raskaana? kuukautiset

Olenko jo mahdollisesti raskaana ja voinko tuntea raskausoireita jo näin alkumetreillä?

Vatsa on ollut oudon tuntuinen, välillä ihmeellistä jomotusta yms ja pahaolo on yllättänyt muutaman kerran

kiitti vastauksista!
5519
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Jos tarkoitat, että menkat on loppuneet 2 viikkoa sitten ja ajattelit, että olet raskaana nyt tästä uudesta kierrosta, niin et todellakaan voi olla.
(ovulaatio on n. 2 viikkoa menkkojen jälkeen ja jos ovulaation jälkeen munasolu hedelmöittyy, se voi kiinnittyä kohdun seinään noin viikon päästä ovulaatiosta. Vasta sitten kroppa alkaa erittää raskaushormoneja ja voit edes teoriassa tuntea jotain oireita. Käytännössä mitään oireita on aivan turha hakea ennen kuin menkat on kunnolla myöhässä)

Se on tietysti mahdollista, että olisit tullut raskaaksi jo edellisestä kierrosta ja viime menkat olisi olleet ns. valemenkat. Mutta on aika epätoivoista ajatella olevansa raskaana, jos kerran menkat on tulleet.

Sitten kun kuukautiset on kunnolla myöhässä, reilun viikon, voi alkaa epäillä olevansa raskaana, sitten vaan apteekkiin ostamaan raskaustestiä.

Äänestä
  • et voi olla jos menkkasi oli pari vkoa sitten.. Eli yhdyn tuohon ed.vastaukseen täysin.. =)

    Äänestä

  • Eikö ovulaatio tapahdu n. 2 viikkoa sen jälkeen kun viimeisimmät kuukautiset ovat alkaneet. Meillä 4 lasta ja tähän kahteen viikkoon ollaan aina tähdätty ja hyvin onnistuttu

    Äänestä

  • tapahtuu n. 2 vk kuukautist... kirjoitti:

    Eikö ovulaatio tapahdu n. 2 viikkoa sen jälkeen kun viimeisimmät kuukautiset ovat alkaneet. Meillä 4 lasta ja tähän kahteen viikkoon ollaan aina tähdätty ja hyvin onnistuttu

    Ovulaatio on n. 2 viikkoa menkkojen jälkeen. Ovulaatiossa siis kypsynyt munasolu irtoaa munasarjasta. Jos tämä munasolu hedelmöittyy, se on valmis kiinnittymään kohdun seinään noin viikon päästä ovulaatiosta. Vasta sitten kroppa alkaa erittää raskaushormoneja ja voit edes teoriassa tuntea jotain oireita.

    Ovulaation aikaan ei siis vielä mitenkään voi olla raskaana. Raskaus alkaa sitten, kun hedelmöittynyt munasolu kiinnittyy kohdun seinään ja tämä tapahtuu vasta noin viikon kuluttua ovulaatiosta.

    Äänestä

Sulla on nyt suurinpiirtein ovulaatio koska menkoista on about 2vkoa. Miten sä voisit tuntea mitään valtakunnanoireita koska nyt vasta on se aika kun ylipäätään voit raskaaksi tulla! Miten et tätä tiedä jos sulla on ennestään 4 lasta!!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


päättyivät n. 11.6 kirjoitti:

Olenko jo mahdollisesti raskaana ja voinko tuntea raskausoireita jo näin alkumetreillä?

Vatsa on ollut oudon tuntuinen, välillä ihmeellistä jomotusta yms ja pahaolo on yllättänyt muutaman kerran

kiitti vastauksista!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu