Lisääntyvistä akvaariokaloista

Mietinpä tässä vain

Hei!

Mitkähän akvaariokalat ovat sellaisia, jotka lisääntyvät helposti/runsaasti?

10

4534

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fish KING

      mihin aiot nuo kalanpoikaset sijoittaa?
      - vai mikä on ideasi

    • -Rihma-

      Synnyttävät hammaskarpit(platy, miljoonakala) ja partamonnit, eräät kirjoahvenet ovat helpoiten lisääntyviä. Näitä akvaarioon sijoitellessa kannattaa pitää huoli siitä, että laittaa ainoastaan koiraita(elleivät tappele) tai naaraita altaaseen. Eli pidettävä huoli syntyvyyden säännöstelystä tai etukäteen etsittävä uusi koti tuleville poikasille(muutenkin jo ylitarjontaa).

      Miksi moista kysyt?

    • jossuuaas

      mulla on miljoonakaloja ja niitä tulee tosi helposti lisää mutta ne isommat syö niitä ettei niitä tuu sitten liikkaa :)

      • kamaja

        Hei! ja onnea valinnastasi! ,kalan poikasten kasvaminen ja seuraaminen on mielenkiintoista puuhaa eikä yleensä vaadi paljoa järjestelyitä...

        Miljoonakalat taitaa olla helpoimmasta päästä! myös platyt ja eri barbi kalat! myös jotkin pohjamonnit lisääntyvät aika helposti. Poikasille on ihan oma poikasruokansa jota kannattaa syöttää.

        Itselläni miljoona kala teki poikasia melkein heti altaaseen muutettuaan : ) (ostin valmiiksi poikasia mahassaan kantavan kalan) Kannattaa laittaa altaan johonkin nurkkaan lähelle veden pintaa ja puoliväliin tiheä jaavan sammal alue, näin ainakin osa poikasista säästyy jos akvaariossa muita isoja kaloja jotka mahdollisesti syövät..

        Poikas allaskin on hyvä vaihtoehto, ainakin se kankainen versio, siinä ei ole suoraa näkö yhteyttä ympäröivään altaaseen ja voit haavilla pyydystää siihen sen verra kalapoikasia kasvamaan kuin sinulla on ajatuksena niitä pitää. Äitikalaa sinne ei ainakaan omasta mielestäni kannata laitta (ellei sitten halua kaikkia poikasia n50kpl kasvattaa aikuiseksi asti)

        Ja joo, itse en ainakaan ole alkanut mitään koteja kalanpoikasille katselemaan enkä päivähoitopaikkoja. Kyllä luonto hoitaa tehtävänsä ; D


    • akvaariossa

      jos on tarpeeks iso akva, suosittele lämpimästi sellaisia perus platyja. minulla alkoivat lisääntyä viikon päästä ostosta, ja poikasia tuli sitten liiankin kanssa... toisaalta on paras varoa ylikansoitusta! millikset eivät ainakaan minulla kovin paljon pärjäilleet...

      • fish KING

        lisääntyminen ja liika viljely taas ei ole mikään kehumisen arvoinen saavutus jos kaloilla ei ole lokoiset oltavat ja vesi arvoihin ei kenties ole satsattu niille vaativalla tavalla, kova vesi.


      • kamaja
        fish KING kirjoitti:

        lisääntyminen ja liika viljely taas ei ole mikään kehumisen arvoinen saavutus jos kaloilla ei ole lokoiset oltavat ja vesi arvoihin ei kenties ole satsattu niille vaativalla tavalla, kova vesi.

        Perus negatiivinen vastaus henkilöltä fish king.. Ei kukaan varmaan altaaseensa syntyneillä poikueilla rehvastele tms leuhki. Itse ainakin olen poikaystäväni kanssa innoissaan seuraamassa suurella mielenkiinnolla miljoonakalojen kehitystä aikuiseksi. Olivatpa kuinka roska kaloja tahansa on niistä meille yllättävän paljon iloa! Toivottavasti myös muillekkin! Se päinvastainen ilo - pieni ilo, jota tämä asia tuottaa on se juttu ; D ja jos altaan koko tulee vastaan voi ylimääräisiä poikasia antaa pois, myydä, vaihtaa, syöttää muille kaloille tai vesiliskoille..


    • T€T€

      Ainakin platy ja miljoonakala... Ja kaikki synntyyävät hammaskarpit

    • ?Tietämätön?

      Hei! Ajattelin itsekkin aloittaa akvaarion kanssa : ) mutta en ole varma oikeen niistä vesiarvoista yms. kaverini yritti sekoittaa pääni jollain luultavasti turhilla asiolla.. ajattelin perustaa seura-akvaarion : ) eli kauanko veden pitää "hautua" ennen kuin se voidaan laskea akvaarioon? ja kun vaihdetaan vedet niin montako päivää veden täytyy silloin odottaa? Netistä en ole löytänyt oikein vastausta joten odotan täältä! terveisiä kaikille kalojen ystäville : )

    • ;))

      FISH KING, kiitos että joku puhuu järkeä. Ei ole mitään järkeä ylikansoittaa akvaariota. Sen sijaan jos oikeasti on kiinnostunut kudetuksesta, kannattaa hankkia vaikka helmirasboroita, kauniita akvaarion jalokiviä ja keskittyä niiden kudetukseen. Niille on kysyntääkin. Miljoonakaloista, partamonneista, platyistä ja miekkapysrtöistä saa vain itselleen riesan, kukaan ei niitä halua ja akvaario on pian täynnä. Oikeita akvaarioharrastuksen haasteita ja mielenkiinnon kohteita saa hyvin hoidetuista kaloista, jotka kutevat vaikeammin ja joiden poikasten kasvatus on mielenkiintoinen projekti, eikä vain nipinnapin selviytymissä hengissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      121
      2322
    2. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      426
      2179
    3. Sinun ja kaipaamasi törmääminen

      Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?
      Ikävä
      97
      1186
    4. Ammuskelua Eliaksenkadulla

      Mikä homma? Hirven metsästykseen vielä lähemäs 3kk. Oliko lie puuman metsästystä..?
      Tornio ja Haaparanta
      13
      985
    5. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      45
      819
    6. Olen pahoillani jos kärsit.

      Mutta meidän välejä ei voi korjata. Rakastin sua tiedoksi. Älä tee itelles mitään vaan hae apua.
      Ikävä
      34
      800
    7. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      16
      787
    8. Ymmärrätköhän nainen

      Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi
      Ikävä
      109
      786
    9. Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus

      Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte
      Sinkut
      167
      717
    10. Luvattiin työpaikka, mutta mitään ei kuulukaan

      Kuinka yleistä tällainen on? Ehdin jo iloita työpaikasta, turhaan, kun mitään ei kuulukaan työnantajasta, joka ilmoitti
      Työn hakeminen
      33
      705
    Aihe