Kokemuksia Yamarin 59 DC+traileri yhdistelmästä

vene perässä

Eli tarkoituksena olisi hankkia tuo Yamarin 59 DC vene ja siihen kunnon traileri. Paatti tulee itselle ja emännälle viikonloppu retkeily käyttöön. Tarkoitus olisi säilyttää venettä trailerin päällä kotipihassa ja ottaa aina mukaan mihin vesistölle milloinkin mieli halaajaa, Eli kilometrejä tien päällä, vesille laskuja ja nostoja tulisi paljon kesän aikana. Onko kellään kertoa kokemuksia kuinka helppoa käytännössä, kun autona on keskikokoinen etuveto henkilöauto (vetokyky jarrullista kuormaa 1600kg) Eli onko tullut paljon ongelmia laskupaikoilla? ko. vene, moottori, kärry yhdistelmän kokonaispaino taitaa olla noin 1300kg

6

2890

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3bg

      Itsellä on kokemusta vastaavanlaisesta toiminnasta (vene traileri pihassa, ja tarpeen mukaan vesille kalastamaan), auto Passat TDI, mutta paketti oli Buster M/40 kone ja jarruton traileri eli perässä vain n.600 kg. Tuonkin huomasi perässä, ja rampilta nostaminenkin sujui kun alla oli betonia eikä liian jyrkkä luiska, mutta kytkimen kanssa sai olla tarkkana.
      Nyrkkituntumalta sanoisin, että liian iso paketti jatkuvaan käyttöön etuvetoiselle henkilöautolle.
      Lisäksi tulette mahdollisesti tuskastumaan polttoainelaskuun (trailerin veto vesille vie paljon enemmän kuin tyhjän auton ajo veneen ajo) ja vaivaan verrattuna saatuun hupiin.

    • kokenut 60

      Kannattaa tosiaan katsella loivia ja hyväpintaisia ramppeja ettei ala homma ottamaan päähän.

      406 automaatti Pösö pärjäsi hyvin 1000kg paketin kassa, mutta jos ramppi oli jyrkkä ja märkä tai hiekoitettu, oli hieman vaikeuksia (harja kuuluu varusteisiin ;). Nyt veturiksi tulossa 1,6 litrainen turbodiisseli automaatilla. Kokemusta siitä ei vielä ole.

      Polttoaineen kulutus nousi Pösöllä 10-litran huonommalle puolelle. Jos ajoi kovaa, niin meni 12 ja kauniisti ajettuna 10,5. Bensaa saa kaupasta ja vetoauton polttoaineen kulutus on pientä verrattuna veneen kulutukseen joka on helposti 50 l/100km.

    • eväät on

      Kyl toi voi toimia, mutta riippuu automerkistä/mallista. Toisilla vetopito on paljon parempi kuin toisilla.

      Kun nostat pahalta rampilta, jätä vene vähön taaemmksi. Muista sitoa kunnolla sen ramppivedonkin ajaksi.

      • on..

        tosiaan tarkoitus vetää useasti niin hommaat suosiolla vaan nelivetoisen auton, tarpeeksi ison ja painavan.


      • on hyvä
        on.. kirjoitti:

        tosiaan tarkoitus vetää useasti niin hommaat suosiolla vaan nelivetoisen auton, tarpeeksi ison ja painavan.

        mutta turhan kallis arkiajoon. Ei mitään järkeä. Jos autoa vaihdetaan niin mieluummin takavetoiseen automaattiin.

        Vanhat 200, 700 ja 900-sarjan Volvot olisivat kovia sanoja, mutta ovat lähes kaikki jo paalattu. Nyt pitää valita BMW tai MB sarjasta.


    • on juuri

      sama vene ollut vuoden verran. Olen sitä vedellyt 406 2.1 ltrasella diesel Pösöllä. Kulkee ihan kevyesti. Luiskista on kokemsta vain betonisista, mutta ainakaan niiden kanssa ei ole ollut ongelmia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      107
      7746
    2. 110
      5997
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5177
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      139
      4546
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3220
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      55
      2977
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      58
      2938
    8. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2444
    9. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2437
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2056
    Aihe