Myymäläetsivät riesana

Pissed off

Olenko ainoa, jota myymäläetsivät/vartijat vainoavat?

Asun keskellä ei mitään, lähimpään kaupunkiinkin on matkaa 70 km. Ja kun sinne lähden, on kauppalistassa yhtä sun toista. Kiertelen siis läpi lasten, miesten ja naistenvaate sekä kenkäosastot suurissa marketeissa unohtamatta puutarha-, vapaa-ajan yms kodintarvikeosastoja.

Ruokaa en näillä reissuilla kesäaikaan edes harkitse ostavani säilyvyyden takia.

Poikkeuksetta joka kerta vartija ilmestyy varsin näkyvästi läheisyyteen jääden siihen norkoilemaan. En ole edes nuorena ja tyhmänä varastanut eikä siihen ole tarvetta nytkään, mutta joka kerran kun vartija ilmaantuu mulkoilemaan lähelleni, tunnen itseni varkaaksi.

Ymmärrän, että he tekevät työtään, mutta lukeeko jossain vartijoiden oppikirjassa, että asiakas, joka ei osta ruokaa ja kiertää eri osastoilla on potentiaalinen myymälävaras?

Pitääkö valittaa kyseisen kaupan johtoon vai äänestää jaloillaan? Kun on haalinut tietyn kaupparyhmittymän etu-kortin ei ihan kevyin perustein viitsisi vaihtaa...

4

858

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ex-myymäläetsivä

      Se on sellainen juttu, että myymäläetsivien toiminta on ainakin ennen ollut ns. ennaltaehkäisevää toimintaa, joka tarkoittaa sitä, että heidän on oltava näkyvästi esillä. Silloin he eivät tietenkään voi piiloutua asiakkailta, vaan heidän on oltava näkyvissä, mikä tietysti saattaa tuntua kyttäykseltä. Jos kerran et ole edes aikeissakaan ottaa mitään luvatta käyttöön, eli vanhan sanontatavan mukaan "varastaa", eihän sinulla ole mitään huolta. Senkun vain annat vartijan tehdä työtään.

    • No.............

      Eihän ne etsivät tiedä,kuka varastaa.Siis jos ei tielle osu joku entuudestaan "tuttu". Kai he seuraavat muitakin.

      • Toki ne

        poliisin entuudestaan tutut ovat myös voineet lopettaa varastamisen.


    • 3333

      On kyl ärsyttävää kun myyjätkin tulevat muka lajittelemaan siihen viereen. Siitä nopea harppaus hyllyn toiselle puolelle ja vähän tavaraa selän ja repun väliin. toimii ku tauti

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4602
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      180
      1867
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1570
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      122
      1081
    5. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1026
    6. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1011
    7. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      923
    8. Hyvää huomenta!

      Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as
      Ikävä
      78
      852
    9. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      47
      843
    10. Mulla on tarkat korvat

      Kuulin sun äänen ihan selvästi.
      Ikävä
      4
      808
    Aihe