juhannus kotona

turpa tukkoon

Ajattelin viettää rauhallisen juhannuksen lepäämällä kotona rankan työputken jälkeen. Ajatukseksi jäi: asuinalueellamme bilettivät peräkkäisinä öinä naapurien jo pois muuttaneet lapset kavereineen. Vanhemmat siis lähtivät juhannuksen viettoon muualle ja nuoret valtasivat lapsuudenkotinsa. Kaksi kesäyötä meni örvellystä kuunnellessa, toisena yönä lisäksi kolmannen naapurin ilmeisesti yksin kotiin ja ulos jätetty koira räksytti taukoamatta... Ensi juhannuksena täytyy kai lähteä muualle kotoaan!

1

1677

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kalevi perse

      Kuules nyt, onhan se ymmärrettävää rankan työputken jälkee kun ei saa levätä ja on juhannus käynnistymässä..aika turhaa valittaa ku pitäisi olla jo itsestään selvää, että jussina porukka on viihteellä ja mölyä riittää :) olisi ehkä kannattanut jo olla valmiina joku erämökki keskeltä mettää jossa on hiljaista levätä ja jumittaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      616
      2320
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      27
      1156
    3. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      109
      1128
    4. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      8
      992
    5. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      91
      893
    6. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      875
    7. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      91
      777
    8. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      759
    9. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      64
      731
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      66
      587
    Aihe