Miksi keskusteluryhmä

ei ole keskusteluryhmän "Luterilaisuus" alaryhmänä? Ovathan laestadiolaisetkin luterilaisia, tai ainakin Suomen Evankelis-Luterilaisen kirkon jäseniä.
2227
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Vanhoillislestadiolaiset ovat tosin Suomen evankelis-luterilaisen kirkon jäseniä, mutta he kiistävätluterilaisesta opin eivätkä oepta sitä lapsilleen.

Heidän mukaansa Jumala ei pysty antamaan syntejä anteeksi, vaikka lähetti Poikansa maan päälle vapahtamaan kaikki ihmiset synnin ja kuoleman vallasta. VL-opetuksen mukaan VAIN vanhoillislestadiolaiset ihmiset voivat antaa syntejä anteeksi.

Lisäksi vanhoillislestadiolaiset opettavat, että KAIKKI MUUT luterilaiset joutuvat helvettiin, vain he vanhoillislestadioaliset pääsevät taivaan kotiin.

Lisäksi VL-opissa taivaaseen pääsyn ehtoihin kuuluu lisääntymisen maksimointi.

Jälkeläisten suuri määrä on ainoan oikean uskovaisen tunnusmerkki, on Päivämieskin todennut.
Kirkon luterilainen opetus ei sisällä synnytyspakkoa. Kirkkomme piispat totesivat jo vuonna 1950, että Raamatussa ei ole kielletty ehkäisyä, joten perheen koko on jokaisen kristityn parin yksityisasia.

On siis hyvin omituista, että vanhoillislestadiolaiset ovat yhä kirkon jäseniä ja heikäläisiä pappeja on kirkkomme palveluksessa lähes pari sataa. Lisäksi vl-uskovaisia on yli 10% kirkolliskokouksen päättäjistä. Seurakuntien hallinnossa vanhoillislestadiolaisia on niinikään runsaasti. Valta ja kirkolta saatava auktoriteetti omalle toiminnalle vahvistaa vanhoillislestadiolaisen herätysliikkeen asemaa ja tukee sen taloutta.

VL-liike on kirkon jäsen yksinomaan kirkolta saamansa vaikutusvallan ja rahan takia. Liike käyttää kirkkoa siekailematta hyväkseen. Opillista yhteneväisyyttä on erittäin vähän. Muiden kristittyjen uskon tuomitsijana ja naisten alistajana vanhoillislestadioalisuus soveltuukin paremmin katolisen kirkon piiriin kuin luterilaisuuteen.

Äänestä
  • Varmaankin harva vl lähettäisi lapsensa SRK:n rippikouluun, jos vl-liike olisi ns. vapaa suunta, siis kirkon ulkopuolinen herätysliike. Silloin ei SRK:n rippikoulusta saisi lupaa kirkkohäihin.

    Mitä järkeä olisi mennä silloin SRK:n rippikouluun?

    SRK:lta jäisi rippikoulutulot saamatta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


"Lestadiolaisuus" kirjoitti:

ei ole keskusteluryhmän "Luterilaisuus" alaryhmänä? Ovathan laestadiolaisetkin luterilaisia, tai ainakin Suomen Evankelis-Luterilaisen kirkon jäseniä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu