Pudotuspeli on alkanut.

Joskus yrittänyt.

Perävaunun myynti on nyt tullut siihen pisteeseen
että hirvittää.
Valmistaja kilpailee jopa omien
piirimyyijen kanssa kuka tekee kaupat.
Varastot ovat täynnä,ja syksy tulossa.
Enään ei ole aisasta kiinni vaan nyt käy pudotus peli.

12

2544

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jokohan?

      alkaa kartellit kaatua.kerro lisää!

      • Hintahaitaria on

        Niin mitkä kartelli alkavat kaatua? Eikös näissä perävaunuissa ole hintahaitaria ja hintakilpailua vaikka muille jakaa. Aika kaukana kartellista on sekin jos valmistaja kilpailee myyntihinnoissa omia jälleenmyyjiään vastaan.

        Niin että mikä kartelli...


      • kanttuvei

        Jälleemyyijät taistelevat jo verisesti.
        TUTKIKAA.
        Kysykää tarjouksia.
        Ja kertokaa kaikille kuka tekee parhaan tarjouksen
        Ja ottakaa selville koska vaunu on valmistettu,siis minä vuonna.
        Hämmästytte.


    • Ainakin meillä...

      Meillä myynti kasvaa tasaista 30% vuosivauhtia, vuodesta toiseen. Myynti kasvaisi nopeamminkin, jos saisimme tehtaalta tavaraa ripeämmin.

      Tosin me emme myy jarruttomia mökkikärryjä. Näyttäisikin vahvasti siltä että painopiste on siirtymässä jarrullisiin kärryihin ihan laajemminkin. Monelle on alkanut valjeta miten vähäinen on useimmiten se laillinen hyötykuorma jarruttomassa kärryssä.

      Markkinoiden kyllästymisestä nimenomaan jarruttomien puolella voidaan ehkä puhua, sillä eiköhän noita jarruttomia ole rekisterissä lähes 700 000 kpl, ja se on mihin muuhun maahan tahansa (autokantaan suhteuttaen) verrattuna todella valtava määrä. Mutta yhä niitä myytäneen 20 000 - 25 000 kpl vuosivauhdilla.

      • LISYD ON 2

        Meilläkin alkoi hyvin -2007 oltiin myyty 1 kpl.
        Ja tänä vuonna samaan aikaan 2kpl.


      • ainakin meillä...
        LISYD ON 2 kirjoitti:

        Meilläkin alkoi hyvin -2007 oltiin myyty 1 kpl.
        Ja tänä vuonna samaan aikaan 2kpl.

        Voi sen noinkin laskea. Me kuitenkin on ylitetty miljoonan euron liikevaihto. Ei taida niin kalliita kärryjä olla näissä O1 ja O2 luokan rattaissa että kappalehinta olisi 500 000 euroa.
        Vaan tuostahan se alkaa. Ensin yksi, sitten kaksi, sitten neljä, sitten kahdeksan, sitten 16... Sen kuuluisan shakkilautaesimerkin mukaan 20 vuoden kuluttua myyt jokseenkin hirvittävän suuren määrän!
        Meille kyllä riittää 30% vuotuinen kasvu, ja vähempikin. Ei meinata pudota pudotuspelissä, eikä myydä, eikä olla myyty, halvimpia kärryjä. Laadulla on aina tarvitsijansa.


    • mf..

      Peräkärryjä määrättömästi mene , kun vielä materiaalitkin ovat parantuneet .Laadukas kärry huolellisesti käytettynä kestää nykyään liki 30 vuotta .

      • asdf

        Mutta miten kauppiaat kestää.
        Kilpailu on kova ja raha ratkaisee.


    • Pohjnmaan yrittäjä

      Kuka tietää.
      Ei ainakaan pohjanmaan lakeuksilla.

    • Kippiruuvin asennus

      Ja kerran et ole ostanut kärriä meiltä,niin painu
      muualle.
      Mut nyt kyllä sopis oiken lehres on mainos.
      Arvaa määnkö.

    • ei myy

      vaan piirimyyijät hoitavat myynnin.
      Ja he tekevät siinä oikein.

    • sifi

      Vain harva pärjää.
      Ja yleensä se joka on ollut vaatimaton,eikä ole
      laajentanut liikaa.............

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      148
      1997
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      304
      1691
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1547
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1180
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      76
      1162
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      66
      1104
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      22
      1027
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      987
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      926
    10. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      23
      907
    Aihe