poikkeaa luterilaisuudesta? Poikkeavatko ns. herätysliikkeet yleensä itse luterilaisuudesta, körttiläisyys ja lestadiolaisuus?
Olen tornionjokilaaksosta, ja lestadiolaisuus on esivanhempieni usko. Itse en ole koskaan edes kuulunut kirkkoon. Uskonto kiinnostaa minua kumminkin, on aina kiinnostanut. Että onko sitä Jumalaa vai eikö ole, se lähinnä. Kaikki muu...on aika vaikeaa.
Onko lestadiolaisuudessa raamatun ilmestyskirjalla suurempi "osa" kuin muilla luterilaisilla. Se taidetaan jotensakin yleensä hypätä yli...liian vaikeana.
Miten te ajattelette helvetin? Uskotteko siihen oikeasti?
Olen tornionjokilaaksosta, ja lestadiolaisuus on esivanhempieni usko. Itse en ole koskaan edes kuulunut kirkkoon. Uskonto kiinnostaa minua kumminkin, on aina kiinnostanut. Että onko sitä Jumalaa vai eikö ole, se lähinnä. Kaikki muu...on aika vaikeaa.
Onko lestadiolaisuudessa raamatun ilmestyskirjalla suurempi "osa" kuin muilla luterilaisilla. Se taidetaan jotensakin yleensä hypätä yli...liian vaikeana.
Miten te ajattelette helvetin? Uskotteko siihen oikeasti?
Vastaukset 21
Vanhimmat
ole mitään tarvetta tai halua pilkata...vaikka ymmärrän, että se on jokin oma kulttuuri, mihin en kuulu. Saa kait sitä uteliaskin olla? Kyllä mie ne moraalijutut niinkin tunnen, mutta itse se OPPI sinänsä, että mitä se on...sitä en oikeastaan tiedä. Onko kysymys vain siitä, että pyritään elämään uskonnon mukaan, että se ERO luterilaisiin on pelkästään siinä?
kyselemään lestadiolaisilta kysymyksiä, ku täällä ei käy vanhoillislestadiolaisia ollenkaan vaan täällä pelkästään keskustellaa/pilkataa(ei kehuta) vanhoillislestadiolaisia. itse olen myös vl ja poiminut www.srk.fi.n sivulta liitteeksi tähän nämä sanat:'
Näin me uskomme
Vanhoillislestadiolaisuuden opillisena perustana ovat Raamattu ja luterilainen tunnustus. Keskeistä siinä on saarna Jeesuksen kärsimisestä, kuolemasta ja ylösnousemisesta. Kristuksen työ jatkuu maailmassa Pyhän Hengen työnä hänen seurakunnassaan.
Vanhoillislestadiolaisuudessa opetetaan, että Pyhä Henki toimittaa vanhurskauttamistyön evankeliumin välityksellä. Jumala vanhurskauttaa syntisen seurakunnassaan. Seurakunnalle ja sen jäsenille on Jeesus antanut sovituksen viran. Evankeliumin julistamisen virka on Pyhän Hengen virka. Hänen omansa käyttävät tätä valtuutusta. Julistaessaan evankeliumia kaikille luoduille he julistavat myös synninpäästön sanaa, joka on evankeliumin ydintä. Siinä syntiselle julistetaan Jeesuksen nimessä ja veressä syntien anteeksiantamus. Usko tulee kuulemisesta ja kuuleminen Kristuksen sanan kautta.
Opetuksen sisällössä tärkeinä pidetään uskonpuhdistuksen periaatteita. Niiden mukaan Raamattu on korkein auktoriteetti uskoa ja elämää koskevissa kysymyksissä ja että ihminen tulee vanhurskaaksi yksin uskosta, yksin armosta, yksin Kristuksen tähden.
Usko on Jumalan lahja. Jumala on antanut jokaiselle tähän maailmaan syntyvälle lapselle uskon lahjan.
Kaste on hyvän omantunnon liitto Jumalan kanssa ja siinä Jumala vahvistaa lapsen uskon ja nostaa hänet seurakunnan hoitoon. Kasteen armosta langennut ihminen voi saada uskon lahjan takaisin parannuksen kautta.
Parannus on mielenmuutos. Siihen kuuluvat Lutherin mukaan katumus ja vaiva synnin tähden, mutta samalla uskominen evankeliumiin eli synninpäästöön. Evankeliumin ydin on syntien anteeksiantamus.
Ehtoollinen on Jeesuksen asettama muistoateria. Se on tarkoitettu uskovaisille uskon vahvistukseksi.
Jumalan valtakunta on Jeesuksen opetuksen mukaan löydettävissä maan päältä. Maan päällä se on armon valtakuntana ja taivaassa kunnian valtakuntana. Jumalan seurakunta on yksimielinen uskossa, opissa ja rakkaudessa
kaunista tekstiä. Kyllä siitä löytää ne omat painotukset.
pitää mennä nukkumaan, luen huomenna tarkemmin.
Mielenkiintoista.
Herätysliikkeet ajatellaan vain ulkonaisina merkkeinä: körttiläiset huivistaan jne. Kyseessä on kumminkin ihmisiä puhutelleet sanomat. Oikeasti uskovainen on valinta, useimmat lilluvat nimellisinä kristittyinä. Aika hämmentävä maailma.
ulkopuolella voi pelastua?
"Jumala vanhurskauttaa syntisen seurakunnassaan."
Eikö kukaan voi tulla uskoon yksistään, Sanan luke-
misen ja uskomisen kautta?
Jos vain toinen lestadiolainen voi julistaa synnin-
päästön, niin kuka julisti synninpäästön ensimmäiselle vl-läiselle? Eihän ollut vielä ke-
tään toista!
on mustia aukkoja enemmän kuin paljon. Vl-valheet eivät kanna eivätkä vie perille.
esikoislestadiolainen. Siitä liikkeestähän vl-liike erkaantui.
Vanhoillislestadiolaiset opettavat olevansa koko maailman ainoita oikeita ja Jumalalle kelpaavia uskovaisia. Kaikki muut uskovaiset he tuomitsevat helvettiin.
Edelleen vanhoillislestadiolaiset opettavat, että Jumala on voimaton antamaan suoraan syntejä anteeksi. Vain vl-henkilö voi vl-opin mukaan antaa synnit anteeksi.
nousit kertomaan pelkästään tuota puppua.
kaikille kuuluu kutsu Jumalan valtakunnasta uskoa epäusko anteeksi, "ettette hukkuisi".
ajatteleppa vertaustani jos vl olis tie taivaaseen ei sen tien kulkiat varmasti tuomitsisi helvettiin päin käveleviä mutta kyllä varmasti heille pitäisi mainita asiasta että pikkusen viistoon kääntyy teidän kompassa, samalla tavoin me ajattelemme "epäuskoisista" kaikilla on lupa, astua taivastielle.
SRK ja vl-saarnamiehet opettavat juuri niin kuin kirjoitin.
Koko kirjoituksesi löyhkää vl-valheelle.
Vl:ien opetuksessa on aina kaksi puolta. On se virallinen kaunisteleva puoli joka annetaan julkisuuteen, ja sitten on se toinen puoli, joka on se mikä on koko vl:porukan kieroutuneissa mielissä ja asenteissa.
Esim. Virallisesti:"TV-kieltoa, eikä muitakaan kieltoja ei ole, vaan kaikki ovat omantunnon asioita." Oikeasti: Kaikki tietävät, että ne säännöt ovat olemassa, eikä vl toimi omantuntonsa mukaan missään asiassa, vaan se toimii niinkuin muutkin toimivat, ja kieltäytyy samoista asioista, kuin muutkin. Tämän todistaa parhaiten ehkä juuri tuo tv-asia: melkein kaikki vl:t voivat sitä nykyään katsoa hyvällä omallatunnolla, mutta kukaan ei sitä uskalla vieläkään olohuoneeseensa asentaa.
Toinen esimerkki: Virallisesti vl:t sanovat "minkään joukon mukana ei pelastu, vaan tärkeintä on elävä usko, jne jne. Vanhoillislestadiolaisuus on vain muiden keksimä nimi..."
Oikeasti he tuomitsevat epäuskoiseksi kaikki, jotka eivät kuulu tuohon maalliseen järjestöön nimeltä "vanhoillislestadiolisuus/SRK". Usko ei siis pelkäst ään riitä, vaan täytyy myös kuulua SRK:hon.
En ymmärrä, kuinka kukaan vl-porukassa mukana oleva ei tajua näitä epäkohtia ja ristiriitoja...
Mutta Taivaanisä näkee, kuulee ja tietää kaiken, onneksi.
lepää valheen ja kierouden päällä. Siitä johtuu tuo kaksijakoisuus, jonka toit esille.
mikä on se teidän jalo uskonne, jonka varjolla te katsotte olevanne oikeutettuja tuomitsemaan muut! Menkää myös itseenne, niin löydätte kenties samaa valhetta ja kieroutta sieltäkin. Kukaan ei ole täydellinen, paitsi Jeesus Kristus. Siinä on usko ja oppi!
"mikä on se teidän jalo uskonne, jonka varjolla te katsotte olevanne oikeutettuja tuomitsemaan muut!"
Ootellaan.
aluksi lestadius alkoi saarnata, ei ollut vielä elävässä uskossa, myöhemmin sai parannuksen armon ja uskoi ja alkoi opettaa pyhänhengen ilmoittamaa Jumalan sanaa.tuli voimakkaita herätyksiä kokoajan torniojokilaakson alueella, parannuksen saaneiden ryhmää alettiin kutsumaan lestadiolaisiksi, vaikka itse nimi ei tarkoita sitä ettei muut ennen olleet oikealla tavalla uskomassa vaikkeivät sitä nimeä kantaneetkaan.
eli nämä uskovaiset kävivät pirtti seuroissa ja kirkoissa ja myöhemmin oli ruvettava rakentamaan toimitiloja ja rauhanyhdistyksiä, pitämään suviseuroja joten perustettiin srk suomen rauhanyhdistysten keskusyhdistys joka on sitten myös ulkomailla sfc adh en tiedä niitä muiden maiden lyhenteitä mutta he eivät kuulu srk:hon
heillä on oma. haluamme pitää keskenäisen rakkauden kuten raamattu neuvoo säilyttämään.
väitteesi:
Oikeasti he tuomitsevat epäuskoiseksi kaikki, jotka eivät kuulu tuohon maalliseen järjestöön nimeltä "vanhoillislestadiolisuus/SRK". Usko ei siis pelkäst ään riitä, vaan täytyy myös kuulua SRK:hon.
itse käyn seuroissa enkä kuulu ilmeisesti minkään rauhanyhdistysten listoille koska olen niin usein muuttanut ja asia on jäänyt, minua ei silti tuomita. olen oikealla tavalla uskovainen ihminen. mutta se että jos elävä evankeliumi kaikuu seuroista, sieltä missä istuu salissa uskovien joukko, ei sitä TARVITSE lähteä hakeemaan kylän raitilta taikka mistää muusta tilaisuudesta.ajattele ihanammin EI TARVITSE hakea muualta.
vain kukaan saa väärää ajatusta tästä lestadiuksen parannuksen armosta, se on kulkeutunut jeesuksen opetuslapsilta saakka aina lutherin ja ruotsin kautta lestadiukselle ja meille tämä. emme niinkään tuomitse vaan epäuskoiset lukevat sen itse tuomioksi ja uskovaiset autuudeksi
Hakeudu kiireesti hoitoon, sinä tynnyrissä kasvatettu aivopesun uhri.
On luettu palsta tämä. Kova hyörinä ja pyörinä.
Se on vähän mielenkiintoista, että tavallaan olen elänyt lestadiolaisuuden sisällä, kultturillisesti...mutta isä otti ja lähti pois kirkosta jo 18.kesäisnä. Olen ymmärtänyt, että asia johtui jotenkin sotapapeista...ei mistään lestadiolaisuudesta tai sellaisesta ajatuksesta, että onko sitä Jumalaa vai ei. Vasemistolaisuus tietysti myös vaikutti. Äiti kuului kirkkoon. Isovanhemmat olivat enemmän tai väjemmän uskovaisia.
Olen ajatellut sitä ehdottomuutta itsessäni. Nykyaikana sitä pidetään pahana, pitäisi olla ns. suvaitsevainen ihan kaikkeen. Olen hoksannut, että minähän en ole! Eikö niissä Mooseksen kivitauluissa ollut jo muinaisina aikoina sana "Älä". Nykyään pitäisi soveltaa asiaa niin, että "Ei ole suotavaa, mutta älä nyt pahoita mieltäsi jos kuitenkin niin teet". Eikö elämä olisi yksinkertaisempaa, jos suoraan sanotaan, että EI ja KYLLÄ...ja asia on siinä sitten paketissa. Eihän se maapallokaan ehkä, mutta toisaalta ole pyöreä, se on.
Voi olla sekavaa, mutta jotenkin näistäkin syistä kiinnostaa se, että jotkut ovat pontevasti ei-suvaitsevaisia, jos niin saa sanoa.
...näilläkään eväillä.
Niin, enpä tiiä riittääkä se "pelkkä" usko. Eikö raamatussa sanota, että kastekin on edellytys sille "pelastumiselle". Toisaalta, eihän ennen Jeesuksen syntymää ollut mitään kastetta. Nämä on juuri niitä vaikeusasioita. Se on kai vähän luonnekysymyskin, miten miettii ja pohtii yksityiskohtia. Ajatelkaapas itse tilanne, että ette kuulu mihinkään. Siinäpä sitten pitäis valkata tai olla vaan...Sitä uskomista sinänsä ei kumminkaan mikään "jäsenyys" voi estääkään. Vaikka tietystikin se on hataraa, jos ei halua syvemmälle mennä. Mie en oikein halua. Se voi olla sitäkin, etten oikein tykkää että on liikaa ihmisiä ympärillä.
Tuo sinun sanomasi, että ^eihän ennen jeesuksen syntymääkään ollut kastetta^
ne on vaikeita asioita, jotku viisaammat osais kertoa..(olen vanhoillisl.)
minäkään en tiedä siihen vastausta.
minullakin on joitakin juttuja, joita en ymmärrä, mutta en ole saanut kysytyksi keltään. joskus mietin kaikkea,kun on liikaa aikaa.
Huomaan tekstistäsi, että olet oikeasti kiinnostunut.
Laitoit että et tykkää jos on paljon ihmisiä ympärillä,
en minäkään tykkää, tai mua ahdistaa silleen. kuuntelen usein seuroja netistä, kun ei tohdi yksin lähteä rauhanyhdistykselle.
Minä uskon että helvetti on olemassa.
Mutta...toiset kait ajattelee, ettei ihmisen aivojen tarvitse kaikkea ymmärtääkään...toiset taas yrittää selvittää jopa niitä ilmestyskirjan asioita...kuten jehovat. Minun vanha lapsuuden ystäväni on jehova. Minua kumminkin "suojaa" siltä(kin) isän "saarnat", että amerikkalaista höpötystä, vievät ihmisten rahat... : )) Voi olla, ihmisen mieli on helppo saada mihin vain, onhan sen niinkin.
Lestadiolaisuudessa minua "kiehtoo" eniten ihmiset. Onko missään muualla samanlaisia ihmisiä: ei tarvitse kuin istuskella ja sanoa, että joo...rehellisiähän he on, ei tarvitse pelätä, että mitähän tuokin nyt meinaa...
Sinäkin sanot rehellisesti, että näin.
Mie en ole koskaan ajatellut, että niin kauheasti tuomittaisiin. Ei varmaan ennen ole ainakaan niin tehty...tai ainakaan sen kummemmin juuri kuin muutenkaan siihen aikaan on tehty. Vanhoissa Suomi-Filmeissähän on kuinka piikatytöt pistetään maantielle, kun tulevat raskaaksi. olen ymmärtänyt, että ei se tornionlaaksossa ole niin julmaa ollut. On varmasti haukuttu, mutta on pidetty huolta. Onko nämä luuloja sitten...Äitikin on kertonut kuinka kyläyhteisö piti huolta vähän kevyemmistäkin neitokaisista lapsineen. Jospa se pappi sitten kävi haukkumassa, en tiiä. Papit oli kyllä ennen vanhaan "jumalasta seuraavia".
Jospa se onkin niin, ettei kaikkea tarvitsekaan ymmärtää.
vanhoillistlestadiolaisuudessa Puhujat sanovat että Jumala antaa ymmärrystä asioihin, niin kuin tarpeen näkee. että kaikkea ei aina ymmärrä, mutta asiat kirkastuvat ajan myötä..
nyt pitää lähtä ulos ko on nii HYVÄ ILMA!!