Olin kyseisen amatöörin kyydissä kukailtalehteen kirjoittaa juttuja. Mies on nimeltään Arvis ja ei ole mitään tajua miten helsingissä ajetaan. Sanoin mennään linnanmäellä niin alkoi kysymään ajo-ohjeita. sanoin että sinä olet taksikuski niin aja. Vei meidät pohjois pasilaan ja kysyi onko linnakatu nyt?. nauroin ja poistuin maksamatta kyseinen herra soitti poliisit kuulemma. mutta oltiin jo toisessa taksissa kuka osasi ajaa linnanmäelle. Siinä meni 7 vuotiaan poikani lintsin reissu perseeleen kun itki etä miksi rintamäki ei osaa ajaa.
Rintamäen
kyydissä
61490
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
että oli Rintamäki? Stadissa alkaa olla liikaa lahden yli uitettuja kuljettajia, sitä se kuljettajapula teettää kun töihin pääsee heti jos vain on joskus nähnyt auton.
se kiva ja nokkela rintamäki joka vetää kuin korsteeni tupakkia ja kylpee siinä kerrostalonsa saunassa.
ei kuljettaja voi kaikkia osoitteita tietää, eikä sellasta voi vaatiakaan. Asiakas tilaa auton, eikä kuljettajaa.
Kyllä se kuljettaja on tärkein osa sen matkan sujuvuutta. Eihän se auto itsestään mihinkään (vielä ainakaan) kulje, saati osaa mennä.
Kukaan ei varmaan tiedä kaikkia osoitteita mutta siinä vaiheessa astuu esiin se kuuluisa asiakaspalvelu. Kuljettaja ei tietenkään ala panikoida tietämättömyytään, vaan ottaa rauhallisesti selvää missä ko. osoite on. Asiakkaat yleensä neuvovat, jos osoite on asiakkaalle itselleenkin tuntematon, on kuljettajan osattava etsiä se ilman paniikkia. Mittari kiinni ja oppaat käteen, jos karttoja ei autosta löydy, se on jälleen osaamattomuutta, suorastaan huolimattomuutta autoiljalta. Autoilijan on toimitettava autoonsa kaikki mahdolliset kartat ja ohjekirjat, vaikka autossa olisi mikä navigattori tahansa, ne ei osaa läheskään kaikkia osoitteita, ovat toki hyviä apuvälineitä.
Ammattitaitoon kuuluu muutakin, kuin auton ajaminen, ja vie todellakin vuosia oppia oikeaksi ammattilaiseksi ja asiakaspalvelijaksi taksi alalla. Pelkkä muutaman viikon kurssi antaa pelkät perusvalmiudet tästä työstä. Kukaan ei ole seppä syntyessään.
Tuohon Rintamäki juttuun sanoisin, että kyseinen juttu on pelkkä huuli, joka ei pidä paikkaansa.
No kyllä sanoisin, että jos ei pääkaupunkiseudun taksi tiedä missä linnanmäki on, niin aika uuvelolta se kuulostaa. Takaisin koulun penkille.
Sen ymmärrän täysin, ettei kaikkia katuosoitteita sieltä voi tietää, mutta joku perustietämys sentään...
mikä mies se rintamäki sitten oikein on kun saa oman palstankin lehteen?