Simpsoneiden huonot tuotantokaudet

Allianz

Nykyään Subin Simpsoneissa esitetään 1. 2. 3. jne. eli niitä vanhoja jaksoja... niissä ovat esimerkiksi huonot animaatiot, huonot piirtäjät ja huonot ääninäyttelijät. Se on sitä aikaa, kun Simpsoneihin ei panostettu lainkaan niin paljon kuin esimerkiksi nykyään. Tietenkin niillä ei ollut mitään hyvää tekniikkaa, kuten nykyään, mutta ei siitä ihan täyttä nollaakaan tarvitse tulla. Näyttää ihan köyhältä, ei alkuodotukset tarvi ihan maissa olla vaan korkealla! Tuli aika alaarvoinen sarjan mielle. Vertaa Simpsoneiden 1. tuotantokautta The Simpsons Movie:ihin. Panostettu Simpsonit Elokuvassa kaikkeen pieneenkin yksityiskohtaan, näkyi jo pään varjostuksessa. Siltä se Simpsoneiden keltainen oikeasti näyttää, kun se näytti alussa orannseilta värivirheiltä. Nyt kaikki näyttää 3D-animaatioilta, ovatkin 2D-animatioita silti. Sellainen aito piirros 3D, on ainoaa laatuaan Simpsoneissa. South Park oli jo tehty aika hyvin alussa, mutta loppujakso 1. tuotantokaudesta, näyttää jo lähes nyky South Parkilta, eli siellä oli korkeat odotukset, tosi on! Mutta, hyvä kuin luit tämän valituksen, on vielä ensimmäinen viestini täällä Suomi 24 Keskuteluissa, oliko hyvä avaus? Mutta, anyway, onko Simpsonit saanut suosionsa vasta 5. tuotantokaudella? Siksi arvosteljat eivät edes uskaltaneet arvostella, tuollaista piirrossarjaa. Siinä onkin kompakysymys! ;)

3

1265

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Koepa

      Simpsoneiden ensimmäinen kausi muistuttaa paljonkin sitä Tracy Ullman Showssa ollutta välianimaatiota. Hivenen hämärästi muistan sen... Tapahtumat ovat hieman kotikutoisempia ja tahti on hillitympää. Bart on pääosassa päinvastoin kuin Homer myöhemmin. Ääninäyttelijät ovat mielestäni samoja kuin nykyäänkin mutta Homerin ääni hioutui kohdalleen vasta ajan myötä. Tekniikkakin kehittyi vuosien myötä mutta tämä ei ole sarjan osalta kovin oleellista. Menestyksen myötä kaikki hioutuu muottiinsa, verrataan vaikka Karviseen.

      Kaudet noin 2-5 ovat mielestäni parhaita, koska silloin ei pääpaino ollut jatkuvassa maanisessa Homer-showssa, tähtivieraiden läpijuoksuttamisessa eikä ympäri maailmaa reissaamisessa. Huumori oli hyvinkin syvällistä ja fiksua. Viimeiset pari tuotantokautta vanhat jaksot ovat hyvinkin piinallista katsottavaa tähän verrattuna.

    • mies..

      Minusta taas nuo vanhat on hyviä. Homerikin on vielä siedettävä typerys. Nykyään se on liian jo typerä, että se rupee jo ärsyttämään. Eikä tuo leffakaan ollu kummonen.

    • tykkään mie

      Pidän paljon enemmän vanhoista jaksoista. Ensimmäinen tuotantokausi on vähän hakemista (eikä mikään ihme sinänsä), mutta toisella kaudella päästään vauhtiin. Animaatio voi olla parempaa uusimmissa kausissa ja elokuvissa, mutta kun se sisältö on todella huonontunut. Kannattaisi lopettaa ajoissa ennen kuin taso tuosta vielä laskee. Taitaa vain olla sellainen rahasampo oheismyynnit mukaan lukien, että ei varmaan ainakaan vielä loppua näy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      160
      2720
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      201
      1997
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1736
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1648
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1461
    6. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      42
      1457
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      78
      1143
    8. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1060
    9. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1019
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      193
      976
    Aihe