Kuinka tämä nainen pääsisi parketille?

olen keski-suomeen..

.. äskettäin muuttanut lavatanssiharrastaja joka osaa perustanssit (foksi, valssit, humppa, jenkka ym.) Olen tänä kesänä käynyt muutamalla keski-suomalaisella lavalla ja huomannut; vaikka itse olen ollut aktiivinen tanssiin hakija silti miesten haun aikana jään lähes aina seinäruusuksi.
Minne perustaitajan kannattaisi täällä mennä tanssimaan ja minne jättää menemättä, jotta pääsisi parketille muuloinkin kuin naisten haulla?

8

2097

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • se menee

      "Minne perustaitajan kannattaisi täällä mennä... jotta pääsisi parketille muuloinkin kuin naisten haulla?"

      Vastaus: tanssikursseille (rock'n'swing, lattarit)

      Tai sitten pyydät lavalla jotain ystävällistä herraa opastamaan näissä lajeissa alkuun. Näinkin on joskus huhujen mukaan piirin sisään päästy.

    • silmäpeli

      Nainen voi olla aktiivinen haun kohteenakin. On osattava käyttää sanatonta viestintää. Silmäpelillä voi sopivasti avittaa itseään kiinnostavaa hakijaehdokasta rohkaistumaan. Muukin vaivihkainen elekieli on avuksi.

      Kuten toisaalla täällä varoiteltiinkin asiassa on yksi mutta. Joku saattaa ymmärtää vinkkisi huomaattaan tai tahallaan väärin luullen sen olevan lupaus muustakin kuin vain tanssimisesta. Siis harkintaa mukaan.

    • zöf

      Mikäli nainen on hyvä seuraamaan niin ei hakijoista ole pulaa.

      Mikäs se on parketia liidellä "urheiluauton" kanssa jolloin kaksi ihmistä tanssin ajan sulautuvat yhdeksi, mutta rekan kanssa voi olla työläämpää.

      Tämä ei sitten ole yleinen käsitys, vain oma kokemuksen tuoma mielipiteeni josta minut voi vapaasti tuomita.

    • Nuorempi kiinnostaa

      Etsi paikka missä on vähän vanhempaa väkeä. 55- 75 vuotiaita miehiä. Usein parhaita tanssittajia. Heidän silmissä 40 - 50 vuotias on houkutteleva nainen. Et jää varmasti seinäruusuksi.

    • tanssilavoilla

      Jatkat käymistä niillä tutuilla tanssilavoilla.
      Eikä aikaakaan, kun on jo muutama tuttu, jotka hakevat.
      Hyvä tanssitaito(seuraamien)huomataan kyllä.
      Pian on hakijoita pilvin pimein.

      Eli: Hieman kärsivällisyyttä.

      • Niin, kyllä varmaan tanssikurssille kannattaa hakeutua. Siellä tulet myös kasvotutuksi monelle.

        Tietenkin ne perinteiset
        -käsilaukku
        -tupakanhaju
        -poissaoleva katse
        kiva asu
        iloinen mieli
        jne asiat


      • ..kysyä
        Kiippari kirjoitti:

        Niin, kyllä varmaan tanssikurssille kannattaa hakeutua. Siellä tulet myös kasvotutuksi monelle.

        Tietenkin ne perinteiset
        -käsilaukku
        -tupakanhaju
        -poissaoleva katse
        kiva asu
        iloinen mieli
        jne asiat

        Missä jyvässeudulla on tälle 32-vuotiaalle naiselle parhaat parketit?


    • miepä myös

      Hyväksi koettua:

      -ole oma itsesi, silloin olet parhaimmillasi :) itseluottamus ja varmuus on kaunein koristus

      -mutta kyllä se muuten se pieni laittautuminen on välttämätöntä, omaan tyyliin sopivat meikit ja fleda!

      -Vaatteet saisivat olla siistit. mutta kun miesten mielenkiintoa etsitään hame tai mekko on paras valinta... Punainen tuo huomiota, mustalla katoat pahimmillaan massaan! persoonallisuus on tässäkin suotavaa tiettyyn rajaan asti. jos pystyt luomaan oman tavaramerkin (jokin huivi, vyö vyötärölle tms) niin se auttaa miehiä muistamaan sut seuraavallakin kerralla ( ns. kasvosokeus on yleistä, ja tanssien välillä voi mennä aikaa parikin viikkoa)

      -yleinen hygienia, mieluummin miehet haistelevat sisuja kuin valkosipulia

      -lähde iloisin mielin, mutta älä hanki fiiliksiä viinasta. viinan tuoksu ei ole houkuttelevaa

      -Hymy, flirtti ja juttelu. Jos mies juttelee, juttele takaisin, hymyile ja katso silmiin :) kaikki eivät pidä puhumisesta tanssin aikana, mutta pelien vaihdon aikana voit kertoa esim. mielipiteesi bändistä.

      -paikan valinta hakurivissä. jokin kirjoittamaton sääntö, usein parhaat tanssijat ovat kauimpana ovesta ja huonoimmat lähellä ovea. mene siis mahdollisimman keskelle ja mahdollisimman eteen. silloin miehet näkevät sinut ja kerrot olevasi innokas tanssimaan.

      -eikä lannistuta, istumalla ei tanssimaan pääsee, eikun vaan eturiviin ja valloita lava omana itsenäsi!

    Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      74
      1216
    2. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      81
      1109
    3. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      24
      1075
    4. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      129
      955
    5. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      6
      908
    6. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      60
      844
    7. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      73
      714
    8. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      132
      672
    9. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      50
      652
    10. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      80
      632
    11. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      48
      537
    12. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      90
      530
    13. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      512
    14. Minulla on ikävä Sinua kulta, rakas

      Olisitpa lähelläni, tarvitsen sinua ❤️
      Ikävä
      36
      495
    15. Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen

      Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t
      Suomalaiset julkkikset
      11
      480
    16. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      109
      470
    17. 43
      467
    18. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      19
      436
    19. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      38
      435
    20. On kyllä tosi surullista

      jos kaivattuni (nainen) luulee palstan tyhmien viestien olevan multa. 😔Ei ole mitään syytä, miksi kirjoittaisin sellais
      Ikävä
      68
      397
    Aihe