Hellou,
Meillä on kimalaispesä makuuhuoneen ikkunalaudan välissä jossain. Onko jotain hyvää konstia tappaa/häätää ne. Muuten en tappais mutta en saa nukuttua kun ne pörisee yöllä silloin tällöin ja se KUULUU ja mä valvon.
Löin tänäaamuna muutaman kerran nyrkillä (sisällä) ikkunan pokaan niin heti tuli yks karvaperse pörrään siihen ikkunan eteen, että mitä kuka hä, täältä pesee!
Ai niin, kyseessä rintamamiestalo ja meidän makari on 2 kerroksessa, eli tikkaita pitkin pitäis taistella, glup!
Kimalaispesä
13
13989
Vastaukset 13
- Keinoja on
Älä nyt ainakaan tapa niitä kun ne muutenkin on sukupuuttoon kuolemassa!
- Ampiaisasiantuntija
Savuttamalla niistä pääsee eroon. Mutta älä nyt kumminkaan taloas polta. Tarkkana.
- diipadaapaz
Luulekko, että vastauksesi auttaa?? Urpo...olisit jättänyt kokonaan vastaamatta.
4 yötä valvoin. Nyt tukin niiden sisäänkäynnin ja katotaan kuinka käy. Viimeyönä surina oli jo paljon laimeempaa. - Pörinä lakkas
diipadaapaz kirjoitti:
Luulekko, että vastauksesi auttaa?? Urpo...olisit jättänyt kokonaan vastaamatta.
4 yötä valvoin. Nyt tukin niiden sisäänkäynnin ja katotaan kuinka käy. Viimeyönä surina oli jo paljon laimeempaa.No niin. Sota on päättynyt.
Pikkasen jäi paha mieli kun kivoja ovat.. Oikeesti se pörinä valvotti mua ja ei ollu vaihtoehtoa. Nyt sitten 2 päivän aikana on muutama kuollut työmies maassa pesän suuaukon edessä... sad!!
- kuukautiskuppi
tarjoa kimalaisille viskipaukku ja sano niille ystävällisesti että voitteko muuttaa pois, ja kohteliaisuuden vuoksi voisit ottaa muutama pistostakin niiltä jos raaskivat pistää. luulen että tossa olis ratkasu ongelmaan.ps chivas regal vois ol iha hyvä vaihtoehto....
- luonto1111
kimalaisia ei saa hävittää. ne ei pistä. ja ne pölyttää meidän RUokamme!! Pörinä tulee vain siitä kun ne lämmittelee, aamuvarhain ne lähtee pölyttämään jo. syksyllä ovat jo poissa. hitto kun ihmuset ei enää osaa suojella asioita ja elämää, heti pelätään kaikkea ja eletään epätodelisessa muovi ja kulutus yhteisöissä. meillä on kimalaisia ja satoa paljon. ruokin niitä ja autan nostamalla. ihania, koko maapallolle elintärkeitä ahertajia.
- nuusku
Kimalainen tuskin pesii missään seinässä?
Mää selitän oman ymmärrykseni tässä vähän rautalangasta vääntäen, anteeks.
Kimalainen on se iso peukalonpään kokoinen suurimmillaan, pienempi yleensä, kovin pörröinen ja rauhallinen. Useimmat lajit musta/orannssi väritettyjä, jotain lähes mustavalkoisia. Siis kimalainen on tosiaan semmonen paksu karvainen möllykkä. Ei muistuta ampiaista/mehiläistä likimainkaan. Kaikki kimalaiset pesii maassa/maakoloissa. Olenko ymmärtänyt väärin?
Mehiläinen on yleensä myös karvainen. Hiukan enemmän ampiaisen näköinen, mutta pienempi, "suttuisempi" ja ei sekään kovin ärhäkkä yksinään ja kaukana pesästä. Mehiläispesät on yleensä semmosia ihmisen tekemiä puurakennelmia, vähän postilaatikkoa isompia. :)
Ampiaiset on sileitä, (enimmäkseen) kiiltäviä ja karvattomia, ts. niillä on panssarikuori. Ampiaiset on enemmän sukua muurahaisille kuin esim. kimalaisille, käsittääkseni.
Yleisimmät ampiaiset on pääasiassa keltamustia, ihan selkeästi, ja ne tekee pesänsä milloin minnekin, pääasiassa sinne, missä on lähellä vanhaa puuta saatavilla. Ampiaisten pesät on tavallaan paperia. Ja ne voi olla erittäin piilossa jossain rakenteissa. Näkyvimmillään niitä harmaita roikkuvia pieniä tai isoja alaspäin käännetyn lyhtykynttilän mallisia.
Erakkoampiaiset on sitten asia ihan erikseen. Ne on pieniä, enimmäkseen mustia ja niiden myrkky on erittäin ärhäkkää. Erakkoampiainen saalistaa vähän pistiäisen tapaan jotain elävää ja vie sen pesäänsä, jossa kasvaa yksi toukka. Erakkoampiaisen pesä kai on kolo hiekkaisessa maassa yleensä?
Herhiläiset on hyvin samannäkösiä kuin ampiaiset, mutta melkolailla isompia, ilkeämpiä ja niillä riittää kai enemmän myrkkyäkin? Ja pistävätkin erilailla. Ovat yleensä myös aavistuksen oranssimpia.
Ampiainen pistää liikuttamalla koko takaruumista, herhiläinen pistää ompelukoneen lailla liikuttamalla vain piikkiään. Mehiläisparalta jää koko piikki kiinni takaruumiin pään kanssa - siis kertapisto - ja mehiläinen kuolee sen jälkeen, samoin kai kimalainen??
En tiedä onko herhiläisiä Suomessa miten paljon? Vai onko edes hyvin vähän.
Korjatkaa, kun olen kuitenkin jossain kohti ihan väärässä.- _sunshine_
Kimalainen ei kuole kertapistosta, vaan se voi pistää useita kertoja. Tiedän tämän myös kokemuksesta :) Niillä on pesä yleensä maassa, mutta "lapsuudenkodissani" niillä oli pesä ikkunalaudan/seinän sisällä. Välillä on tosi rasittava myös selittää ihmisille mikä onkaan kimalainen, mikä ampiainen jne. Näitä ei eroteta toisistaan? Kimalainen on pörröinen ja iso/kömpelö, ampiainen kalju, ja mehiläinen puoliturkki, kuten jo edellä onkin oikein mainittu :) Meilläkin tällä hetkellä takapihalla pörräilee päivittäin kimalainen, eikä siellä saa olla rauhassa. Se varmaan etsii pesäpaikkaa, ja nyt se on ehkä löytynytkin kukkapenkistä? :PP yritetään keksiä keino häätä se/ne. Jotta saisi omalla pihalla olla hetken rauhassa. Se siis pörrää päin ja yrittää ikkuoista sisään hyvin hakerasti! Ei viitsisi tappaa sitä, mutta en tiedä onko muuta keinoakaan?
- Duunari3535
Meillä on tiiliseinän sisällä kimalaispesä. Ne eivät ole kovin hanakoita pistämään ja olen napannut niitä muovipurkkiin jo kymmeniä, mutta eivät näytä loppuvan kesken.
Tietääkö kukaan onko Kimalaispesät yksivuotisia vai jatkuuko saman pesän elo ensi kesänäkin?- åpoi
Meillä ainakin kimalaiset, siis ne paksut ja pörröiset, vaihtaa seinää/yläpohjaa joka kesäksi, surina ja hyrinä kuuluu sisälle (puutalon yläkerta) varsinkin iltaisin. Keväisin jo alkaa askarruttaa että mistähän se pörinä tänä vuonna kuuluu...
- Duunari3535
åpoi kirjoitti:
Meillä ainakin kimalaiset, siis ne paksut ja pörröiset, vaihtaa seinää/yläpohjaa joka kesäksi, surina ja hyrinä kuuluu sisälle (puutalon yläkerta) varsinkin iltaisin. Keväisin jo alkaa askarruttaa että mistähän se pörinä tänä vuonna kuuluu...
Kesä ohi, unohdin päivitellä tänne statustietoa.
Tein niin, että estin kimalaisten sisäänkäyntiaukot jolloin ulkona olevat jäivät siihen ex-suuaukolle ihmettelemään ja tapoin niitä siitä noin viikon ajan joitakin kymmeniä kunnes ne yksinkertaisesti loppuivat. Sitä en tiedä montako pesään jäi, mutta uskoisin niiden kuolleen nälkään.
Pitää ensi kesänä tukkia nuo tiiliseinän ilma-aukot (ne joita on 3-4 tiilen välein tiiliseinän alaosassa) ainakin alkukesän ajaksi hyttyverkonpalasilla tms. niin eivät pirulaiset pääse ainakaan samojen aukkojen kautta uutta pesää tekemään.
- nip2
Tökkäsen sinne pesään/aukkoon vaikka harjanpää tai se tyyppinen nii varmaa katoaa tai pierase sinne koloon Hehheh
- hurrurrur
Ei kimalaiset ole "pirulaisia", ne on tärkeitä pölyttäjiä.
Aloittaja kertoi, että häiritsevät makkarin ulkoseinän välissä hurinallaan. Meillä on sen verran "hurinaa" makkarin seinien sisäpuolellakin, ettei mahdolliset kimalaispesät seinien välissä paljon jaksa häiritä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html5981475Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän44817Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl472698Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll8600- 38560
- 41547
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin29518Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37490- 29458
Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE152448