivät perustu pyramidiin, mutta kaikkien jotka lupaavat rahaa vain sijoittamalla rahaa, on pakko tavalla tai toisella perustua tälle järjestelmälle.


Ihmisimieli ja nopeiden rikkauksien tavoittelu

Ihminen on perusluonteeltaan kärsimätön ja vaatii nopeita saavutuksia. Kaikki asiat maailmassa - kuten raha ja rikkaudet - pitäisi pystyä saavuttamaan nopeasti ja varmasti. Verkostomarkkinointiyritykset käyttävät ovelasti hyväksi juuri tätä heikkoutta ihmisessä: luvataan paljon tuloja nopeasti, rahaa heti tai ainakin muutaman kuukauden päästä.

Riski ja tuotto

On mielenkiintoista seurata, kuinka kaiken maailman broukkerit ja senior dealerit retostelevat tekevänsä hirveästi rahaa ja vannovat verkostomarkkinointiyrityksen nimeen. Varmasti joku tekee rahaa - mutta on myös monia, jotka eivät tee. Kuitenkin vain rahaa tekevät ihmiset tuntuvat olevan kaikkiein aktiivisempia näillä palstoilla . Selitys on sama kuin esimerkiksi osakemarkkinoilla: hyvin menestyneet sijoittajat kirjoittavat kirjoja, huonosti menestyneet kiroilevat ja halauavat unohtaa koko asian. Korkea tuotto on mahdollista saavuttaa - mutta korkealla riskillä.

Hyvän rahan heitto huonon perään

Myönnän, etten ole juurikaan perhetynyt verkostomarkkinointifirmojen diileihin, mutta käsitykseni pyramidissa mukana olevat joutuvat maksamaan ainakin yhteen otteeseen pysyäkseen mukana jatkossa. Tämä on ovela tapa saada ihmisiä lisäämään ja lisäämään rahallisia panostuksiaan pyramidiin, vaikka epäilys homman toimivuudesta alkaisi kalvaa mielessä. Houkutus heittää lisää rahaa peliin on suuri, sillä muutoin joutuu myöntämään itsellensä jo alun perin huonon sijoituksen - ja sehän se vasta kismittääkin.

Huhut ja puheet

Tälläkin palstalla satelee huhuja ties minkälaisista sopimuksista ja hinnastojen julkistamisesta. Huhuja ja puheita satelee, silti täysin varman tiedon saaminen tuntuu olevan erittäin vaikeaa. Ihmiset uskovat sitä minkä haluavat olevan totta: puolustuspuheita satelee tyyliin: "että nyt on tullut soppari ja älä sä puhu semmoisesta mistä et tiedä." Mitä enemmän huhuja, sitä enemmän mahdollisia todellisuuksia ja sitä parempi mahdollisuus, että ihmiset uskovat siihen itselleen mieluisaan lopputulokseen ja jatkavat mukanaoloaan pyramidissa.

Ihmissuhteiden hyväksikäyttö

Sohaisen tässä nyt arkaan paikkaan, josta varmasti kaikki eivät ole kanssani samaa mieltä. Verkostomarkkinoinnissa käytetään milestäni hyväksi röyhkeästi ihmisten välisiä sosiaalisia suhteita. Miltei jokaisesta ihmissuhteesta on hyötyä suhteen osapuolille: kaverin kanssa voi mennä kahdestaan kaljalle, salibandyä pelaamaan tai kysyä apua ongelmasta tietokoneen kanssa. Siksi kaverin ei kannata heti käskeä painumaan helvettiin, kun hän tarjoaa verkostomarkkinointijuttuja, "ihan pienellä alkupanostuksella". Kukapa ei maksaisi 20€ siitä, että paras kaveri on vielä huomennakin paras kaveri? Tämän vuoksi verkostomarkkinointiyritykset menestyvät hyvin: ihmiset ostavat, koska eivät halua sanoa ei ja pahoittaa ystävyyssuhteitaan muutaman kympin takia.

Lopuksi

En väitä, etteikö verkostomarkkinoinnilla voisi tehdä rahaa. Varmasti voi, ja jos sillä saadaan myytyä tuotteita niitä tarvitseville ihmisille, niin rehellinen liiketoimintahan on aina tervetullutta. On kuitenkin täyttä tyhmyyttä ja hulluutta laittaa rahaa kiinni yrityksen toimintaan, jonka toiminnasta on tiedossa vain huhupuheita, huonoa tiedotusta, tyhjiä lupauksia ja suoranaisia valheita "virtuaaliosakekurssien noususta analyytikkojen mukaan lähes varmasti 100% ensi kuussa."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu