Miten on jengin Grandet kestäneet teitten suolat ym.
Onko aihetta suojauttaa tuore auto ja kuin pirusti se maksaa?
Onko aihetta suojauttaa tuore auto ja kuin pirusti se maksaa?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
http://www.vibilagare.se/zino.aspx?pageID=82&modellID=112
Ostin juuri uuden GP sportyn ja huomasin, ettei siellä pohjassa juuri pohjamaalia kummempaa suojausta ole. Eipä ole muissakaan merkeissä, joten nykyiset uudet autot eivät ole kovin pitkäikäisiä.
Ruostesuojaus maksaa noin 500eur, mutta sen laadun kanssa on sitten niin ja näin. Ruostesuojautin muutaman vuoden ikäisen Hondan ja tuloksena oli puolen vuoden kuluttua reikä kynnyskotelossa. Ehkä pelkkä pohjan massaus tai suojaus, jossa ei tehdä reikiä, kannattaa.
Suolaa on kylvettävä, koska kansa ei osaa ajaa...
Hauskaa kyllä, "rehti" myyjä kehui,että näissä gp:issä olisi muka hyvä ruostesuojaus, naama peruslukemiilla?!
No myyjä nyt oli vähän muutenkin kuin "paras" kaveri, mutta niinhän ne aina! Tyypillisin myyjän moka on mielestäni se kun ne sanoo aina myös itse omistavan saman, mitä asiakas on ollut ostamassa. Tätä on tapahtunut ja paljon, etenkin kavereitteni keskuudessa! Kerran vein vanhan micrani huoltoon ja eikös mitä niin johan se merkkiliikkeen "mukavin" myyjä kehui ja mainitsi omistavansa myös itse täysin samanlaisen mööpelin ja tietysti myös samanvärisenkin oikein!
On ne ja sankareita!!
Noo, asiaan, asiaan!
Jaa että puoli tuhatta euroa? Mikä vittu siinä maksaa kun markka-aikana sen sai alle parin tonton mk:na?
"mutta sen laadun kanssa on sitten niin ja näin."
Tätä tässä on kuule oikein pelättykkin kuin kuuta nousevaa! Ei tässä kuulkaa muu taida auttaa kun tarttua omasta takaa pohjan kimppuun niin tuloo paras jälki! On näitä katsos ennenkin ite mönjäilty!
Sitä kun ei vain oikein töitten jälkeen vaan jaksais!
"ja huomasin, ettei siellä pohjassa juuri pohjamaalia kummempaa suojausta ole."
No oman gp:n pohja on kyllä osittain aika paksun massan alla, mutta lokarit ja tietty jossain ((aika monessakin))kohtin pohjassa ei massasta ole hajuakaan!
Ei tässä nyt itkut auta markkinoilla! Omakohtainen massaus taitaa olla nyt oikea tie, mutta mitä koritakuu tuohon sanoo? Siinä nimittäin sanottiin, että auton saa suojauttaa ilman että takuu menee, mutta että kun sen tekisi itse? Saako Deltta tästä , sitten tosipaikan tullen hyvän tekosyyn kiertää takuuvelvollisuutensa? Öööö!!!
Tuskinpa GP kovin herkästi ruostuu, vaikkei suojaisikaan. Punto MK2:n tullessa markkinoille, jossakin autolehdessä (olikohan Tuulilasi) kerrottiin että korin galvanointia on lisätty. Itselläni on nyt 6,5 vuotias Punto, eikä ole ruostetta. En ole teettänyt kalliita ruostesuojauksia. 3 vuotta sitten huuhtelin alustan ja annoin kuivua sen ja massasin itse edullisella spray-massalla. Taisi mennä pari purkkia. Alusta näytti ennen massausta hyväkuntoiselta ja sitä se on edelleen tarkistaessani sen muutama viikko sitten samalla kun vaihdoin öljyt. Myös muutama vuosi sitten autobildin Punton 100 tkm:n kestotestissä Punton kotelosuojausta kehuttiin.
Taitaa kunnollinen ruostesuojaus maksaa noin 1000 euroa, sitä summaa ei saa ikinä takaisin vaihdettaessa autoa.
Oikeastaan seuraava omistaja on se joka hyötyy, mutta se ei varmaan sinua lämmitä?
Kiveniskemistä se ruoste yleensä lähtee eli kuraläpät, alustan massaus ja kiven iskemien paikkaus nopeasti voi olla se edullisempi ratkaisu.
Muutenhan nykykopat kestää yllättävän hyvin.