Myymäläetsivät riesana

Pissed off

Olenko ainoa, jota myymäläetsivät/vartijat vainoavat?

Asun keskellä ei mitään, lähimpään kaupunkiinkin on matkaa 70 km. Ja kun sinne lähden, on kauppalistassa yhtä sun toista. Kiertelen siis läpi lasten, miesten ja naistenvaate sekä kenkäosastot suurissa marketeissa unohtamatta puutarha-, vapaa-ajan yms kodintarvikeosastoja.

Ruokaa en näillä reissuilla kesäaikaan edes harkitse ostavani säilyvyyden takia.

Poikkeuksetta joka kerta vartija ilmestyy varsin näkyvästi läheisyyteen jääden siihen norkoilemaan. En ole edes nuorena ja tyhmänä varastanut eikä siihen ole tarvetta nytkään, mutta joka kerran kun vartija ilmaantuu mulkoilemaan lähelleni, tunnen itseni varkaaksi.

Ymmärrän, että he tekevät työtään, mutta lukeeko jossain vartijoiden oppikirjassa, että asiakas, joka ei osta ruokaa ja kiertää eri osastoilla on potentiaalinen myymälävaras?

Pitääkö valittaa kyseisen kaupan johtoon vai äänestää jaloillaan? Kun on haalinut tietyn kaupparyhmittymän etu-kortin ei ihan kevyin perustein viitsisi vaihtaa...

4

901

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ex-myymäläetsivä

      Se on sellainen juttu, että myymäläetsivien toiminta on ainakin ennen ollut ns. ennaltaehkäisevää toimintaa, joka tarkoittaa sitä, että heidän on oltava näkyvästi esillä. Silloin he eivät tietenkään voi piiloutua asiakkailta, vaan heidän on oltava näkyvissä, mikä tietysti saattaa tuntua kyttäykseltä. Jos kerran et ole edes aikeissakaan ottaa mitään luvatta käyttöön, eli vanhan sanontatavan mukaan "varastaa", eihän sinulla ole mitään huolta. Senkun vain annat vartijan tehdä työtään.

    • No.............

      Eihän ne etsivät tiedä,kuka varastaa.Siis jos ei tielle osu joku entuudestaan "tuttu". Kai he seuraavat muitakin.

      • Toki ne

        poliisin entuudestaan tutut ovat myös voineet lopettaa varastamisen.


    • 3333

      On kyl ärsyttävää kun myyjätkin tulevat muka lajittelemaan siihen viereen. Siitä nopea harppaus hyllyn toiselle puolelle ja vähän tavaraa selän ja repun väliin. toimii ku tauti

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      176
      4987
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4366
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3097
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      251
      2933
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2882
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2501
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1737
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1733
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      1709
    Aihe