10 miljoonaa jäädytetty
rahanpesu jatkuu
397065
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 39
Vanhimmat
JA NYT VIIMEISTÄÄN MALTTIA, ÄLKÄÄ USKOKO TUOTA MEDIAN VALEHTELUA!
Tuo mitä MTV3 puhuu on täyttä valhetta kaikki!
Wincapita elää ja voi hyvin, kokoajan tehdään kauppaa, palvelimet ja yhteydet ovat käyneet kokoajan suojatussa VPN verkossa!
Joten malttia vielä hetkinen...
HAHA! Todellisia huumorimiehiä nämä Capitalistit :D
olla sitä faktaa mitä ei enää Capitaattien käy kiistäminen.
"MTV:n tietojen mukaan klubin johtajaksi nimetty mies on harrastanut ahkerasti nettivedonlyöntiä. Hän on viime vuosina pelannut huomattavilla summilla. Pääasiassa pelit ovat kuitenkin päättyneet tappioihin."
Hahaaa, valuuttaguru....=)
KAIKKIEN huomattavasti voitolla olevien omaisuudet takavarikkoon jutun selvityksen ajaksi.
Takavarikoi kaiken minkä irti saa. Olisi mielenkiintoista tietää joko interpol ja kumppanit jahtaavat varsinaisia päätekijöitä? Uskoisin näin. Vai mita luulette? Jos suomessa on jo vangitsemisia on varmasti Hannusta ja kumppaneista jo kansainvälinen etsintäkuulutus...
"Kaikki raha, mikä on kiertänyt WinCapitan läpi, on ikään kuin likaantunut"
- Jouni Laiho, Sisäministeriön arpajais- ja asehallintoyksikön päällikkö
Taitaa alkaa WinCapitalaisten puntit täristä siinä vaiheessa kun syyttäjältä tulee kutsu oikeuteen.
capitan johtohahmot viettävät "laatuaikaa" poliisivankilassa tutkintavankeudessa. Ja se ei ole mukava paikka. Ja johtoryhmällä ei vankilassa eristyksessä oman turvallisuutensa vuoksi mukavaa tule muutenkaan olemaan.
On se hiton hieno kokemus varmaan olla juhannuksena putkassa:D Odottakaa Wincapitalistit kyllä teidät haetaan ilmaseen hotelliin mutta missä on felix-lintu onko se häkissä???
vangittuna myös ja raakkuu:"portitaukeaakohta", sivut ei koskaan. hahahahaaaaa
se on ainut ketä ei saa pitää vangittuna koska se on eläin tiedä sitten sen ROBBOTIN kanssa.HEI Saako tuolla poliisivankilassa kyrp%%??vai ei??
... laittaa lain mukaan häkki-/pakkohoitoon. Sehän on tirppana ja kuuleman mukaan käyny ulkomailla rellestelemässä, joten karanteeni on pakollinen turvaamiskeino, jotta ulkolaiset pöppiäiset eivät pääse pesiytymään Suomeen.
Ja mitaan ette voi...
upeasta, capitasijoituksilla ansaitusta yksiöstä.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000003&conference=4500000000000561&posting=22000000036067084
miten saa ajan kulumaan kun joudutte poliisivankilaan kannattee opetella nämä jo nyt koska siellä ei pääse nettiin ei ei etes mokkulan kanssa:)http://ekabini.blogspot.com/2006/10/10-keinoa-miellyttvmpn-ajanviettoon.html
10 keinoa miellyttävämpään ajanviettoon poliisivankilassa
Poliisivankilassa vietetystä ajasta saa skidisti vähemmän epämiellyttävän kun...
Käyttäytyy asiallisesti pidättäviä poliiseja kohtaan
Antaa vaikutuksen yhteistyöhalusta, puhumatta kuitenkaan ohi suunsa
Pyytää luvan saada ottaa röökit mukaan selliin
Pyytää lupaa käydä vessassa ennen selliin menoa
Ottaa vessasta vesimukeja mukaan selliin
Pyytää että valo sammutetaan
Polttaa tupakkaa
Miettii mitä kertoo kuullustelussa
Nukkuu, nukkuu, nukkuu
Syö tarjotun ruuan hitaasti, jotta aika kuluisi
http://ekabini.blogspot.com/2006/10/10-keinoa-miellyttvmpn-ajanviettoon.html
Voidaan pitää vaikka neljä vkoa ja jopa kuukausia
no niin miettikääpäs se on nyt sitten siinä mutta capitaali säilyy!!!!!!!!!!
Capitaali säilyy vaikka mikä tulisi. Hahhahaaaaa
Röpöttää ja "maisteri" höpöttää
Kirjoittanut: Joensuusta 25.6.2008 klo 19.04
http://video.google.com/videoplay?docid=1857519261723183742
Ja maisterihan se tässä taas valehtelee!!! TASS
Kun sellaisen esitin no sen jälkeen tämä on tehty
tiedä häntä:)
Esitit krp:lle? Ihan mielenkiinnosta?
http://nettitv.mtv3.fi/nettitv_uutiset/index.shtml/uutiset/uutiset/seitsemanuutiset?136379#136379
Faktaa pöytään. Alkaisko se järki jo pikkuhiljaa leikata????
Uotellaan.Uotellaan.Hilijoo hyvä tulloo.
aukea enää koskaan. Se on satavarmaa. Kuka ne avaisi kun porukka on linnassa tai pakomatkalla. Johan toi nyt on satavarma homma.
että minä vuonna
Eikös siellä piilokokouksessa kerrottu,että sivut aukeaa kesäkuussa no mitä katsoppas kalenteria nyt on kohta kesäkuu loppu alkaa tiedätkö heinäkuu.Mitä hyötyä olis mitään sivuja aukaista kun ei ole enää rahaa jos tulis,vaikka niitä kotiutus pyyntöjä mistä ne maksettais??Ei varmasti enää sivut aukea ainut mikä aukeaa aika varmasti on sellin ovi.Eiköhän ne pääpukaritkin sieltä maailmalta löydy:)Tulee niin sanottu pehmeä lasku
.. mikä mua kiinnostaa clubin jutussa eniten ja sitä näköjään pähkäillään myös viranomaistaholla.
Miten siis saadaan niidenkin rahat valtiolle, jotka eivät ole värvänneet, eli eivät ole edistäneet mahdollisesti rikollista toimintaa, mutta ovat netonneet hitosti rahaa? Heitähän ei siis voi (ainakaan kaikkia) syyttää mahdollisen rikollisen toiminnan toimeenpanijoina (rahankeräysrikoksesta), eikä edistäjinä (lievästä rahankeräysrikoksesta). Syytetäänkö heitä rikollisella toiminnalla saatuun hyötyyn ryhtymisestä, vai mikä se syytenimike tulee olemaan?
Ja mitaan ette voi...
Petos tai törkeä petos. Kyllä varmaan suuri osa juuri niistä nettoajista on tiennyt homman todellisen luonteen. Tosin poikkeuksiakin varmasti löytyy. Sponsseissa varmasti on hyvässä uskossa toimineita varmasti vaikka kuinka paljon.
... petos tai törkeä petos niin silloin tulisi äkkipäätä mieleen, että niille rahoille pitäisi löytyä muu sijoituspaikka/omistajat (olisko petetyksi itsensä tuntevat jäsenet?), kuin valtion kirstu. Laiho kuitenkin puhuu "likaisesta rahasta", eli tuo kommentti antaa ymmärtää että ne rahat halutaan nimenomaan valtiolle.
Ja mitaan ette voi...
Viitteitä rahanpesuun?Kun puhutaan likaisesta rahasta tuo tulee vaan mieleen.No kyllä valtio varmasti keksii siihen syyn ja pykäliä millä se saa kaikki itselleen.Sitten tulee jälkikäteen vielä verottaja sekin haluaa jotain elikkä suoraan sanoen WinCapitaan sijoittaneet on kusessa seuraavat vuodet hyvinki pitkälle.Lisäski jos on yrittänyt piilottaa rahoja niin siitä tulee taas syyte kätkemisrikoksesta ja linnaakin tulee,mutta näen positiivisena asiana sen,että on kuulkaa linnassa aikaa ajatella ja,vaikka on siellä fyysisesti kiinni niin mielihän silti on vapaana.
Sitä ei voi kahlita vankilaan.Mutta nyt on tainnu käydä monen capitaalin kohdalla niin,että he ovat jo linnassa ei fyysisesti,mutta mieli on linnassa ja kaikki ajatukset on sinnepäin.Vai mitä sanoo AdaFlink?
että taitaa olla melkoisen vaikea rajanveto kuka on toiminut täysin vilpittömästi ja kuka ei. Ja kun asia näin on niin valtio toki mieluusti rohmuaa kaiken. Mikä ei ole mielestäni oikein. No saa nähdä miten käy. Kyllä mielestäni ainakin niiden jotka eivät ehtineet kotiuttaa mitään tulisi saada rahansa takaisin??!!
... kukaan alkaa ajattelemaan etukäteen, jotta se lusiminen on jotenkin kamalaa. Ennakkoluulot voi heittää romukoppaan. Ruoka tulee, kuin Manulle illallinen, petivaatteet on puhtaat ja nukkua saa, jos nukuttaa. Siis täyden palvelun talohan se on. Ittestännehän se on kiinni, jotta miten hyvin siellä viihdytte. Jos jotain posittivisistä voisi sanoa vankiehdokkaille, niin lukekaa siellä vaikkapa taloutta. Käytte ekana vuonna kauppakoulun ja seuraavana jo kauppaopiston. Pitemmän aikaa viihtyvät voivat jo suorittaa kauppakorkean. Onpahan sitten tulevaisuudessa opiskelusta hyötyä, kun uuteen uunotukseen lähdette mukaan.
Ei oikeesti se vankila Suomen oloissa voi olla niin paska paikka etteikö sitä pari vuotta kestäs. Etenkään, kun hyvät rahat odottaa ulkomailla. Ja paskan marjat sinne vankilaan nyt edes clubin ketään "pikkutekijää" lykätä.
Ja mitaan ette voi...
No eikai se lusiminen ole mitään herkkua? Tunnen kaverin joka on lusinut aika pitkän ajan ja ei kyllä tykänny sitten yhtään, no hän teki siellä paljon puutöitä sekin vei ajatukset kuulemma muualle.Lisäksi siellä on kuulemma oma hierarkia alimmaisena on raiskaajat ne on ihan kuulemma pohjasakkaa ne on yleensä eristyksessä,koska pelkäävät..Mutta jos tietoon tulee,että jollain on rahaa niin sille riittää kyllä seuraa no kaikki haluaa sitä semmosta se on.Tutkintavankeus on kuulemma pahinta aikaa pieni koppi vaan tunti ulkoilua ei tv;tä ei nettiä ei mitään.
... koppihoitoon kukaan vapaaehtoisesti hingu. Mutta jos sinne käsky käy, niin omasta asennoitumisesta se on kiinni, jotta miten siellä pärjää. Toiset pärjää ja toiset taas ei. Ne pärjää melkosen varmasti, joilla on suuret rahat odottamassa vapautumisen jälkeen.
Minäpä uskon, että jos kysyttäisi kadun kulkijoilta, jotta istuisko se vankilassa pari vuotta, jos sille taattaisi muutama milli vapauduttuaan, niin suurin osa menisi vankilaan riemusta kiljuen. Niin se vaan on, että Suomen vankilat ovat "lepokoteja" ja tuomiot on mitättömän pieniä esim. talousrikoksissa.
Ja mitaan ette voi...
Sen istumisen jälkeen on aika monta vuotta KRP;n
varjostuksen alaisena ja ne osaa kyllä varjostaa missä mahdollisesti omaisuutta on piilossa.Eli ei se taivas koita vankilasta vapautumisenkaan myötä rahoja etsitään senkin jälkeen.
myöskin ne jotka eivät ole värvänneet, eivätkä ole netonneet pennin jeniä, ovat osa rikollista toimintaa, ja heidän sijoituksensa tulee menetetyksi valtiolle. Kaikki heidän lähiomaisensa asetetaan syytteeseen rikollisen toiminnan tukemisesta. Lähin palokunta asetetaan syytteeseen siitä ettei tullut riittävän ajoissa sammuttamaan alkavia tulipaloja.
Lähin K-kauppa asetetaan syytteeseen siitä, että möi ruokaa rikollisille.
KRP asetetaan syytteeseen siitä, että se ei kuunnellut adan neuvoja etc.
Ei vaiteskaan, puhut asiaa ada. jälleen kerran
Rikoslain mukaan "osallisuus" riittää, jotta hyöty tuomitaan valtiolle. Ei tarvitse olla itse tekijä.
RAHANKERÄYSLAKI (http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2006/20060255)
25 §
...
Menettämisseuraamuksen määräämisestä säädetään rikoslain 10 luvussa.
RIKOSLAKI (http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1889/18890039001)
10 Luku
2 § Hyödyn menettäminen
Rikoksen tuottama taloudellinen hyöty on tuomittava valtiolle menetetyksi. Menettämiseen tuomitaan rikoksesta hyötynyt tekijä, osallinen tai se, jonka puolesta tai hyväksi rikos on tehty.
Thaimaassa on vankiloita ja siellä kyllä tulee ikävä mitä tahansa paikkaa maailmassa. Meinaan, että Thaimaa on poliisivaltio ja niillä on usein tapana tuomita ensiksi ihan omin nokkineen ainakin kv. rikollisia ja eivät sitten millään tahdo niitä luovuttaa länsimaiden lomakoteihin. On siellä ollut suomalaisia huumekuriirejakin anomassa siirtoa Suomeen, en tiedä onko onnistunut, todennäköisesti kyllä muutaman vuoden rottakuurin jälkeen.
Rahat tuomitaan valtiolle rikollisena hyötynä. Jos ei ole tehnyt tutkintapyyntöä niin menettää myös panoksensa, koska ei ole kärsinyt omasta mielestään mitään vahinkoa. Päätekijät ovat liittyneet ensimmäisinä, he eivät ole värvänneet ketään mukaan ja ovat maksaneet liittymisestään muutaman euron. Rahanpesua he ovat harjoittaneet ottamalla vastaan rahankeräysrikoksella saatua hyötyä, ei muuta. Siitä laittomasta rahankeräyksestä ei tietysti tarvitse kuulusteluissa tietää mitään, kun on syntipukit olemassa. Näiden pääsponsorien ja pystybaarirehvastelijoiden niskaan koko juttu tulee kaatumaan.