eli keskiviikkona alkoi vuoto ja kivut. menin lääkäriin ja tulos on tämä.. eivät ole varmoja et oliko kohdunulkopuolinen raskaus vai keskenmeno vai onko raskaus niin alussa et ultralla ei viel näkyny mitään.. hcg arvo oli 49
eli nyt on rinnat tosi kipeät ja väsyttää vaan ihan pirusti eli mietin nyt onko muilla käynyt niin et luultu keskenmenoksi ja sit ollu kumminkin raskaana?
eli nyt on rinnat tosi kipeät ja väsyttää vaan ihan pirusti eli mietin nyt onko muilla käynyt niin et luultu keskenmenoksi ja sit ollu kumminkin raskaana?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Eli paljon riippuu siitä milloin sun kuukautiset olisi pitänyt alkaa "virallisesti". Hcg-arvo on aika yksilöllinen, mutta tärkeintä on että alkuraskaudessa se tuplaantuu joka toinen päivä. Yleensä Hcg arvon kai pitäisi olla kiertopäivänä 28-30 ainakin yli sata (siis jos kuukautiskierto on säännöllinen 28 päivää).
Mulla itselläni kävi silleen, että hcg-arvo oli kokoajan alakantissa. Epäiltiin jo kohdunulkoistakin, mutta sitten yhtäkkiä kohtuun ilmestyikin kehittyvä alkio, mutta viikkoihinsa nähden kokoajan liian pienikokoinen. Lopulta sen vähäinenkin kasvu sitten pysähtyi, ja sain tuomion: keskenmeno. Jouduin kohdun kaavintaan, kun ei se tullut ominnokkineen ulos.
Kai sinua vielä kontrolloidaan? itse ainakin sain juosta lääkärissä kerran viikossa ultrattavana ja hcg:tä mitattiin kaksi kertaa viikossa. Kaikkea hyvää sinulle!
et selviää mikä on.. eilisissä kokeis oli hcg 42 eli ainakaan tavallista raskautta tai kohdunulkopuolista raskautta ei enää epäillä.. eli keskenmeno on mut nyt vaan ottaa päähän jos näin hitaasti toipuu tästä ku oksettaa koko ajan.. mut nyt vaan täytyy odottaa et laskee tuo hcg tarpeeksi et saa aloittaa uuden yrityksen.