Hyvä anjalankosken hoivakoti!

http://www.iltalehti.fi/uutiset/200806257853748_uu.shtml

Miten voi sellainen ihminen päästä karkaamaan joka VAATII JATKUVAA HUOLENPITOA?????????????????
91155
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Oletkos tietoinen siitä, että monilla vanhuksilla voi dementia tai jokin muu sairaus vaatia jatkuvaa huolenpitoa, mutta jalat toimivat erittäin vilkkaasti? Lisäksi voin kertoa, ettei jatkuva huolenpito tarkoita sitä, että henkilön vieressä ollaan 24h vuorokaudessa.

Äänestä
  • Mielestäni äskeisessä ei edes väitetä että henkilöä pidetään kädestä kiinne!!! Kyllä näissä tapauksissa vastuulliset vapisee!!!

    Äänestä

  • Niin olet... kirjoitti:

    Mielestäni äskeisessä ei edes väitetä että henkilöä pidetään kädestä kiinne!!! Kyllä näissä tapauksissa vastuulliset vapisee!!!

    No ei väitetä ei, mutta ilmeisesti olisi aloittajan mielestä pitänyt pitää kädestä kiinni yötä päivää. Ja kyllähän näissä tapauksissa saadaan joku tuomiolle, yleensä se vaan tahtoo olla ihan muu kuin se oikeasti vastuullinen henkilö.

    Äänestä

  • varoa tuolla Rautakorvessa ajaessa ettei törmää vikkeläjalkaisiin dementikkoihin kun ne tuolla lailla karkailevat....

    Äänestä

  • lolololololol kirjoitti:

    varoa tuolla Rautakorvessa ajaessa ettei törmää vikkeläjalkaisiin dementikkoihin kun ne tuolla lailla karkailevat....

    näillä kirjoittajilla ei ole mitään tietoa hoitamiseta dementia kodissa. en tiedä onko ks. paikka sellainen ja missä se sijaitsee, mutta tiedän kokemuksesta että he voivat karata esim. tuuletusikkunasta josta ns. terve ei mahdu , jos on kovahalu lähteä niin vahtiminen on kyllä hankalaa. ja muistakaa heitä voi olla jopa 60 samassa talossa. ikävä tapahtuma, tsemppiä anjalankoskelle

    Äänestä

  • gggggggggg kirjoitti:

    näillä kirjoittajilla ei ole mitään tietoa hoitamiseta dementia kodissa. en tiedä onko ks. paikka sellainen ja missä se sijaitsee, mutta tiedän kokemuksesta että he voivat karata esim. tuuletusikkunasta josta ns. terve ei mahdu , jos on kovahalu lähteä niin vahtiminen on kyllä hankalaa. ja muistakaa heitä voi olla jopa 60 samassa talossa. ikävä tapahtuma, tsemppiä anjalankoskelle

    siihen tarvitsee jos rakennukseen on muistettu ovetkin tehdä.

    Äänestä

hoitajat istuu kahvilla ja naurunräkätys kaikuu ympäri taloa. Potilaat saa tulla ominensa toimeen, sitten kun vierailuaika lähestyy niin ollaan niin toimeliasta hoitajaa että.

Äänestä
  • Siitä kahvistelusta ja juoruilustako nykyisin palkka maksetaan?

    Äänestä

  • palkkaa ? kirjoitti:

    Siitä kahvistelusta ja juoruilustako nykyisin palkka maksetaan?

    Rautakorpihan ei ole mikään pakkohoito koti, ei siellä ihmisiä sidota kiinni etteivät karkaa.. siellä mun tietojen perusteella oleskellaan melko vapaasti ja periaatteessa sieltä voi lähteä.. ehkä tämä mies olisi tarvinnut jonkun muun tasoista hoitoa..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


olette te hyviä! kirjoitti:

http://www.iltalehti.fi/uutiset/200806257853748_uu.shtml

Miten voi sellainen ihminen päästä karkaamaan joka VAATII JATKUVAA HUOLENPITOA?????????????????

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu