Miksi Vanhaselle Helsinki mitali?

Ovatko Helsinki mitalien jakajatkin näitä kepulaisten lahjomia, eihän Matti Vanhanen ole edes pääkaupunkiseudun asioiden puolesta korvaansa lotkauttanut, päinvastoin hän Vanhanen on ollut kaikin tavoin jarruja polkemassa pääkaupunkiseudun kehittämisen puolesta. Taas kerran rehellisyyden nimissä Helsinki-mitali olisi kuulunut ennemmin kokoomuksen Jan Vapaavuorelle, joka on puurtanut hikipäissään töitä Helsingin puolesta kepumafian härskistä vastarinnasta huolimatta. Ajatelkaapas vaan, Mari Kiviniemikin sai kylmää kohtelua kepukokouksessa, kun on hiukan ollut myötämielinen omia Helsinkiläisiä äänestäjiään kohtaan. Matti Vanhanen on tosi härski politiikko tässä suhteessa pääkaupunkiseudun äänestäjiä kohtaan.
9372
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

... mutta minä antaisin Vanhaselle Helsinki-mitalin siitä, että hän on kehittänyt Suomea tasapainoisesti eikä vain haalinut kaikkea toimintaa tänne ninn kuin teki Lipposen/Niinistön hallitukset. Se johti siihen, että myös ihmisten piti pakkomuuttaa tänne, kun vain täällä oli uusia työpaikkoja. Se johti asuntopulaan ja asumisen ja asuntojen sekä yleensä elämisen kallistumiseen. Se johti liikennejärjestelmän ylikuormitukseen ja palvelujen ruuhkautumiseen. Se johti maakuntien kurjistumiseen ja niinpä sinne piti suunnata kuntien menoihin tarkoitettuja valtionosuuksia yhä enemmän turvaamaan sinne jääneiden ihmisten perustuslaillisen vähimmäisturvan; näin Helsingin seudun kunnat saivat yhä vähemmän. Lipposen hallitus joutuikin lopettamaan Espoolle ja Kauniaiselle valtionosuudet kokonaan ja ohjaamaan lisäksi niiden kuntien omina kunnallisveroina kerättyjä rahoja maakuntiin.

Näistä ongelmista kärsii Helsingin seutu vieläkin, mutta täälläkin aletaan päästä taspainoon Vanhasen politiikan ansiosta. Maan taspainoinen kehittäminen on lisäksi vaurastuttanut koko maan ja valtion verotulot ovat suuremmat kuin menot ja niinpä veroja voidaan pienentää. Tämä kaikki on myös helsinkiläisten etu.

Äänestä

Jo tyhmempikin huomaa mistä Jan Vapaavuorella kiikastaa.
Estämällä kaiken kaupan alan ja yritystoiminnan kehittymistä kehä kolmosen ulkopuolella sataa markat helsingin yrittäjien laariin jotka tukevat Jan poijan toimintaa. TUO ON SELVÄÄ politiikkaa hesingin hyväksi ja sinne keskitetään.
Ei haittaa jos koko suomi matkustaisi kauppaan Helsinkiin ostoksille, mutta jos hesalainen käy peräti vihdissä se on katastrooff, siinä on sivuseikka mitkään säädökset ilman saasteista kunhan Helsingin liikemiesporukka saa kerätä potin.
Luuleeko Jan tosiaan ettei tuota kytkentää kukaan huomaa?
Hyvä että on Vanhanen joka pitää SUOMEN puolta ja näkee tasapuolisen yhteiskuntarakenteen tärkeäksi.
Jan pojalle merkkaa vain kenen taskuihin rahat menee ei kansalaisten toiveet tai kuntien itsensä näkemykset kaavoituksista.
Tämä sota vielä katsotaan !

Äänestä

tyystin!

Äänestä

... perusteluina mainittiin ainakin Vanhasen ansiot kemikaaliviraston saamisessa Helsinkiin sekä Lounais-Sipoon liittämisessä Helsinkiin.

Äänestä

Vanhasen Helsinki-mitalille ei ole perusteita Vanhasen aktiivisen aloitteellisuuden perusteella. Esko Aho ei aikoinaan tiennyt mitä stobe tarkoittaa. Ei sitä varmaan tiedä Vanhanenkaan.

Vanhaselle voidaan antaa Helsinki-mitali sillä perusteella, ettei hän vastustanut Helsingin pientä kasvamista Sipoon ja Vantaan suuntaan.

Ajopuu-Vanhasta ei mielestäni kuitenkaan kannattaisi palkita millään perusteilla, koska Vanhanen on näköalaton tossu.

Äänestä
  • se ei olisi aiheuttanut mitään katkeruutta, vaikka ei tullut lipposelle virastoakaan olisi ollut sossuille kuuluva, ei kukaan olisi silloin kadehtinut.

    Äänestä

  • Mitalit jakanut kaupunginjohtaja Jussi Pajunen luetteli puheessaan pääministerin ansioiksi erityisesti kolme asiaa.

    Pajunen korosti pääministerin osuutta erityisesti Lounais-Sipoon liitosasiassa sekä kemikaaliviraston saamisessa Helsinkiin.

    Lisäksi Vanhanen on Pajusen mukaan edesauttanut metropolipolitiikkaa nostamalla sen hallitusohjelmaan.

    Äänestä

Eipä tuosta kannattaisi erityisemmin ylpeillä, kun mitalin saajia oli 519 henkilöä.

Päinvastoin on näpäytys Vanhaselle, että hän sai sen vasta nyt. paavo Lipponen sai sen ensimmäisenä pääministerivuonnaan. Lipponen on tosin heinkiläinen´ja on tehnyt oikeastikin paljon kotikaupunkinsa eteen, kun Vanhanen on vain pyrkinyt Helsingin ja helsinkiläisten etuja heikentämään, kunnes vihdoin oli pakko tuossa Sipoo-asiassa ottaa Helsinginkin etu huomioon.

**********************************


Matti Vanhanen palkittiin Helsinki-mitalilla
Julkaistu: 12.6.2008 11:26

helsingin sanomat



Helsingin kaupunginhallitus on myöntänyt kultaiset Helsinki-mitalit kahdeksalle ansioituneelle kansalaiselle tunnustuksena toiminnasta Helsingin hyväksi. Mitalit jaettiin torstaina Helsinki-päivän kunniaksi.

Mitalin saivat pääkirjoitustoimittaja Keijo Himanen, kauppatieteiden tohtori Sirkka Hämäläinen, toimitusjohtaja Olli-Pekka Kallasvuo, toiminnanjohtaja Jouko Komulainen, professori Päivi Setälä, arkkitehti Kirsti Sivén, kirjailija Anja Snellman ja pääministeri Matti Vanhanen.

Helsinki-päivänä jaetaan kultainen Helsinki-mitali 30 vuoden palveluksesta myös 511 kaupungin työntekijälle.

Äänestä
  • Kultaisen Hesa-mitalin sai Vanhanen seuraavilla perusteilla:

    Mitalit jakanut kaupunginjohtaja Jussi Pajunen luetteli puheessaan pääministerin ansioiksi erityisesti kolme asiaa.

    Pajunen korosti pääministerin osuutta erityisesti Lounais-Sipoon liitosasiassa sekä kemikaaliviraston saamisessa Helsinkiin.

    Lisäksi Vanhanen on Pajusen mukaan edesauttanut metropolipolitiikkaa nostamalla sen hallitusohjelmaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kysyjä ei tieltä eksy kirjoitti:

Ovatko Helsinki mitalien jakajatkin näitä kepulaisten lahjomia, eihän Matti Vanhanen ole edes pääkaupunkiseudun asioiden puolesta korvaansa lotkauttanut, päinvastoin hän Vanhanen on ollut kaikin tavoin jarruja polkemassa pääkaupunkiseudun kehittämisen puolesta. Taas kerran rehellisyyden nimissä Helsinki-mitali olisi kuulunut ennemmin kokoomuksen Jan Vapaavuorelle, joka on puurtanut hikipäissään töitä Helsingin puolesta kepumafian härskistä vastarinnasta huolimatta. Ajatelkaapas vaan, Mari Kiviniemikin sai kylmää kohtelua kepukokouksessa, kun on hiukan ollut myötämielinen omia Helsinkiläisiä äänestäjiään kohtaan. Matti Vanhanen on tosi härski politiikko tässä suhteessa pääkaupunkiseudun äänestäjiä kohtaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu