Perävaunun myynti on nyt tullut siihen pisteeseen
että hirvittää.
Valmistaja kilpailee jopa omien
piirimyyijen kanssa kuka tekee kaupat.
Varastot ovat täynnä,ja syksy tulossa.
Enään ei ole aisasta kiinni vaan nyt käy pudotus peli.
Pudotuspeli on alkanut.
12
2510
Vastaukset
- jokohan?
alkaa kartellit kaatua.kerro lisää!
- Hintahaitaria on
Niin mitkä kartelli alkavat kaatua? Eikös näissä perävaunuissa ole hintahaitaria ja hintakilpailua vaikka muille jakaa. Aika kaukana kartellista on sekin jos valmistaja kilpailee myyntihinnoissa omia jälleenmyyjiään vastaan.
Niin että mikä kartelli... - kanttuvei
Jälleemyyijät taistelevat jo verisesti.
TUTKIKAA.
Kysykää tarjouksia.
Ja kertokaa kaikille kuka tekee parhaan tarjouksen
Ja ottakaa selville koska vaunu on valmistettu,siis minä vuonna.
Hämmästytte.
- Ainakin meillä...
Meillä myynti kasvaa tasaista 30% vuosivauhtia, vuodesta toiseen. Myynti kasvaisi nopeamminkin, jos saisimme tehtaalta tavaraa ripeämmin.
Tosin me emme myy jarruttomia mökkikärryjä. Näyttäisikin vahvasti siltä että painopiste on siirtymässä jarrullisiin kärryihin ihan laajemminkin. Monelle on alkanut valjeta miten vähäinen on useimmiten se laillinen hyötykuorma jarruttomassa kärryssä.
Markkinoiden kyllästymisestä nimenomaan jarruttomien puolella voidaan ehkä puhua, sillä eiköhän noita jarruttomia ole rekisterissä lähes 700 000 kpl, ja se on mihin muuhun maahan tahansa (autokantaan suhteuttaen) verrattuna todella valtava määrä. Mutta yhä niitä myytäneen 20 000 - 25 000 kpl vuosivauhdilla.- LISYD ON 2
Meilläkin alkoi hyvin -2007 oltiin myyty 1 kpl.
Ja tänä vuonna samaan aikaan 2kpl. - ainakin meillä...
LISYD ON 2 kirjoitti:
Meilläkin alkoi hyvin -2007 oltiin myyty 1 kpl.
Ja tänä vuonna samaan aikaan 2kpl.Voi sen noinkin laskea. Me kuitenkin on ylitetty miljoonan euron liikevaihto. Ei taida niin kalliita kärryjä olla näissä O1 ja O2 luokan rattaissa että kappalehinta olisi 500 000 euroa.
Vaan tuostahan se alkaa. Ensin yksi, sitten kaksi, sitten neljä, sitten kahdeksan, sitten 16... Sen kuuluisan shakkilautaesimerkin mukaan 20 vuoden kuluttua myyt jokseenkin hirvittävän suuren määrän!
Meille kyllä riittää 30% vuotuinen kasvu, ja vähempikin. Ei meinata pudota pudotuspelissä, eikä myydä, eikä olla myyty, halvimpia kärryjä. Laadulla on aina tarvitsijansa.
- mf..
Peräkärryjä määrättömästi mene , kun vielä materiaalitkin ovat parantuneet .Laadukas kärry huolellisesti käytettynä kestää nykyään liki 30 vuotta .
- asdf
Mutta miten kauppiaat kestää.
Kilpailu on kova ja raha ratkaisee.
- Pohjnmaan yrittäjä
Kuka tietää.
Ei ainakaan pohjanmaan lakeuksilla. - Kippiruuvin asennus
Ja kerran et ole ostanut kärriä meiltä,niin painu
muualle.
Mut nyt kyllä sopis oiken lehres on mainos.
Arvaa määnkö. - ei myy
vaan piirimyyijät hoitavat myynnin.
Ja he tekevät siinä oikein. - sifi
Vain harva pärjää.
Ja yleensä se joka on ollut vaatimaton,eikä ole
laajentanut liikaa.............
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju524387S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam1114209Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu434120Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko693968- 853394
Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta673279IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1523261Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �171602- 451531
Jos sulla ei olis ollut tunteita
Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?1291140