Myymäläetsivät riesana

Pissed off

Olenko ainoa, jota myymäläetsivät/vartijat vainoavat?

Asun keskellä ei mitään, lähimpään kaupunkiinkin on matkaa 70 km. Ja kun sinne lähden, on kauppalistassa yhtä sun toista. Kiertelen siis läpi lasten, miesten ja naistenvaate sekä kenkäosastot suurissa marketeissa unohtamatta puutarha-, vapaa-ajan yms kodintarvikeosastoja.

Ruokaa en näillä reissuilla kesäaikaan edes harkitse ostavani säilyvyyden takia.

Poikkeuksetta joka kerta vartija ilmestyy varsin näkyvästi läheisyyteen jääden siihen norkoilemaan. En ole edes nuorena ja tyhmänä varastanut eikä siihen ole tarvetta nytkään, mutta joka kerran kun vartija ilmaantuu mulkoilemaan lähelleni, tunnen itseni varkaaksi.

Ymmärrän, että he tekevät työtään, mutta lukeeko jossain vartijoiden oppikirjassa, että asiakas, joka ei osta ruokaa ja kiertää eri osastoilla on potentiaalinen myymälävaras?

Pitääkö valittaa kyseisen kaupan johtoon vai äänestää jaloillaan? Kun on haalinut tietyn kaupparyhmittymän etu-kortin ei ihan kevyin perustein viitsisi vaihtaa...

4

876

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ex-myymäläetsivä

      Se on sellainen juttu, että myymäläetsivien toiminta on ainakin ennen ollut ns. ennaltaehkäisevää toimintaa, joka tarkoittaa sitä, että heidän on oltava näkyvästi esillä. Silloin he eivät tietenkään voi piiloutua asiakkailta, vaan heidän on oltava näkyvissä, mikä tietysti saattaa tuntua kyttäykseltä. Jos kerran et ole edes aikeissakaan ottaa mitään luvatta käyttöön, eli vanhan sanontatavan mukaan "varastaa", eihän sinulla ole mitään huolta. Senkun vain annat vartijan tehdä työtään.

    • No.............

      Eihän ne etsivät tiedä,kuka varastaa.Siis jos ei tielle osu joku entuudestaan "tuttu". Kai he seuraavat muitakin.

      • Toki ne

        poliisin entuudestaan tutut ovat myös voineet lopettaa varastamisen.


    • 3333

      On kyl ärsyttävää kun myyjätkin tulevat muka lajittelemaan siihen viereen. Siitä nopea harppaus hyllyn toiselle puolelle ja vähän tavaraa selän ja repun väliin. toimii ku tauti

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      239
      5508
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      84
      3474
    3. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      134
      3326
    4. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      42
      3063
    5. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      72
      2939
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      93
      2764
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      17
      2450
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      103
      2317
    9. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      171
      1861
    10. Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä

      Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn
      Haapavesi
      9
      1440
    Aihe