Vaikuttaako bentsiinin hinta

vai ei!.
5275
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

voi olla tai sitten ei.

Äänestä

kuussa mulla menee kenties 100e bensaan rahaa. No jos hinta triplaantuu, niin voin hiljentää vauhtia sitten.

Äänestä

Tulipa tuossa juhannuksena otettua isäukon kanssa "kilpailu" siitä, kumpi ajaa mökkimatkan pienemmällä kulutuksella. Kyllähän tuo aiheutti pientä vauhdin putoamista, koska normaalisti ajan 80km/h rajoutusalueella noin 15km/h yli, mittarin mukaan. Kyseisellä autolla kierrokset olivat 2000:nen kohdalla noin 85km/h kohdalla, kun viides vaihde oli kytkettynä, joten tuota kyseistä nopeutta tuli sitten 80km/h rajoitusalueella ajettua. Kun rajoitus oli 100km/h, ajoin mittarin mukaan 105km/h. Tosin molemmilla matkoilla oli suhteellisen pajon letkassa ajamista, joten vauhti vaihteli jonkin verran, etenkin 100km/h rajoitusalueella.

Itse jätin moottoritien väliin ja ajoin vanhaa tietä, joten pääsin keskikulutuksessa tasan kahdeksaan litraan. Isäukko taas käytti moottoritietä, jolloin matkan keskikulutus oli 8,4. Suurin osa ajosta oli kuitenkin maantieajoa ja matkaa kertyi noin 500km/suunta (Espoo-Alajärvi). Kuten kulutuslukemista voi huomata, autossa oli 2,5L V6 -kone.

Normaalisti en kuitenkaan ole vauhtia hidastanut kulutuksen tai bensan hinnan vuoksi. Loppujenlopuksi tuolla autolla ajaessa säästö ei olekaan kuin noin 5l em. matkan osalta, koska "normaalisti" ajettaessa keskikulutus on ollut 8,7-9,1.

Äänestä

eiköhän se kaasupedaali vaikuttane vielä etenemiseen kuten ennenkin?
niin ja ei haittaa kun on varaa, vai miten se oli?

Äänestä

Motarilla ajan nykyään kuin 100 km/h:n alueella, eli mittarissa 110 - siis todellinen nopeus noin 105 km/h. Jos on ohitan pitkään ja takaa tulee nopeammin ajavia, saatan ystävällisesti hieman nostaa nopeutta.

Pienikoneisessa (1,4 l) autossani muutos tiputtaa kulutusta oikein reippaasti.

Kilometrikorvaushan ei noussut vuoden vaihteessa kuin yhden sentin, mikä ei kata edes bensiinin hinnankorotuksia. Käytän siis hieman enemmän aikaa matkantekoon, niin palkankorotuksen evännyt työnantajani saa minulta vähemmän tehokasta työaikaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vauhtiin kirjoitti:

vai ei!.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu