Miten voisi alkaa kunnostamaan vanhaa puista Hai-purjevenettä, joka ei ole ollut vedessä noin 15 vuoteen? Veneeseen on ymmärrettävästi tuona aikana tullut halkeamia ja kölin ja pohjan välissä on myös iso rako. Köli ja peräsin vaikuttavat veneessä kaikista huonokuntoisimmilta. Kyljet sen sijaan näyttävät paremmalta, niissä ei ole halkeamia.
Venettä on säilytetty ulkona trailerin päällä pressujen alla. Vene on mielestäni sellainen klassikko, että se kannattaisi vielä kunnostaa. Mitä mieltä olette?
Venettä on säilytetty ulkona trailerin päällä pressujen alla. Vene on mielestäni sellainen klassikko, että se kannattaisi vielä kunnostaa. Mitä mieltä olette?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kannattaa kunnostaa! Perehdy hiljakseen veneen kunnostamisen saloihin. Jos vene on ollut 15 vuotta kuivilla, voit varmasti ihan hyvin kunnostaa sitä vielä vuoden tai toisenkin, mikäli työ vaatii sen.
Näyttää siltä, että joudut vaihtamaan lautoja, puhdistamaan koko veneen puulle, kyllästämään sen perusteellisesti ja lopulta maalaamaan/lakaamaan vesilinjan ylä- ja alapuolelta ao. tuotteilla.
Aloita tutustuminen täältä: www.puuvene.fi/keskustelu
Pistä foorumille kuvia ja kerää vaikka kommentteja. Puuveneiden kunnostamisesta on runsaasti kirjallisuutta.
mutta kannattaa miettiä paljonko järkeä hommassa on. Mitään järjettönän suurta remppaa ei kannata alkaa tehdä jos ei itse osaa ja ei ole muita resursseja.
Aloitin hieman vastaavan rempan aikanaa erään folkkarin kanssa. Purin ensin hieman kulmastaan hapantuneen kannen. Lopulta vaihtdoin yli 20 paria kaaria, perälaudan, rakensin uuden kannen ja sarjalaudat jne....Vene ei tosin taida olla vesillä vieläkään. Eräs toinen hullu osti sen minulta kun alkoi minulle jälkikasvua siunaantumaan.
Jos kuitenkin hommaan ryhdyt, tsemppiä siihen. Itse olisin erittäin tarkkaa kaiken sen kanssa mitä löytyy vesilinjan alapuolelta.
Siinä käy monesti niin, että alkaa rempata jotain kohtaa ja alta löytyy lisää yllätyksiä. Mutta puuveneesseä parasta on että puuta pystyy muokkaamaan ja korjaamaan ihan erilailla kuin lasikuitua.
Lähetä kuvia ja kyselyjä puuvene.fi/keskustelu-palstalle ja saat varmasti hyviä vinkkejä. Jos tulee tarvetta, joku asiantuntijoista ehkä ehtii tulla jopa paikan päälle arvioimaan projektin suuruutta.
Käy kuitenkin ensin sinua kiinnostavat asiat läpi Haku-toiminnolla, koska samoja kysymyksiä kysytään aika usein.
Miksi lasikuitu venettä voisi korjata?
Itse hommasin vuosi sitten mädän (/%=&¤¤%/%%"&¤#!) lasikuituveneen jonka kunnostin talven aikana. Rälläkällä huonot kohdat pois ja tilalle uutta lasikuitua jne.
Vene ollut nyt 2kk vedessä ja sillä tehty monta viikonloppu retkeä.
Hyvä, että sait korjattua mädät pois. Useissa tapauksissa lasikuitu on vaan imenyt kosteutta niin laajalle alueelle, että korjauksesta tulee haastava ja lopputulos ei ehkä kovin kaunis (riippuu tekijästä). Ja jos kosteutta on jäänyt vielä jonnekin rakenteiden sisään, talvi tekee tepposet tai mädäntyminen jatkuu salakavalasti.
No, samahan ongelma se on puuveneessäkin. Imeehän se puukin kosteutta ja mädäntyy. Ja useasti joudutaankin uusimaan puuta enemmän kuin aluksi luullaan, jotta saadaan kovaa puuta tueksi.
Maalasitko veneen maalilla vai millä sait siistin uuden pinnan, siis jos uusit vesirajan yläpuolisia osia?
Tarjoustalon hartsilla ja lasikuitu matolla tein kaikki korjaukset. Lasikuitukitillä (lyhyt karvaisella) tasoitin pinnat ja sen päälle vedin ihan pensselillä 3 kerrosta ohennettua Bilteman valkoista epoksimaalia. Tämän jälkeen hioin pinnan tärisevällä koneella ja 80-paperilla kevyesti kaikki pensselin jäljet pois, kävi aika jouheasti mutta piti olla varovainen. Sitten käsin kevyesti 400 vesihiontapaperi ja lopuksi käsin kiillotus Autosol-kiillotustahnalla. Kokeilin noita kiillotusaineita useitakin mutta Autosol/kangasrätti ja käsi oli nopein ja teki parasta jälkeä. Lopuksi Autoglymin vaha päälle.
Aikaa hionnassa meni noin 1h/1m2