Suomessa ei ole seitsemään vuoteen tullut korotusta työmarkkinatukeen.
Vanhaselle 775€/kk lisää, köyhille 0€ !!!!!
6
277
Vastaukset
- pientä..
Näin sitten köyhien ystävä >
Näin Hassi "lentelee" Vailla määränpäätä. Kunhan muistaa 4 x matkustaa kuukaudessa.
Jää Tulimaan uinteihinkin rahaa (400 000 litraa polttoainetta kuluu koneellisella siellä)
1)Suurin tuloerä kertyy nykyisin lentämisestä (eli "perseellä" tienaamisesta). Siitä maksetaan erityinen välimatka- eli kilometrikorvaus, joka Helsingin ja Brysselin välisillä n. 2400 €. Lähes 10 000 € /kuukausi. Erotuksen könttäsummakorvauksen ja todellisen lipunhinnan väliltä saa meppi itselleen. Kun laskee pois lomat ja vapaaviikot, joilla ei käydä Brysselissä, perusteetonta matkakulukorvausta on Hassilla jaossa keskimäärin 5000-6000 euroa kuukaudessa. Tämä on verotonta.
2)Parlamentin jäsenen palkka on sama kuin kansallisilla parlamentaarikoilla. Suomen tapauksessa se on ennen lähiaikoina tulevaa korotusta n. 6300 verollista euroa kuukaudessa.
3)Yleinen kulukorvaus on jatkuvan korottelun ansiosta noussut 4 052 euroon kuukaudessa. Siitä ei makseta veroa eikä tarvitse esittää kuitteja.
4)Kuitteja vastaan saa matkustaa työhön liittyviä mutta muuten korvaamatta jätettäviä matkakorvauksia n. 4000 eurolla vuoden aikana.
5)Avustajakorvauksen suuruus on n. 17 000 euroa/kk.
6)Meppien kultapossukerhossa keskimääräinen käteen saatava raha on 15 000-16 000 euroa kuukaudessa.
7)Etuihin kuuluu vielä vapaaehtoinen eläkevakuutus, josta parlamentti maksaa keskimäärin kaksi kolmannesta ja meppi yhden kolmanneksen. Vakuutusmaksu on n 1200 euroa kuukaudessa, ja sitä vastaan meppi saa lisäeläkettä 60-vuotiaana, jos jää silloin eläkkeelle.
Päiväraha 300 € / vrk- homma eittei hassi
lentele enempää kuin vanhanen...
onhan se hyvä kun vanhanen saa lisää liksaa..ostaa vaikka viagraa että jaksaa nussia enemmän.
Oli täysin teatteriesitys median kautta tyhmälle kansalle sekin, miten vanhanen lähetti palvelijansa kosaisemaan mertalaa...ikäänkuin suuren kuninkaallisen elkeenä...
varmasti oli jo aiemmin pannut niin että karvat pölissy....
nykyään kun luodaan kaikenlaisia mielikuvia.... - mona - anarkia
homma eittei hassi kirjoitti:
lentele enempää kuin vanhanen...
onhan se hyvä kun vanhanen saa lisää liksaa..ostaa vaikka viagraa että jaksaa nussia enemmän.
Oli täysin teatteriesitys median kautta tyhmälle kansalle sekin, miten vanhanen lähetti palvelijansa kosaisemaan mertalaa...ikäänkuin suuren kuninkaallisen elkeenä...
varmasti oli jo aiemmin pannut niin että karvat pölissy....
nykyään kun luodaan kaikenlaisia mielikuvia....Sille varmaan bandidosit hommaa Viagratkin.
PS. Olis Mona-Lisa myytävänä, mut taidan soitella pekkariselle.
- ----
Niin edessä on KAPINA!!!!!!!!!!!!!!!
- koko rahan edestä ;D
Kun hovioikeus pui sen panemistekstiviestejä, nauretaan taas koko rahan edestä ja vähän enemmänkin.
Näin tasottuu oikeuden punnukset köyhille. Näin on ollut feodaaliaikojen euroopassa ja näin on näköjään 08 Suomessa. rahan ettee sais jottai tehräkki . . .eikä selitel vaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552523Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462362Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1011049- 64881
- 63789
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274707Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85690Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202668Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648